metro.cz

Zachraňme dinosaury! Ať můžeme natočit trojku

  7:29
Druhé, o něco méně nápadité pokračování Jurského světa startuje dnes v českých kinech.
Jurský svět: Zánik říše přináší pěkný hollywoodský standard. | foto: CinemartMetro.cz

Když před třemi lety vtrhla do kin herecká hvězda Chris Pratt v doprovodu nejen okaté Bryce Dallas Howardové, ale i desítek „vyhynulých“ dinosaurů, byl to hit jako hrom. Že se tedy diváci obratem dočkají pokračování, nebyla složitá matematika. Filmu se totiž podařilo oživit nejen tehdy 22 let starou spielbergovskou značku, ale i dobrodružství s dinosaury v kinech jako takové.

Nyní máme rok 2018 a na filmových plátnech se opět prohánějí tyranosaurové, raptoři, triceratopsové i nějaký ten genetický mix několika druhů dohromady. Není to bůhvíjak originální, ale v rámci oddychového velkofilmu to pořád šlape.

Film Jurský svět: Zánik říše začíná čtyři roky po jedničce. Na exotickém ostrově, kde prosperoval unikátní zábavní park Jurský svět, se probudila tamní sopka. Dinosaurům, kteří na konci jedničky ostrov ovládli, tak už podruhé v dějinách hrozí vyhynutí. Claire (Bryce Dallas Howardová) se z někdejší upjaté manažerky parku proměnila v aktivistku, která chce své bývalé svěřence za každou cenu zachránit. Přemluví tedy Owena (Chris Pratt), aby se s ní připojil k záchranné misi na ostrov. Že se celá akce pěkně zvrtne, je jasné každému, kdo kdy viděl jakýkoliv z předchozích příběhů „z jury“. Inteligentní raptor jménem Blue, jehož Owen vychoval a vycvičil, se bude jako kamarád sakra hodit.

Jurský svět dvojka začíná pěkně zostra. Španělský režisér Juan Antonio Bayona si tu dopřál temnější atmosféru, jakou nám předvedl například ve svém hororovém snímku Sirotčinec. Jakmile se ale začne na plátně plánovat záchranná mise na ostrov, a především vtipkující Chris Pratt, je jasné, že si režisér vypůjčil noty z jedničky. A proč ne. Lépe dobře ukradnout než špatně vymyslet.

Dinosauři zůstávají základním kamenem, ale i srdcem snímku. Jasně, diváci se z nich už v dnešní době na zadek neposadí (možná s výjimkou návštěvy Imaxu). Vizuální stránce a potažmo i efektům není moc co vytknout. Jednou se tu na vás valí hromada přerostlých ještěrů, podruhé láva ze sopky a potřetí přílivová vlna. Je jen škoda, že se většina děje odehrává za tmy, takže si tu tvůrci hrají spíše s poblikávajícím světlem než s barevnou paletou. Lunaparková zoologická zahrada je navíc minulostí, takže se tvůrčí tým musí spoléhat na rafinovanější kousky. Těch naštěstí není málo.

Co se týče obsazení, když pominu dvojici hlavních hrdinů, kterou známe z prvního dílu, a cameo Jeffa Goldbluma, seznam výraznějších tváří ve filmu Jurský svět: Zánik říše tímto skončil. Noví pomocníci Claire a Owena tu slouží jen jako ukecaná, případně uřvaná vata, a ani ten miliardář Lockwood, kamarád původního zakladatele Hammonda, to příliš nevytrhne – a to ho hraje herecká legenda James Cromwell. Aspoň klukovskou radost ve mně probudila postavička „lovce dinosaurů“, který sbírá zuby svých chycených úlovků. Jeho neslavný konec mi připomněl staré časy, kdy se ve filmech člověk vždy dočkal spravedlivé pomsty.

Pokračování Jurského světa je solidní trháková rutina, která do kina nejspíš přiláká stejné lidi co předchozí díl. Kdo by od snímku očekával, že ho tvůrci zasypou řadou kreativních rozhodnutí, nejspíš neví, jak funguje Hollywood. Vychválit se dá především přímočarost snímku i způsob, jakým nám tvůrci otevírají v závěru dveře k pokračování. Právě závěr se mi rozležel v hlavě cestou z kinosálu a já si představoval, jaké by to bylo, potkávat v českých ulicích místo krotkých holubů dinosaury.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek