metro.cz

Počet sňatků citelně v Česku poklesl, přibývají však svatby šedesátníků

  10:55
Bereme se stejně jako naši předkové mezi světovými válkami. Jsme na tom podobně jako ve světě.

Další 1 fotografie v galerii
Oslava Zlaté svatby. Ale senioři se nevyhýbají ani skutečným sňatkům v pozdějším období. | foto: MAFRA

Hodně dětí a hodně svateb. Nejen normalizace a Husákovy děti hnaly ženy a muže na radnice pro glejt. Lidé se nezřídka sezdávali i proto, že jako manželé, navíc s dítětem, sázeli na to, že snad získají od státu byt. V sedmdesátých letech k tomu přibyly i výhodné novomanželské půjčky.

Pochyby o smyslu sňatku
Kapitalismus hodil do tohoto zaběhnutého systému, jak se říká, vidle. „Z faktu, že v současné době existuje řada možností, jak naplnit partnerský život, vyvozují někteří autoři, že v současnosti již není vůbec překvapivé, že manželství vzniklé sňatkem je na ústupu. Naopak je podle nich překvapivé, že sňatek ještě vůbec existuje,“ komentují současné trendy Hana Hašková a Ladislav Rabušic ze Sociologického ústavu České akademie věd.

Mimo manželství se rodí hodně dětí
Poslední velkou vlnu svateb zažilo ještě Československo, a to v roce 1990. Úředníci i faráři tehdy posvětili téměř 91 tisíc manželství. Svatební rekord si samostatná Česká republika odškrtla hned v prvním roce své existence před třiceti lety. V tomto roce eviduje Český statistický úřad (ČSÚ) 66 033 sňatků. Od té doby je, s malými výkyvy, statistika spíše sestupná.

Naposledy do vzniku nových manželství zasáhl covid. V letech 2020 a 2021 se kvůli epidemickým restrikcím propadl počet občanských i církevních sňatků zhruba o dvacet procent.

Neuzavírání sňatků neznamenalo, že by se stejně tak rodilo méně dětí, i když porodnost obecně poklesla nebo je dítě odsouváno do pozdějšího období partnerů. V devadesátých letech byla asi třetina novorozeňat „nemanželských“.

Dejte medaili věrným
Život takzvaně na hromádce vedl nedávno k poměrně absurdnímu návrhu ze strany senátorky Jitky Chalánkové. Politička navrhla, aby byla dlouhodobá manželství oceňována za věrnost. Parametrem posouzení kvality manželství by měla být především délka vztahu muže a ženy.

Maturantky vedou

  • V roce 2021 se vdával téměř stejný počet středoškolaček s maturitou a nevěst s akademickým vzděláním (6813 ku 6338).
  • Dlouhodobě převažují středoškolačky nad vysokoškolačkami.
  • Statistiky vedené od roku 1976 udávají, že v 70. letech 20. století bývala až desetinásobná převaha středoškolaček.
  • Ale pozor! Bez udání vzdělání se vdávalo v uvedeném roce více než 28 tisíc nevěst. ČSÚ

„Představovala bych si to tak, že různé organizace nebo obce budou navrhovat páry, které jsou dobrým příkladem,“ obhajovala nápad senátorka Chalánková. Odpůrci návrhu argumentují, že radnice už beztoho oceňují manželské páry u příležitosti minimálně zlaté svatby, tedy padesáti let společného soužití. Chalánková ale hájí myšlenku také proto, že se málo lidí bere a již uzavřená česká manželství také provází vysoká rozvodovost. Na dva sňatky u nás připadá přibližně jeden rozchod.

Senioři u oltáře
Jestli se může současné Česko něčím chlubit, tak určitě výrazným růstem svateb mezi snoubenci, kteří jsou starší šedesáti let. U mužů je to více než dvojnásobek než v roce 1950 a od roku 2017 číslo přesahuje dva tisíce a postupně roste. Sňatky starších mužů ovlivňuje i fakt, že to často bývá jejich druhý svazek a jsou schopni případné další potomky z tohoto partnerství uživit.

Ale ani seniorky šedesát plus nelení. V roce 2016 jich řeklo „ano“ skoro devět set, zatímco předloni už bezmála čtrnáct stovek.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek