metro.cz
ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Češi nemohli dva roky k moři, tak to letos doháněli. Bité na tom byly české hory

  11:04
Červenec v Peci pod Sněžkou v Krkonoších byl podle místních hoteliérů a provozovatelů penzionů a horských bud o něco smutnější než vloni. Turisté prý jeli raději k moři. Za srpen už hlásili o něco lepší čísla, ale stejně místní podnikatelé – a nejen v Peci – pozorují nový trend: Když už Češi na horách jsou, tak hodně šetří. Mnohdy jim třeba stačí jen polévka a jezdí na mnohem kratší pobyty, klidně jen na jeden den.

Do budoucna tedy hledí s obavami. Pokud se tento trend nezastaví, budou muset stejně jako v dobách covidu propouštět. Šetření se ostatně nevyhne ani jim samotným, rostoucí ceny energií jsou obrovský strašák.

„V červenci jsme zaznamenali zhruba patnáctiprocentní pokles oproti minulému roku, skvělou zprávou je, že srpen už je srovnatelný s minulým rokem. Vysvětlujeme si to tím, že mnoho českých rodin vyrazilo v červenci místo na hory k moři,“ potvrzuje ředitel Aparthotelu Svatý Vavřinec z Pece pod Sněžkou Martin Venglář. Podle něj je až 90 procent jeho hostů z Česka, zbytek tvoří Němci a Poláci.

Jeho slova potvrzuje i Svatopluk Čech, majitel Kolínské boudy. „Turistů je o něco méně, hlavně to bylo vidět v červenci na ubytování. Porovnal jsem počet hostů v restauraci a počet vydaných účtenek přes obědy v roce 2020, 2021 a 2022. Počet klientů od 1. července do 12. srpna jsem měl stejný. Ale v roce 2019 byl počet o polovinu vyšší. Takže příčina je asi v covidu,“ říká s tím, že Kolínská bouda má přes prázdniny 70% obsazenost. Bouda, která je na hřebeni nad Pecí, hostí průměrně 75 % Čechů, 20 % Němců, 4 % Poláků a 1 % ostatních národností.

Služby jsou u nás srovnatelné
Téměř stejně mluví o odlivu českých turistů v červenci a obsazenosti provozovatel Žižkovy boudy Petr Kout. Procentuálně to u něj vypadá tak, že Češi tvoří hosty z 51 %, Poláci z 18 %, Němci z 8 %, jsou zde také Slováci – 8 %, Litevci – 7 % a Ukrajinci – 6 %. Shoduje se s ostatními, že Krkonoše jsou pro české turisty stále atraktivní a nic jim tu nechybí, služby jsou srovnatelné se zahraničím.

„Ovšem nyní se potýkáme s tím, že hosté méně utrácí nejen za ubytování, ale i v restauraci. Na naši horské boudě, kde nabízíme dvě kategorie ubytování, hosté nově více rezervují tu levnější variantu se sdíleným sociálním zařízením na patře hotelu. V restauraci nám přibývá hostů, kteří svoji útratu omezují třeba jen na polévku bez hlavního jídla. Navíc počty jednodenních návštěvníků v Peci pod Sněžkou jsou vysoké,“ říká Kout. „Lidé kvůli covidu zlenivěli a nyní vyčkávají na zdražování, takže asi tolik necestují,“ domnívá se Svatopluk Čech z Kolínské boudy.

Firmy, to je cesta
Sportovní hřiště, salonky na konference, ubytování pro více než 150 osob. To je cesta z hrozící krize, kterou zdejší provozovatelé cítí.

„Firemní klientela? Za mě byl tento segment v Peci pod Sněžkou dlouhou dobu poměrně podceňovaný. My se to snažíme za poslední dva roky změnit. Klientům můžeme pobyt zpestřit nevšedními zážitky, jako je snídaně na Sněžce při východu slunce nebo kurz přežití,“ podotýká Martin Venglář ze Svatého Vavřince.

„Ano, firmy začínají zase jezdit. My máme kolem hotelu téměř rovinu, kterou využíváme na různé aktivity. Střelba ze vzduchovek a pistolí, lanové překážky, teambuildingové hry. V zimě můžeme nabídnout jízdy na sněžných čtyřkolkách, tahání na lanech za rolbou a tak dále,“ říká Svatopluk Čech.

Vlastní olympiáda
Na firmy se nyní chtějí orientovat nejen hotely, ale třeba i skiareály a další poskytovatelé služeb. Například místní skiareál umí v zimě uspořádat olympiádu s paralelním slalomem, profesionální časomírou, běžeckými závody nebo výlety na skialpech. V Peci se můžete projet třeba i se psím spřežením. Jaro, léto a podzim patří zase výletům na elektrokolech. „Aktuálně nejoblíbenější aktivita pro větší party lidí, třeba i firmy, je kurz přežití v přírodě, kde se naučíte stavět nouzový úkryt, rozdělat oheň, filtrovat vodu a obstarat si nouzovou potravu,“ říká deníku Metro Jakub Janda, šéf SkiResortu Černá hora – Pec. Nejen turisty podle něj baví i outdoorové únikové hry navázané na lokální historické události.

„V letošní pocovidové sezoně se nám po téměř dvouleté pauze firemní segment znovu plynule rozjíždí a optimisticky doufám, že se aktuální růst inflace a cen energií drasticky nepromítne do snižování firemních rozpočtů, což by teambuildingy omezilo,“ dodává Janda.

Provozovatelé služeb i hoteliéři svorně věří, že má cenu udržovat provozy dál i přes snižování počtů individuálních českých návštěvníků.

„Každá krize jednou skončí. Lidé Krkonoše milují, u nás se jim líbí a chtějí se k nám pravidelně vracet. Jsem optimista a věřím, že dříve nebo později i nucené zdražování skončí,“ věří Petr Kout ze Žižkovy boudy.

Komentáře

zpět na článek