metro.cz

Větší foto
Iva Málková | foto: ArchivMetro.cz

Sloupek Ivy Málkové: První jarní den

  13:13
Jarní únavu nedělá jen nevhodné jídlo, ale také rozhozená psychika.

Kdy oficiálně začíná jaro? Právě zítra – 20. března. První jarní den označujeme jako jarní rovnodennost, protože noc a den jsou přibližně stejně dlouhé. Od tohoto dne se noc zkracuje a den prodlužuje, což trvá až do letního slunovratu, kdy je den dvakrát delší než noc. Na jarní rovnodennosti je také závislé proměnné datum Velikonoc. Jaké vám naskakují v těchto dnech myšlenky?

Zavřete oči a nechte plynout myšlenky spojené se slovy jaro a Velikonoce. Co vás napadá? Jsou to spíše negativní myšlenky typu: Jé, to je hrůza, beránek, mazanec, to zase o Velikonocích přiberu. Až odložím kabát, to budu vypadat a až dojde na plavky, to bude strašné. A nebo převažují pozitivní myšlenky: S prvními jarními paprsky si konečně užiji teplého počasí, vytáhnu zase oblíbené kolo, dopřeji si jarní vyvážený jídelníček. Přejeme, aby se vás první varianta netýkala.

Čím negativnější myšlenky máme, tím hůře se cítíme a je větší pravděpodobnost, že propadneme zlozvykům. Jarní únavu nezpůsobuje jen nevhodné jídlo plné živočišných tuků a cukrů, nedostatek pohybu, ale velkou část energie nám může ukrajovat také rozhozená psychika, kdy původem rozladěnosti bývá právě negativní myšlení. Snažte se v každém dni najít něco hezkého, co se povedlo a podařilo. Když se budete soustředit na to, co se daří, bude se vám dařit ještě víc.

Pouštějte se do činností, které by vám mohly dělat radost, jako je například nordic walking, tanec, skotačení s dětmi, návštěva welness. A to teď hned, máte právo užít si jakoukoliv činnost a aktivitu bez ohledu na tvar a velikost vašeho těla. Užívejme každé minuty života. A pokuste se nepřemýšlet o tom, co se nám v životě nepovedlo, ale všímejte si toho, co se povedlo. Užívejme každé minuty života.

Komentáře

zpět na článek