metro.cz

Královna Judita už má tvář, teď hledají krále Vladislava II.

  12:34
Byla údajně krásná a dožila se vysokého věku. Teď konečně víme, jak Judita Durynská vypadala.
Královna Judita | foto: Metro.cz

Ostatky druhé manželky českého krále Vladislava II. Judity nalezli archeologové už v padesátých letech minulého století při archeologickém průzkumu románské baziliky a kláštera v Teplicích.

Z nich už tehdy vyzkoumali, že česká královna měřila asi 160 centimetrů. Zemřela v odhadovaném věku sedmdesát pět až osmdesát let a co bylo nejvíc překvapující, v okamžiku úmrtí měla naprosto zdravý chrup. „Kronikáři o ní psali, že byla ženou znamenité krásy,“ říká Augustin Andrle, historik a bývalý poslanec, který významně přispěl k tomu, že teď už víme, jak královna ve skutečnosti vypadala. „Zatím jsme vycházeli v představách z toho, že o první ženě země by tehdejší kronikáři, i kdyby skutečnost byla jiná, asi jinak nepsali,“ říká Andrle z trochou humoru.

Díky Andrleho iniciativě a spolupráci s Antropologickým oddělení Národního muzea, kde jsou ostatky Judity Durynské uloženy, byla lebka naskenována a vytvořena přesná digitální kopie. Na konečné podobě se podílel Cicero Moraes, renomovaný brazilský 3D specialista na vytváření lidské podoby z kosterních pozůstatků. „Lidé si obvykle myslí, že konečné ztvárnění je většinou umění, jen malý zbytek tvoří vědecké poznatky,“ říká brazilský odborník. „Ale podoba královny Judity je z devadesáti dvou procent věda, z osmi procent umění,“ uvedl Cicero Moraes během oficiálního představení tváře panovnice. Jedním ze složitých momentů bylo podle něho správné umístění odlomených kousků obličejové části lebky a počítačové doplnění chybějících kůstek. K uměleckým částem rekonstrukce počítá Moraes především finální barva kůže, tvar obočí, vlasů a všeho, co nelze vědecky doplnit. „Tady se jedná o umělecký vklad,“ dodává Cicero Moraes.

Dalším významným krokem by mohl být nález hrobu krále Vladislava II. „Víme, že je pohřbený ve Strahovském klášteře,“ řekl deníku Metro Augustin Andrle. Pátrat začal ve spolupráci s premonstráty, kterým klášter patří, už před dvěma lety. zatím narazili na několik výdutí, ty byly prázdné. „Klášter během staletí několikrát přestavovali, záznam o královské hrobce není,“ dodává Andrle. Teď se možná blíží k úspěšnému konci. Pokud jsou zjištěné pátračů správná, během měsíce bychom už mohli pohlédnout i do „tváře“ druhého českého krále z rodu Přemyslovců. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek