metro.cz

Sloupek Petra Justa: Dělba moci

  10:30
Každý demokratický systém je postavený na principu dělby a vyvažování moci.
Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha | foto: ArchivMetro.cz

Andrej Babiš opět poodhalil své představy o fungování státu, tentokrát nejen na centrální úrovni, ale i na úrovních krajské a komunální. Kromě doposud známých tezí nově zaujal třeba nápadem, aby jediným politickým představitelem na komunální úrovni byl starosta. Obecní zastupitelstva, sloužící mimo jiné jako kontrolní prvek lokálních vlád, by Babiš zrušil.

Každý demokratický systém je postavený na principu dělby a vyvažování moci a na (někdy dokonce několikanásobných) pojistkách, které mají za cíl předcházet či minimalizovat případné zneužití moci. To není výmysl ani Bohuslava Sobotky ani Miroslava Kalouska, které často šéf ANO vidí za vším špatným. Ať tomu Babiš věří či ne, princip dělby moci a kontroly proti jejímu zneužívání byl rozvíjen již před třemi stovkami let. A demokratické státy tyto prvky vtělují do svých systémů. Ani třeba takový prezident USA není všemocným, neomezeným a nekontrolovatelným vládcem, byť obraz prezidentského úřadu v některých českých médiích často takovou interpretaci nabízí (bez ohledu na to, kdo zrovna v Bílém domě sedí).

Důležitost takových prvků, jako jsou kontrolní pravomoci opozice, vyvažování moci či pojistky proti jejímu zneužití, si možná Babiš uvědomí až v momentě, kdy zakusí fungování

v opozici. Je to zdravé pro každý politický subjekt. Možná teprve v ten moment docení všechny vymoženosti kontroly vládnutí. Jak napsal v roce 1887 baron John Dalberg-Acton: „Každá moc korumpuje, a absolutní moc korumpuje absolutně.“ To je hrozba pro malá tělesa fungující bez kontroly. Nebo alespoň bez silné a efektivní kontroly.

Autor:
zpět na článek