metro.cz

Dalších 5 fotografií v galerii
Richard Konkolski | foto: ArchivMetro.cz

Devatero mořských vlků, o kterých byste měli vědět

  14:22
Čechů, kteří by si zasloužili být uvedení ve výčtu mořských vlků, je celá řada. Magazín Metro vybral tuto devítku i na základě tipů několika kapitánů. Seřazeni jsou abecedně.

Martin Doleček: námořní svéráz

Mladý jachtař narozený roku 1984 je přezdíván „námořní svéráz“. Jeho snem od dětství bylo jednou vyplout na vlastní lodi, a jak píše na svém webu: „Prát se s jeho průzračnými vlnami a naplno se oddat jeho dálkám.“ Plavil se na vlastnoručně postaveném katamaránu Elis II po Evropě, uskutečnil dvě plavby přes Atlantický oceán s plachetnicí Alya II. Jedním z jeho snů je sólo plavba kolem světa. www.martindolecek.com

Josef Dvorský: pirátský kapitán

Kapitán české historické „pirátské“ plachetnice La Grace, kterou si za divokých okolností nechal postavit v egyptských loděnicích a jež už má za sebou jedno poctivé ztroskotání u španělských břehů. Organizuje plavby pro zájemce, kteří se stávají posádkou na jeho škuneru. www.lagrace.cz

Augustin Heřman: korzár 17. století v Karibiku

Dodnes je světově významný jako vynikající kartograf severní Ameriky – pozoruhodné je jeho české vlastenectví: nejen že označil panství v americkém Marylandu za české území, ale pravidelně také ke svému jménu připojoval přídomek Čech = Bohemian nebo Bohemiensis.

Eduard Ingriš: Niagara na mořských vlnách

Je nejen autorem písně Teskně hučí Niagara z operní revue Trampské milování z roku 1932. Vynikající český muzikant žil v Kalifornii a v jeho rodné zemi ho málokdo znal. Byl filmař, fotograf a v neposladní řadě mořeplavec. Málem zahynul na své první plavbě Pacifikem v roce 1955, o čtyři roky později cestu do Polynésie dokončil. Jeho přáteli byli norský cestovatel Thor Heyerdahl, díky spolupráci na snímku Stařec a moře Ernest Hemingway či John Wayne. Riskoval život v peřejích Amazonky, byl zajat indiány, byl prohlášen za mrtvého, poté co jej při filmování odtáhla puma do pralesa. Přežil a zemřel až v roce 1991 v nedožitých 96 letech.

Milan Koláček: jachtařská hvězda

Suchozemec mezi elitou námořního jachtingu. Specialista na závodní sólové plavby, který začínal na Orlíku a Brněnské přehradě. Vlastníma rukama postavil loď, karbonový závodní speciál, konstrukce francouzského designéra S. Mansarda. Byla to první loď toho druhu postavená v Česku. www.milankolacek.eu

Richard Konkolský: zase kolem zeměkoule

Vítěz řady námořních závodů, třikrát obeplul sám zeměkouli. Je mu 74 let, zpropagoval způsob osamělé plavby ještě za Československa. Magazín Metro ho oslovil s žádostí o rozhovor, ale kvůli svému zaneprázdnění a odjezdu do ciziny bude mít čas nejdřív v červnu. S manželkou a synem emigroval v červnu 1982 během výjimečného stavu v Polsku a se svou lodí Niké II přistál v pořádku až v Newportu v americkém státě Rhode Island. Autor knih Karibikem na Pacifik, Zápas o Atlantik a mnoha dalších.
Spoustu zajímavého o tomto muži se dočtete na jeho webu: www.konkolski.com.

František Novotný: kapitán kybernetik, Frank N. Skipper

Autor sci-fi knih, mezi jehož zájmy patří námořní jachting. Narodil se roku 1944 v Brně a vystudoval obor technická kybernetika. Vícekrát přeplul Atlantik, od roku 1971 podnikal 3–5týdenní plavby na malých plachetnicích po evropských mořích. Člověk podle něj odedávna staví mezi přírodu a sebe obranný štít technologií. „Avšak v případě námořního jachtingu tento štít úmyslně zeslabuje, aby si užil adrenalinu. Ale v podstatě to je snaha obnovit původní vztah k přírodě, dostat se znovu pod její tlak a prožít prastaré stavy vědomí,“ tvrdí v jedné ze svých knih. Od 90. let se živil napůl psaním, napůl jako profesionální kapitán námořních plachetnic.

Rudolf Krautschneider: mořeplavec nejen na voru

Po moři se plaví na všem možném včetně voru, převážně sám anebo s malou partou kamarádů na malých plachetnicích vlastní výroby. S první lodí Vela doplul v roce 1976 na Shetlandy. O tři roky později s novou jachtou Polka na Špicberky a v létech 1981 až 1983 na Falklandy. S další lodí Polárkou absolvoval se dvěma kamarády plavbu kolem Antarktidy. Jeho největší lodí byla Victorie. Poznává sám sebe a lidi na moři a píše o tom krásné knížky, přestože oficiální vzdělání ukončil v sedmé třídě.
www.moreplavecruda.cz

Jiří Zindulka: dealer mořské závislosti

Plaví se na moři na moderních plachetnicích, pomáhá vyplouvat začátečníkům, školí kapitány a jeho firma každý rok vypraví na moře tisíce lidí nejenom z Česka. Z pozice General Sailor se nazývá dealerem závislosti na moři s globální ambicí, který koupil loni sedmou nejdražší doménu světa: www.yachting.com. Od domény yachting.com si Zindulka slibuje spousty nových zákazníků a vystřelení do celého světa. Šlo o sedmou nejdražší doménu loňského roku, která vyšla na 190 tisíc dolarů (cca 3 900 000 korun). Podle iDNES.cz loni zajistil skoro dva tisíce pronájmů, což představuje asi deset tisíc zákazníků. Tři čtvrtiny klientů zamířily do Chorvatska. Následuje Řecko, Itálie a exotika. „Češi jsou super cestovatelé, tuláci, jezdí po celém světě,“ zmiňuje.

Komentáře

zpět na článek