metro.cz

Chce zdolat Korunu světa, radila se o ní i s Radkem Jarošem

  7:30
Třiadvacetiletá Daniela Kroulíková je nadšenou sportovkyní. Jejím cílem je vylézt na sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých světadílů. Výzvu jménem 7 Summits začne v Rusku na Elbrusu, kam dnes odcestovala. V rozhovoru pro Metro mluvila mladá Češka také o přípravě či rituálech.

Další 2 fotografie v galerii
Daniela Kroulíková | foto: Archiv DKMetro.cz

Proč jste se rozhodla pro zdolání 7 Summits?
Miluji hory a cestování. A jelikož se jako každý sportovec chci posunout dál, tak jsem spojila tyto dvě lásky a vybrala si nejvyšší hory jednotlivých kontinentů.

Jak náročná je příprava?
Můj přítel je exmariňák, takže má zkušenosti s velmi náročnými zátěžovými tréninky. Dostala jsem od něj kurz přežití, jak reagovat ve špatných situacích, a také ty běžné, že naplníme batohy lahvemi a chodíme do kopců se zátěží. Každé ráno běhám v Anglii do práce, kde pracuji v IT firmě, dvanáct kilometrů, pak jdu ještě z práce do posilovny.

Dají se v Anglii nasimulovat podmínky, které vás budou čekat ve vyšších polohách?
Ano, tam je Three Peaks Challenge, což jsou tři vrcholy ve Walesu, Anglii a Skotsku. Je to velká námaha na nohy, takže si přidáme nějaká kila do batohů a jdeme co nejrychleji nahoru a dolů. Nedá se nasimulovat nadmořská výška, nízké teploty a náročné sněhové podmínky.

Daniela Kroulíková

Narodila se 25. května 1995 v Ústí nad Orlicí.

  • Od malička se věnovala sportu, především atletice, šplhu a boulderingu. Od deseti let vyrážela také na horské túry.
  • Po střední škole se vydala na studium do Prahy na ČVUT. Po skončení bakalářského studia vyrazila na půlroční cestu po světě.¨
  • Složila potápěčský kurz (až do hloubky 31 metrů).
  • Ve Vietnamu potkala svého přítele Samuela, bývalého člena Royal Marine Commando.

Celý projekt jste si naplánovala na tři roky. Budete potřebovat i dost peněz...
Ano, ale připravila jsem si jednotlivé cíle tak, abych si je ze začátku byla schopná hradit sama. Tak je to třeba u Elbrusu. Postupně bych ale ráda získávala sponzory. Mount Everest, Vinson či Denali jsou náročné expedice i finančně, proto je mám dané na konec.

Rýsuje se nějaká podpora?
Před pár měsíci jsem začala spolupracovat s výrobcem sportovního oblečení Kilpi. Na Elbrusu je už nyní minus osmnáct stupňů. A věci se hýbou rychle. Mám naději, že seženu další partnery. Nejdřív ale musím lidem ukázat, co umím.

A co když se vám zdolávání vrcholů protáhne?
Nelezu to na rychlost nebo rekordy. Určitě to nevadí.

Mohla byste být první rodilá Češka, které se to povede. A nejmladší Češka na Mount Everestu...
Jsem v tomhle pokorná. Samozřejmě v Himálaji jsou patnáctileté děti, které se učí od rodičů, chystají se na budoucí profesi a táhnou třikrát těžší batohy, než budeme mít my. Hrozně je obdivuji a přitom se na ně nikdo neohlíží, nejsou slavní. Byla bych první Češka, i když některé další se o to i nyní ucházejí. Já se od těch zkušenějších ráda přiučím. Není to ale něco, co by mě vyloženě hnalo. Chci prostě stanout na těch vrcholech a je mi jedno kdy. I když, čím dříve, tím lépe. Nějaké zkušenosti už mám. Byla jsem v Base Campu na Everestu. Zlezla jsem nějaké hory v Asii, ale to samozřejmě nejsou tak vysoké hory, jako ty v Himálaji.

Co nejhoršího by se mohlo na expedicích stát?
To bych mohla vyjmenovat velký seznam věcí. Může přijít zlomenina, omrzlina, laviny, pád do propasti. Může být špatné počasí a zhorší to viditelnost. Takže vám znemožní výstup k vrcholu a všechny investice můžou přijít vniveč, to se stává. Ale pořád je to trénink a zkušenost.

Kolik vás bude cestovat?
Záleží to expedice od expedice. Někdy jede i zdravotník nebo člověk, který staví stan a vaří. Třeba na Everest je potřeba mít větší expedici. Jde také o to, jak dlouho trvá. Mám už expedici, se kterou bych chtěla ty cesty podnikat. Jmenuje se Elite Himalaya. Skládá se z lidí, kteří se narodili přímo v Himálaji, chodí tam často po horách a umí se jednodušeji přizpůsobit tamním podmínkám. Jsou tam také bývalí členové speciálních jednotek. Jsem s nimi v kontaktu i třeba kvůli Aconcague, kam bych se mohla vydat ještě letos, nebo příští rok. Chtěla bych s nimi podniknout ty těžší expedice.

Korunu světa zdolalo už pár Čechů. Další se pokoušejí. Mluvila jste s nimi?
Měla jsem tu čest hovořit s Radkem Jarošem. Dal mi několik rad, bavili jsme se o konkrétních vrcholech. On také dělá 7 Summits, a navíc bez kyslíku. Jsem strašně ráda, protože je mým velkým vzorem. Snažil se mi vysvětlit, že třeba sehnat sponzory je velmi náročné, takže mě trochu vrátil do reality.

Máte nějaký svůj rituál?
Nic takového nemám, ale když jdete na Everest, tak jsou tam v modlitebně mniši a ti dělají rituál, abyste přežili výstup, dávají vám energii a prosí horu o to, aby vás tam nechala vystoupit. Já mám tyhle rituály ráda. Sama nic nedělám, ale ráda se jich zúčastním.

Jak reagují vaši blízcí?
Všichni o mě mají velký strach, ale vědí, že já doma nevydržím sedět. Miluji adrenalin a pořád něco podnikám. Respektují to, a ačkoliv se o mě bojí, podporují mě. Také jsem seřadila vrcholy tak, abych postupně nasbírala zkušenosti.

Můžou vás lidé během výprav někde sledovat?
Určitě ano, na Facebooku a Instagramu. Plánuji také webovou stránku. A je to také oficiální stránka Kilpi Racing Teamu, kterého jsem součástí. Tam můžou fanoušci sledovat, čeho jsme už dosáhli.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek