metro.cz

Od poklopu ku poklopu. Jak se loví kanály?

  11:20
Britský inženýr William Heerlein Lindley (1853–1917) byl génius. Při projektování pražské kanalizace, která bez problémů zvládá provoz i po více než sto letech, myslel snad na všechno. Jen jednu věc poddimenzoval – skrz jeho poklopy typu Pražský normál se do podzemí protáhnou pouze štíhlí kanálníci. Dnes se vstupy do podzemí dělají o pět deset centimetrů širší. Od těch historických se liší designem a někdy i použitým materiálem.
Pametanche - Vodotěsné a plynotěsné poklopy se používají například před...

Pametanche - Vodotěsné a plynotěsné poklopy se používají například před protipovodňovými stěnami, aby se za ně voda nedostala spodem přes kanalizaci. | foto: Pražské vodovody a kanalizaceMetro.cz

Ten kontrast ani nemůže být větší. S Petrem Sýkorou sice sedíme v cukrárně uvnitř obchodního centra, ale nad papíry rozloženými na stolku řešíme navýsost chlapské téma. Sýkora, který sedmnáct let pracuje ve společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), pro nás sestavil průvodce po pražských kanálových poklopech, od sto let starých po ty nejmodernější. Průvodce, který člověka donutí koukat, kam – lépe řečeno, po čem – vlastně dennodenně šlape.

Tradiční litina, ale i plast

Kruhových poklopů, které kryjí vstupy do podzemí, je v Praze nějakých sto tisíc, stovky dalších má město nakoupeno do zásoby. Se znakem i bez, cena se příliš neliší. „Znak není žádný luxus. Na jednom poklopu to může být rozdíl nějakých deset korun,“ říká Sýkora.

V parcích a na dalších místech, kde není tak důležitá nosnost, lze narazit také na dekly betonové,ale jinak arzenálu PVK vládne litina, ke které se v poslední době přidaly také poklopy z plastu nebo kompozitu na bázi skla. Litinových poklopů je ve městě nějakých 95 procent. A jejich cena? Dva až čtyři tisíce.

Něco pro klaustrofobiky

Některé z poklopů pamatují ještě otce pražské kanalizace, britského inženýra Williama Heerleina Lindleyho. Pražský normál postupně nahrazovaly a nahrazují novější typy. Zaměstnancům PVK, kteří si hrdě říkají kanálníci, se po starých poklopech ani nestýská – pokud se víko šprajcne v rámu, často s ním nehnou ani ve dvou, a navíc, protahovat se otvorem o průměru 55 centimetrů není zrovna komfortní. „Já se protáhnu i Pražským normálem,“ zubí se Sýkora, který už se ale jako manažer útvaru technické podpory a metrologie do podzemí tak často nepodívá.

Kam na výlet? Určitě do Itálie

Na kanály ale šlape dál a těch fotogenických si všímá třeba i na dovolených. „Krásné jsou poklopy v Itálii nebo hanzovních městech.“ zasní se Sýkora.

Kolik druhů mohou lovci kanálů objevit v pražských ulicích? Základních typů je kolem deseti, ale se všemi vychytávkami se dostáváme na tři desítky kousků. Tak lovu zdar! Šlápnout na kanál smůlu nenosí.

Autor: Libor Hruška Metro.cz
zpět na článek