metro.cz

Podaří se české legislativě zohlednit šamanské rituály?

  15:54
Odborníci chtějí změnit zákony o psychedelikách. Názory na ně se totiž ve společnosti různí.

Další 1 fotografie v galerii
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. | foto: MAFRA

Ve včerejším vydání deníku Metro vyšel článek na pokračování s názvem Výzkum psychedelik brzdí podle odborníků staré zákony, najdete ho i na www.metro.cz. Dotkli jsme se v něm kauzy takzvaných šamanů z Moravy, manželů Jaroslawa a Karoliny Kordysových, kteří jsou stíháni za pořádání ceremoniálů, při kterých účastníkům podávali halucinogenní nápoj ayahuasca. Jaroslaw dostal v lednu u Krajského soudu v Ostravě osm a půl roku nepodmíněně, Karolina pět a půl roku. Dále jim byly uloženy tresty propadnutí domu a pozemků, věcí movitých, zabrání věcí a vyhoštění. Odvolací soud bude 19. října.

Přísnost jejich trestu rozvířila vlnu diskuzí. „Celý rozsudek vnímám jako naprosté selhání české justice, a dokonce jako ztrátu jejího zdravého rozumu,“ okomentoval situaci Pavel Bém, člen Rady vlády ČR pro koordinaci protidrogové politiky. K tématu se vyjádřil také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Přesto, že jsme si vědomi, že ayahuasca obsahuje účinnou látku DMT, která je zařazena na seznam návykových látek, a tudíž je nakládání s ní nezákonné, výše trestu rozhodně neodpovídá společenské nebezpečnosti činu,“ myslí si Vobořil a společně s dalšími odborníky volá po změně legislativy.

Nová terapie na obzoru
Psychedelika, ke kterým nápoj ayahuasca patří, totiž mohou přinést zcela nové postupy v lékařství i psychiatrické péči. Odborníci uvádějí, že v kombinaci s psychoterapií pomáhají s léčbou posttraumatických stavů, úzkostí nebo depresí. Avšak v tomto bodě zákony pokulhávají.

Návykové látky

  • Zakázaná látka DMT, kterou nápoj ayahuasca obsahuje, je zařazena v příloze č. 4 nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek.
  • Podle odborníků však látka DMT není návyková, a nepatří proto do stejného seznamu jako heroin, kokain či pervitin.

Pojmy psychoterapie a psychoterapeut a stanovené podmínky, kdo může tuto profesi vykonávat, jaké musí splňovat vzdělání a kvalifikaci, nejsou v zákoně legislativně ukotvené,“ upozorňuje psycholožka Tereza Hrušková. Při výběru odborníků na duševní zdraví vybízí k ostražitosti. „Může se stát, že jdeme k někomu, o kom si myslíme, že je to psychoterapeut, ale je to někdo, kdo si sice říká terapeut, ale nemá akreditovaný psychoterapeutický výcvik, vysokoškolské vzdělání, nedodržuje etický kodex a nevzdělává se,“ přibližuje Hrušková.

Léčitel místo psychologa
Takový pseudoodborník však může spíše ublížit než pomoci. „Může prohloubit klientovo prožívání, může otevřít citlivá témata,traumata, ale už třeba nedokáže vzniklou situaci ošetřit a pracovat s ní, pravidelně ji nekontroluje,“ objasňuje psycholožka.

„Rizikem je, že pseudoodborník má možná nějaké zkušenosti, co jemu fungovalo a jak, možná i nějaký rychlokurz, ale zkušenosti typu já jsem si tím prošel, nestačí,“ varuje Hrušková. Takovými pseudoodborníky by se proto dali nazvat i manželé Kordysovi, jejichž ceremoniemi prošly stovky účastníků. Přestože zmíněná ayahuasca patří k tradičním rituálům amazonských šamanů a v zemích Latinské Ameriky ji považují za kulturní dědictví, v Česku žádné oficiální šamanské vzdělání neexistuje.

Neurovědec Filip Tylš to ale tak černě nevidí. „Kvalita se u různých workshopů a retreatů inspirovaných šamanským diskurzem různí a obtížně se sbírá zpětná vazba na jejich provozovatele, každopádně rozhodnutí o účasti na takových akcích je aktem svobodné vůle jedince,“ uvádí Tylš. Je proto otázkou, jak se české legislativě podaří zohlednit praktiky přírodního léčitelství, při kterých jsou halucinogenní látky podávány.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz
zpět na článek