metro.cz

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

  6:55
Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.
Městečko Eze, které leží na ostrohu nad mořem, je místem místních umělců. | foto: Metro.cz

Současná kombinace silné koruny, klesající ceny paliva a benefitů first momentu může hrát do karet například zájemcům o cestování do zahraničí. Podle cestovních kanceláří je zájem o dovolené v cizině velký. „Poptávka po letních zájezdech roste o víc než 40 procent ve srovnání s poslední předcovidovou sezonou, ve srovnání s loňským rokem dokonce několikanásobně,“ říká Jan Bezděk, mluvčí cestovní kanceláře Fischer, a dodává: „Včasným nákupem navíc klient nic neriskuje, protože má možnost ještě 30 dnů před odletem dovolenou zrušit a všechny peníze dostane zpět.“

Zájem je i o zimní zájezdy. „Také tomu určitě pomáhá rekordně silná koruna, která zlevňuje nákupy přímo v italských nebo rakouských obchodech a restauracích na sjezdovce,“ míní Bezděk. Podle něj z hlediska zájmu vedou střediska v italských Alpách, jako je Val di Fiemme, Passo Tonale nebo Santa Caterina, potom následuje Rakousko. Vliv na zájem o zahraniční zájezdy má také to, že na českých horách nejsou sněhové podmínky úplně ideální.

Podle analytika Lukáše Kovandy ale silná koruna sama o sobě nebude mít takový vliv, aby Čechy v jakkoli plošnějším rozsahu přiměla cestovat do zahraničí. „Lidé při svém rozhodnutí, zda vycestovat, zvažují i další faktory, jako je například jejich stávající i vyhlížená finanční situace, nyní zejména s ohledem na rapidní obecnou inflaci a energetickou drahotu,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank a dodává: „Lidé také berou v potaz to, před jakou dobou turisticky cestovali do zahraničí naposledy. Nebo jaké jsou jejich další zásadnější výdaje, třeba na vzdělání dětí nebo investice do nemovitosti, včetně splátek nyní notně prodražených hypoték.“

Podle Kovandy je ale nyní správná chvíle pro směnu korun do eur. „Jak pro účely dovolené, tak třeba za účelem založení vlastního eurového účtu. Je třeba to vidět tak, že eura jsou nyní v jakési ‚slevě‘ a že v nadcházejících měsících koruna proti euru spíše oslabí, takže ‚sleva‘ pomine nebo již nebude tak výrazná,“ míní analytik a zmiňuje i konkrétní čísla: „Koncem letošního března by měl být kurz koruny vůči euru na úrovni 24,20, a koncem června pak dokonce 24,35.“

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek