metro.cz
Ilustrační snímek | foto: Fotolia

V nákupních centrech jich bude méně, na vesnicích naopak bankomaty přibudou

  11:19
Kde si vybrat hotovost a nekrást? Zatímco ve velkých městech narazíte na bankomat málem na každém rohu a velká nákupní centra se jimi často doslova hemží, na malém městě nebo vesnici si papírové peníze nikde nepořídíte. Nezbývá proto než zajet do města.

Na používání hotovosti se však názory bank liší. Některé uvádějí, že papírové peníze a mince využívají lidé jen pro drobné platby a mají u sebe hotovost pouze jako jistotu. Podle loňského průzkumu společnosti STEM/MARK ale vychází, že až polovina dotázaných by uvítala bankomaty na více místech, než dosud mají možnost.

„Digitální platby nejsou bez poplatků. Ty se platí při každé transakci a jdou karetním společnostem. Někdy to uživatel nepozná, protože tyto poplatky na sebe bere banka nebo obchodník,“ komentuje situaci Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet. Pokud ale promítne obchodník poplatek do ceny zboží, aby jej uhradil zákazník, při placení u pokladny se na to rozhodně nebere ohled a placení hotovostí nákup určitě nezlevní. To může teoreticky nastat jen tehdy, kdy obchod přijímá jen hotovost.

Výdej papírových peněz není levný
Přístroj na bankovky není jen tak. Umístění podléhá přísným pravidlům. A to jak technickým, tak hygienickým, místo musí splňovat i bezpečnostní podmínky a musí být k dispozici internet. Takže už jen instalace vyjde na statisíce, další stovky tisíc ročně platí banka za provoz. Do nákladů je nutné započítat i doplňování hotovostí. A to si banky dobře spočítají, jestli se jim kvůli stovce vybraných tisícikorun za měsíc vyplatí bankomat v určitém místě provozovat. Pokud si chce bankomat pořídit malé město nebo vesnice, nezbývá než na jeho provozování vyčlenit prostředky z obecní pokladny.

Multifunkční

  • První bankomat se objevil v Československu 19. února 1992 v objektu současné České národní banky. První vkladomat znají Češi od roku 1998.
  • Bankomaty umožňují i provedení bezhotovostní transakce, o tuto službu ale kvůli internetovému mobilnímu bankovnictví klesá citelně poptávka.

Od loňského léta funguje princip sdílených bankomatů. První krok udělala Komerční banka (KB) a Moneta, později se k nim připojila i Air Bank s UniCredit Bank. V praxi to znamená, že například v obchodním centru nebude nutné, aby tu měly své bankomaty všechny ze spolupracujících bank. „Počítáme s redukcí právě ve velkých nákupních centrech, bude pak možné přesunout některé bankomaty tam, kde jich je naopak nedostatek,“ říká k nové praxi Jan Juchelka, generální ředitel KB. Redukce by měla přispět i menším výdajům za energii. To, co je nutné u sdílených přístrojů sladit, to je sjednocení funkcí, které přes bankomat banky klientům nabízejí, se v detailech liší. Každopádně platí, že výběry jsou pro uživatele zdarma.

„Sdílíme bankomaty od začátku února, na podrobné analýzy je ještě brzo. Přesto registrujeme častější výběr peněz našich klientu v bankomatech jiných bank zapojených do sdílení,“ upozorňuje Roman Macháček z tiskového oddělení Air Banky.

Bankovkový svět

  • V Česku přibližně 5500 bankomatů, a to i včetně těch, do kterých je možné peníze také vkládat.
  • Zhruba 524,8 milionů kusů bankovek bylo v oběhu v Česku k poslednímu dni loňského roku. Nejvíc koluje dvoutisícikorunových bankovek.

Jestli se k systému společných bankomatů zapojí i další finanční domy v Česku, není jasné. Názory se liší. „Sdílení bankomatové sítě vnímáme jako dobrou myšlenku, nicméně parametry, podle kterých běží aktuální spolupráce mezi bankami, jsou výhodné především pro ty menší,“ komentuje problematiku Lukáš Kropík z tiskové sekce České spořitelny (ČS). Ta vlastní historicky největší počet bankomatů v České republice.

Co by ale spořitelna přivítala, to je sdílení vkladů v hotovosti. „Výběry už banky mezi sebou sdílejí a v případě vkladů by bylo nutné technicky řešit i to, abyste mohli vkládat peníze na svůj účet přes jinou banku,“ dodává Lukáš Kropík.

Komentáře

zpět na článek