metro.cz

Co si vzít na kašel? Podpořit, nebo tlumit?

  15:38
Typickým příznakem chřipky, která nyní sužuje Česko, je kašel. Je ale běžný i u obyčejného nachlazení. Jak se ho zbavit?
Kašel, nemoc, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kašel ukazuje nejčastěji na virové či bakteriální onemocnění. Doprovází chřipku, nachlazení, bronchitidu nebo zápal plic. Ale může to být jen obrana organismu vůči nečistotám v dýchacích cestách.

Kašel sám o sobě není nemoc, je to reflex, který chrání dýchací cesty před nečistotami a udržuje je průchozí. Na kašel vám lékař většinou nepředepíše žádný lék, jen vám doporučí, ať si nějaký koupíte v lékárně. Tam ale většinou uslyšíte otázku – chcete přípravek na kašel, nebo proti kašli? Je totiž důležité, zda potřebujete kašel potlačit, nebo naopak podpořit.

Suchý, dráždivý kašel obvykle doprovází virová onemocnění. Vyčerpává, namáhá svaly břicha a hrudník a nedochází při něm k odkašlávání. Někdy se zintenzivňuje večer, po ulehnutí do postele. V tomto případě je vhodné podávat lék, který kašel utlumí.

Vlhký kašel (též produktivní) následuje zpravidla po odeznění kašle suchého, protože sliznice dýchacích cest produkuje ve zvýšené míře hlen, který se v dýchacích cestách hromadí. Kašel pomáhá tělu se hlenu zbavit a udržuje tak dýchací cesty průchozí. V této fázi onemocnění není dobré kašel potlačovat, ale je třeba odkašlávání naopak podporovat.

V lékárně si můžete vybrat z celé řady přípravků nejrůznějšího složení, sáhnout ale můžete i po bylinných preparátech, které seženete ve formě nejrůznějších sirupů nebo čajů. Většinou obsahují hluchavku, jitrocel, majoránku, ale i cibuli.

Vykašlávání hlenu rovněž napomůže jeho zvlhčení za použití inhalátoru nebo zvlhčovače vzduchu.

Úporný kašel může ukazovat i na zápal plic. Jedná se většinou o zánět plicní tkáně způsobený různými mikroby – viry, bakteriemi a plísněmi. Velmi závažné je toto onemocnění u pacientů s poruchami imunity. Mezi příznaky zápalu plic, který bývá i komplikací chřipky, patří horečka, která ale nemusí být ve sta procentech – například u nemocných s poruchou imunity, nemocných starých a celkově vyčerpaných lidí nebývá horečka pravidlem.

Jak se chřipce vyhnout

  • Může vám pomoct několik drobných rad.
  • Omezte kouření a pití alkoholu – nejlepší je s těmito návyky zcela přestat.
  • Spěte a odpočívejte. Při delším spánku nejenže budete kvalitně odpočatí, ale také se postupně snižují hladiny stresových hormonů, které ovlivňují imunitní systém.
  • Důležitý je i aktivní odpočinek – například delší procházka a poté sauna.
  • Dostatečně pijte – voda čistí organismus, hydratuje ho a také vyplavuje z vašeho těla jedy.
  • Vyhýbejte se lidem, kteří jeví známky onemocnění – omezte návštěvu míst, kde se lidé hromadí, tedy divadla, kina, plesy. Doporučuje se také časté větrání.
  • Zaměřte se na hygienu rukou, omezte kontakt rukou s obličejem a dýchacími cestami.
  • Pomozte si správnou stravou – zařaďte do jídelníčku více čerstvého ovoce a zeleniny. Dopřejte si také dostatek vitaminu C, je obsažen třeba i v šípkovém čaji.
Autoři: Metro.cz
zpět na článek