metro.cz

Moudrost vlků může inspirovat

  13:58
Bývalá obhájkyně ukončila soudní kariéru a sdílí zkušenosti divokých smeček.
Vlčí smečka | foto: Profimedia.cz

Přes 25 let tráví Elli H. Radingerová velkou část roku v Yellowstonském národním parku, kde pozoruje divoké vlky. „Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou jejich zásady,“ píše ve své knize Moudrost vlků bývalá obhájkyně. Kvůli těmto tvorům kdysi opustila své povolání a nyní je považována za respektovanou znalkyni jejich života. Vlkům zasvětila život podobně jako kdysi Joy Adamsová slavné lvici Else nebo Diana Foesseyová „gorilám v mlze“.

„Trestné činy, spory o nájemné a rozvody mě frustrovaly stále víc. Místo abych se plna elánu oddala boji za spravedlnost, každým stáním u soudu jsem se protrápila,“ vzpomíná na dobu před třiceti lety. Tvrdí, že jí chyběly odstup a tvrdost, aby mohla být dobrá obhájkyně. „Takhle jsem nemohla ani nehodlala strávit zbytek života,“ podotýká a prozrazuje, že se začala ucházet o stáž zaměřenou na zkoumání vlků ve výzkumném středisku Wolf Park v Indianě.

„O tom, jestli bude praktikant přijat, rozhoduje pouze vůdčí vlk hlavní smečky,“ vysvětlil jí tehdy vedoucí výzkumu profesor Erich Klinghammer. „Musíš zůstat ledově klidná. On tvoje rozrušení cítí,“ dodal ještě. Skrze dramatické okamžiky vzájemného seznamování začala její dlouhá cesta vlčí stopou.

Jedna z jejích oblíbených otázek, kterou klade při každé přednášce, zní: „Když je třeba učinit rozhodnutí důležité pro smečku, který z obou vůdčích vlků má rozhodující slovo?“ Je to samec, nebo samice? Ve vlčí rodině sice rozhodují vlčí rodiče společně, ale ta nejdůležitější rozhodnutí, jako kdy a kde se bude lovit nebo kde se vyhrabe nora pro potomky, podle ní dělá nejvýše postavená samice. „Právě tato vlčice k sobě poutá jednoho nebo více samců, aby pro ni a její děti lovili a chránili je před nepřáteli. Ona je skutečným středem rodiny,“ vysvětluje třeba autorka.

Už názvy vybraných kapitol knihy dávají cítit, jakým stylem se autorčino vyprávění ubírá: Význam rodiny – Proč je důležité starat se o ty, kdo jsou nám svěřeni, Vést podle vlčího principu – Nemusíš být vždycky šéf, Touha po domově – Proč potřebujeme místo, kam patříme, nebo Úspěch se dá naplánovat vlčí metodou – Proč je důležité mít plán. Však také podtitul knihy o vlcích zní: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe. Vlci se podle ní empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky a mají schopnost při hře na všechno zapomenout.

„Přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně spolu komunikují – a jsou nám podobnější než jakákoli jiná živá bytost,“ tvrdí německá odbornice. V knize, která už vyšla v šestnácti jazycích, vypráví napínavé příběhy, jež dokládají vlčí smysl pro hodnoty, jako jsou smysl pro rodinu, důvěru, trpělivost, pozornost, zpracování neúspěchů nebo smrti. Autor bestselleru Citový život zvířat Peter Wohlleben k jejím příběhům dodává: „Je to jedna z nejchytřejších a nejcitlivěji napsaných knih o přírodě – v příštím životě bych chtěl být vlkem.“

Autor: Jan David Metro.cz
zpět na článek