metro.cz

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

  5:07
Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami teď přicházejí poradci a finančníci.

Další 2 fotografie v galerii
Poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček | foto: FB Štěpána KřečkaProfimedia.cz

„Jsem grafik, mohu pracovat pro víc zaměstnavatelů,“ říká Steve, čtenář deníku Metro. Šanci na další výdělek tak má. Pro něho není výzva Štěpána Křečka, poradce českého premiéra, problém. Ekonomický poradce Petra Fialy totiž nedávno uvedl, jak si mají Češi poradit s nekončícím zdražováním. Mají si najít další práci, doporučuje premiérův rádce. „Lidé by se měli zaměřit na osekání všech zbytných výdajů. Případně si mohou najít další zaměstnání, aby si navýšili příjmy. Na trhu práce je stále velký přebytek volných pracovních míst, která mohou pomoci k řešení finančních problémů v rodinných rozpočtech,“ uvedl konkrétně. On sám vedle platu ve společnosti BH Securities bere ještě 500 korun za každou hodinu poradenství pro Petra Fialu.

Podobnou radu má pro veřejnost bývalý guvernér České národní banky Miroslava Singer. „Třeba si jít pro dodatečný příjem. Máme největší nabídku práce, jaká tu kdy byla. Hodně lidí si může najít lepší místo nebo pracovat víc,“ domnívá se Singer.

Podle odborníků je ale také nutné rozlišovat, jestli má člověk málo peněz, nebo jestli si chce vylepšit či udržet svou životní úroveň. Je pro něho další pracovní úvazek řešením? „Je rozdíl, pokud máte opravdu finanční problémy, nebo jste jen tlačen pocitem, abyste se měl lépe,“ říká osobní poradkyně Edita Friedlová. Podle jejího názoru s tím, jak žijeme ve společnosti, kde se úspěch hodnotí podle materiálního zabezpečení, ne podle duchovních hodnot, a to už před rokem 1989, souvisí závislost na úspěchu a na to navazující stres.

Z práce do práce. Eurostat spočítal druhé úvazky 
V Česku mělo v roce 2021 druhou práci více než 133 tisíc lidí. Vyplývá to ze zjištění Eurostatu. „Lidé často nacházejí uplatnění v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, sociální péče či obchodu, kde jsou často flexibilní možnosti zaměstnání i jen na několik hodin v týdnu,“ odpověděl premiérův poradce Křeček na dotaz deníku Metro ohledně dalších možností výdělků.

Eurostat ale neříká, koho se dvě a více prací týkají. Víc úvazků může mít herec, pro víc firem dělají řemeslníci, účetní, advokáti a další profese. Lidé pracující na směny tolik možností nemají.

Finanční gramotnost bývá na nízké úrovni
Koučka Edita Friedlová nepopírá, že jsou lidé, jimž daná práce neumožňuje brát víc a mají existenční problémy. Ale ze své poradenské praxe ví, že za nedostatkem prostředků bývá někdy také špatné hospodaření. „Budu upřímná. V Česku se máme tak dobře, že se člověk dostane do finanční tísně a materiálního nepohodlí ne proto, že by měl málo peněz. Ale spíš proto, že nám chybí finanční gramotnost, osobní zodpovědnost a jak být spokojený s tím, co mám. Sama za sebe mohu říct, že jsem samoživitelka, měla jsem také období, kdy jsem se musela hodně uskromnit, a nikdo se mě neptal, kde na to vezmu,“ připomíná Friedlová.

Když s lidmi, kteří mají finanční potíže, rozebírá, jak žijí a za co utrácejí, většinou zjistí, že i když si stěžují na nedostatek prostředků, ukáže se, že na cigarety stále mají, dětem dopřejí nové mobilní telefony, nebo si kupují pravidelně novou televizi, i když ta stará pořád dobře slouží. „Jděte do supermarketu, dívejte se lidem do košíků a budete se divit,“ upozorňuje poradkyně Friedlová

Mašinfírové nespali a často bourali
Před několika lety se potýkali čeští železniční dopravci s nedostatkem strojvůdců. Ti proto brali směny i u dalších dopravců. Jenže kvůli tomu nedodržovali zákonem předepsaný odpočinek mezi směnami a docházelo k nehodám. Neměli povinnost informovat své zaměstnavatele, že místo zákonného odpočinku pracují jinde. Nebyla šance to zjišťovat.

Výjimkou je kontrola pracovních úvazků, ale jen zaměstnanců v silniční dopravě. „Každý zaměstnavatel písemně požádá člena osádky nákladního automobilu nebo autobusu v silniční dopravě o stejnopis evidence pracovní doby odpracované u jiného zaměstnavatele. Ten tento stejnopis poskytne neprodleně,“ cituje z vládního nařízení 589/2006 Richard Kolibač, mluvčí Státního úřadu inspekce práce.

Nadávat u piva není relax
Přesto se člověk dostane do situace, kdy si „vedlejšák“ zařídí. Jak se ale chovat, aby se z přemíry práce a nedostatku volného času psychicky a fyzicky nezhroutil? Efektivně načerpat síly. „Víte ale, jak to často vypadá v praxi? Člověk jde na pivo, prosedí volný čas, pronadává. Nespí a dobře nejí. Promrhá to. Mít dvě práce, to je i velká sebedisciplína, jak se naučit odpočívat. Nesedět šest hodin s nohama na stole. Ze zkušenosti vím, že se musíte pořádně vyspat. Dobře nám dělá čas strávený s rodinou, ale ne u televize. Stačí procházka, bavit se spolu,“ doplňuje důležité rady Edita Friedlová.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek