metro.cz
Příjezd Santa Clause na Havaji | foto: HILL+KNOWLTON STRATEGIESMetro.cz

Nejpodivnější vánoční zvyky, pověry a tradice ve světě

  13:25
Lidi na Islandě „straší“ lidožravá kočka, Ukrajinci si byty zdobí pavouky. V různých koutech světa se slaví Vánoce jinak.

Vybrali jsme pro vás přehled nejzajímavějších pověr, tradic a zvyků, které lidi slaví o ­Vánocích.

Zlé čarodějnice v Norsku
Podle staré norské legendy vycházejí na Štědrý večer zlé čarodějnice a hledají košťata, na kterých by se proletěly. „Asi nikdo by nechtěl mít během Štědrého dne u sebe doma na návštěvě čarodějnici, takže Norové všechna košťata v domě pečlivě schovávají,“ říká Vladimíra Svitáková, průvodkyně po Norsku z portálu Radynacestu.cz.

Do kostela na bruslích
V hlavním městě Venezuely Caracasu chodí všichni věřící časně ráno do kostela, a to od 16. prosince až do Štědrého dne. Na tom by v silně nábožensky založené Venezuele nebylo nic zvláštního, zajímavé však je, jak se Venezuelané do kostelů dopravují. Jezdí do nich totiž na bruslích! Do osmi hodin jsou dokonce uzavřené některé cesty, aby byla jízda pro věřící bruslaře bezpečnější. „Někdy jsou to celé zástupy lidí, často oděných v

pestrobarevných maskách. V České republice by to taky šlo, jenom by to musely být brusle určené na led,“ říká lektorka Patricia, která v českém James Cook Languages již pátým rokem vyučuje španělštinu.

Papai se musí svléknout
V Jižní Americe ještě zůstaňme – v Argentině je zvykem nechávat přede dveřmi misku s vodou a stébly trávy. To proto, že tady dárky nenosí Santa Claus, ale koník Magi. Dárky naděluje do bot, které děti najdou pod stromkem nebo vedle postele. Štědrovečerní večeře v Argentině je nejčastěji servírovaná v zahradách, protože na jižní polokouli právě vrcholí léto. Mezi tradiční jídla patří pečené selátko nebo pro nás exotická pečínka z páva. Pavím peřím bývá často dekorován i ­vánoční stůl. V Brazílii se naděluje 25. prosince odpoledne. Dárky nosí Papai Noel, který do Brazílie přijíždí až z­ Grónska. Protože je tu v tuto dobu léto, říká se, že Papai se musí svléknout do košile... a také se nechávají přes noc otevřené dveře, protože tlouštík s ­plnovousem by se do místních komínů, které tu nejsou tolik potřeba, určitě nevešel.

Island má lidožravé kočky
Na Islandu nosí vánoční dárky skřítci, kterých je podle legendy rovných třináct a s dárky přicházejí postupně každý den mezi 12. až 24. prosincem. Ale pozor! Obdarují pouze hodné děti, které si navíc nachystaly za okno botu. „Důležité také je, aby každý Islanďan dostal něco nového na sebe, jinak ho podle pověsti může sežrat vánoční kočka,“ říká Lenka Drastichová, průvodkyně po Islandu.

Dlužno dodat, že se mezi Islanďany traduje i mírnější varianta této legendy, která straší pouze snědením štědrovečerní večeře.

Nejstarší loterie na světě
Ve Španělsku patří k nejdůležitějším vánočním rituálům losování šťastných čísel Vánoční loterie, která je nejstarší a největší loterií na světě. Dne 22. prosince jsou rozdělovány miliardy mezi velké množství výherců. „Pro Španěly je to opravdový svátek a ­loterie se zúčastní opravdu každý,“ říká Markéta Klimešová, průvodkyně po Španělsku.

Rozbíjejí porcelán
V Dánsku za dveřmi přátel rozbíjejí porcelán. „Zní to trochu zvláštně a možná i nebezpečně pro zvířata i lidi, nicméně Dánové o silvestrovské noci chodí po domech svých přátel a za dveřmi jim rozbíjejí porcelán. Čím větší hromadu střepů pak před domem najdou, tím větší mají radost, jelikož to pro ně znamená více štěstí v dalším roce,“ vysvětluje neotřelý zvyk Tereza Vrbová, průvodkyně po Dánsku.

Pavouci v bytech
Na Ukrajině je častou dekorací na stromcích umělý pavouk a pavučina. Ukrajinské rodiny totiž věří, že pokud najdete ráno na Vánoce pavučinu, přinese vám štěstí.

Santa přijede na lodi
Na Havaji panuje zvyk pořídit si na Vánoce domů akvárium s ostencem běloskvrnným. Vánoce tady navíc začínají s příjezdem takzvané Vánoční lodi, což je loď přivážející obrovský náklad tradičních vánočních pokrmů. Santa Claus sem přijíždí rovněž po vodě ve svém člunu. A třeba Jamajčané si potrpí na koledy v rytmu reggae.

Spálí dřevěná polena, aby zahnali neštěstí
“V Litvě je typickou vánoční tradicí vlečení dřevěné klády jako symbolu problémů a neštěstí,“ říká Vít Malkus, průvodce Litvou z cestovatelského portálu Radynacestu.cz. Lidé zpívají lidové písně za doprovodu různých hudebních nástrojů. Rodiny, sousedé a přátelé se sejdou, popřejí si navzájem vše dobré a společně polena spálí, aby zahnali neštěstí a problémy na příští rok.

Dárky přináší dědeček Joulupukki
Ve Finsku naděluje dárky dědeček nazývaný Joulupukki, který se nápadně podobá americkému Santu Clausovi. Nosí teplé červené oblečení a jezdí na sobím spřežení. Dárky ovšem nenosí potajmu v noci, ale přichází večer 24. prosince, zaklepe na dveře a ptá se dětí, jestli byly celý rok hodné. „Joulupukki má hodně společného s českým Mikulášem. Také chodí od domu k domu a dětem dává dárky osobně, nikoli tajně pod stromeček nebo do punčochy. Místo čertů, kteří by odnesli děti do pekla, má s sebou pidimužíky, kteří zlobivé děti unášejí do ledového království. To se k Finsku hodí daleko víc,“ vysvětluje Juuso, který letos stráví v srdci Evropy své první Vánoce.

Komentáře

zpět na článek