metro.cz

Pozor na jednotlivá slovíčka. Lyžování nemusí být vždycky sportovní aktivita

  5:56aktualizováno  9:56
Vyhlížíte jaro a hledáte ve skříni kraťasy? Mráz a sníh ale svoji vládu nevzdávají. Na sjezdovkách bude ještě plno. Práci budou mít lékaři i pojišťovny.
Na českých i moravských sjezdovkách bývá v zimě plno. Je dobré být pozorný. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Před několika dny nepřežil osmiletý chlapec na jedné ze slovenských sjezdovek střet s dospělým lyžařem. Ten jel údajně nepřiměřenou rychlostí, navíc neposkytl chlapci první pomoc. Kromě trestního postihu se může riskantní chování viníkovi nehody citelně nevyplatit. I finančně.

Poraněná lyžařská kolena v evidenci úrazů převažují
Jak vyplývá z hlášení horské služby a provozovatelů lyžařských areálů i v Česku, nejrůznějších kolizí na sjezdovkách přibývá. Jednak je silnější provoz kvůli jarním prázdninám a zadruhé proto, že se vyznavači zimních sportů snaží dohnat absenci během oteplení na přelomu roku. „Podmínky jsou nyní ideální, na hory míří i méně zdatní lyžaři,“ připouští Čestmír Strack, člen horské služby v Beskydech. Určitě se ve službě nenudí.

Zimní náhrady

  • Až 500 tisíc korun lze inkasovat od pojišťovny jako bolestné nebo za duševní útrapy spojené se zraněním při zimních sportech. KB POJIŠŤOVNA
  • Minimálně na pět milionů je dobré pojištění odpovědnosti pro zahraničí. UNIQA

Například v areálu Bílá tu během jednoho dne musel on i jeho kolegové zasahovat hned při třinácti úrazech. Jednou povolali členové horské služby rychlou záchrannou službu, jednou dokonce zasahoval vrtulník. Nejčastěji řeší záchranáři a následně i lékaři poranění kolena. To představuje až čtyřicet procent všech úrazů ze svahů, následují holeně a kotníky.

U snowboardistů pak, na rozdíl od lidí na lyžích, převažují poranění horní části těla. Po lékařích pak nastupují do akce pojišťovny. „Poranění hlavy je u snowboardistů dvakrát častější než u lyžařů. I když se lyžuje jen kratší část roku, zranění ze zimních sportů na horách patří k nejčastějším pojistným událostem,“ popisuje pojišťovací statistiky Eva Svobodová, mluvčí Uniqa pojišťovny.

Pojišťováci nyní očekávají hlavní nápor
Pojišťovny samozřejmě doporučují při zimním pobytu na horách pojištění, vyplatí se ale podrobné informace. Proč? „Základní balíčky pojištění ne vždy pokrývají i zimní sporty. Je ale dobré vědět, že pokud zaškrtnete ve smlouvě, že jedete vykonávat specificky zimní sporty, tak u některých pojišťoven není běžné lyžování zahrnuté do obvyklých sportovních aktivit,“ připomíná Ondřej Vacek, produktový specialista Top-pojištění.cz. Při lyžování i v Česku proto doporučuje pojistku na úrazy a také pojištění odpovědnosti. Mělo by zahrnovat i právní ochranu pro případ sporu s osobou, která při lyžování způsobí škodu.

Nápor klientů, kteří se na svazích přichomýtli vlastní nebo cizí vinou k nehodě, nyní očekávají například v pojišťovně Komerční banky. Už v uplynulých dvou měsících vykázali její pracovníci více pojistných událostí a s probíhajícími školními prázdninami jednotlivých regionů příliv škodních případů stoupá.

Jste nevinní? I tak raději kontaktujte službu
Nebezpečí, že zaplatíte statisíce, ne-li miliony za způsobenou škodu, ale hrozí jak na alpských sjezdovkách, tak na těch českých. A to v případě, že způsobíte újmu cizinci. „Požadavky na náhrady škod na zdraví ze strany cizinců mohou jít do statisíců,“ říká Helena Drozdová, vedoucí oddělení správy smluv neživotního pojištění KB Pojišťovny.

Pro případ srážky, kdy jsou aktéry minimálně dva lidé, se zvláště v zahraničí vyplatí nepodepisovat žádný zápis. „Určitě se vyplatí nepodceňovat nic a i v případě, že nespatřujete vlastní zavinění, je správné ihned volat asistenční službu,“ zdůrazňuje Gabriela Trojanová, produktová manažerka cestovního pojištění KB Pojišťovny.

Ostražití by měli být čeští lyžaři především v Itálii, kde musejí mít na sjezdovkách lyžařské „povinné ručení“ všichni, kdo tam sportují. Musejí se jím prokázat na vyzvání, a pokud ho nemají, mohou zaplatit pokutu až 150 eur.

Rady do kapsy

  • Ne že by lyžař vyrážel na sjezdovku s právníkem v zádech a brožurou, jak postupovat při nehodě na sněhu. Vyplatí se ale znát alespoň základní postupy.
  • Průměrná kompenzace českých pojišťoven za úrazy v zahraničí se pohybuje kolem 670 tisíc korun.
  • Potíž může nastat při plnění pojistky při lyžování ve volném terénu, pokud je pojistka uzavřena na pohyb na vyznačených tratích. Věřte tomu, že pojišťovnu v takovém případě „neokecáte“.
  • Vysoká hranice odpovědnosti se při sportování v zahraničí vyplatí, zvláště pokud způsobíte trvalou újmu na zdraví jiné osobě. Některé pojišťovací instituce doporučují i hranici až 25 milionů korun.
  • V cizině nepodepisujte doklady bez porady se svou pojišťovnou ani tehdy, kdy je předloží tamní horská služba či policejní orgány.
  • Pokud dojde na sjezdovce ke střetu, vyplatí se sehnat si svědky, a pokud je to možné, nafotit situaci, terén, případně i ujíždějícího viníka.
  • Posíláte dítě na lyžařský kurz o jarních prázdninách? Pokud ho pořádá škola, potomka připojistěte. Školy pojistky mají, obvykle na nízká úrazová plnění. VINDICIA

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek