metro.cz

Budoucnost je plná robotů, říká organizátor vizionářského festivalu

  12:43
Vizionář Martin Holečko stále žasne i nad mobilním signálem.
Martin Holečko je také vášnivý buddhista. | foto: Future Port PragueMetro.cz

Otestoval stav beztíže, pět let žil v buddhistickém centru, jako jediný Čech vystudoval prestižní on-line školu Setha Godina altMBA, spoluzaložil jednu z prvních svobodných firem v Česku, kde nejsou rozhodovací procesy vedeny „shora“, ale „zdola“.

Vizionářský festival

● Holečkův počin Future Port Prague 2017 je největší vizionářská a futuristická akce ve střední a východní Evropě.

● Akce se koná 7. září v Pražské tržnici. Poprvé se tak v ČR na jednom místě setkají špičkoví zahraniční i tuzemští technologičtí lídři, aby diskutovali o dopadu technologií na byznys i naše životy, a představí technologie, které v Praze dosud pohromadě nebyly.

● „Praha se tak dostane na technologickou mapu Evropy, kam patří. Věříme, že žijeme v neobyčejné době, kdy každý z nás může přispět k řešení velkých problémů lidstva a rychle se rozvíjející technologie jsou k tomu mocným nástrojem. Abych se s tím vším setkal, procestoval jsem celý svět. Lidé ale cestovat nemusí, svět budoucích technologií přijde k nim,“ říká Martin Holečko.

Život Martina Holečka zní jako jedna velká zábava, Martin je ale především vášnivý vizionář, a tak mu otázky jako Kudy se ubírá exponenciální vývoj technologií? nedaly spát natolik, že se v začátkem září rozhodl spolupořádat vizionářský festival v hlavním městě.

„Technologie, které si dříve mohly dovolit jen velké korporace nebo vlády, jsou dnes dostupné každému. A vše se dále zrychluje a zlevňuje. Umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, roboti a drony, 3D tisk, nové materiály, autonomní a propojená doprava, digitální zdravotnictví – to jsou exponenciální technologie a trendy, které mění všechno kolem nás, celé obory lidské činnosti.

A já si řekl, že bych chtěl všechny tyto technologie ukázat lidem na jednom místě, dát jim možnost se v tom zorientovat a porozumět tomu, aby se mohli stát součástí budoucnosti,“ říká deníku Metro Holečko. Martin se ve svém životě vždy pohyboval na hranici mezi technologiemi a kreativitou.

Jeho prvním velkým úspěchem bylo přitom v roce 1997 založení webové firmy Etnetera, která je dnes součástí jedné z prvních a největších firem v Česku. Díky jejich tvorbě mobilních aplikací se zde za rok otočí 425 milionů.

„Aplikujeme zde principy svobodné firmy – zaměstnanci si firmu spoluutvářejí takovou, jakou ji chtějí mít, to znamená, že sami volí své nadřízené a přijímají nové kolegy do týmu, transparentně diskutují o platech a odměnách a podobně,“ popisuje Holečko.

Fascinace novými technologiemi, a především jejich potenciálem změnit svět přiměla Martina k tomu, aby se v roce 2016 potkal s Peterem Diamandisem, vizionářem, podnikatelem a zakladatelem Nadace XPrize. Martin s ním, jeho rodinou a přáteli zažil let ve stavu beztíže ve speciálně vybaveném letadle firmy ZeroG.

„Věděl jsem, že chci pomoci lidem odhalit obrovské příležitosti, které nové exponenciálně se rozvíjející technologie přinášejí. Začal jsem s nimi experimentovat ve vlastní firmě, založil Ateliér Virtuální Reality a jezdil pro inspiraci do New Yorku a Silicon Valley,“ vypráví Holečko.

Martinovi vstupují moderní technologie i do soukromí. „Moje žena, doktorka, mi včera přes videohovor nadšeně vyprávěla o návštěvě nějaké vzdálené nemocnice v severním Tibetu. Volala mi přes mobilní připojení přes půl zeměkoule. A to jsme před pár lety s napětím sledovali, kdo z mobilních operátorů první pokryje signálem celou republiku,“ vzpomíná s úsměvem Martin.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek