metro.cz

Lentilky a hašlerky - mlsejte perličky ze sladké historie

  14:45
Insta-gran není Instagram! Vyfoťte sladký snímek a vyhrajte 300 korun.
Holčička z Granka je Veronika Fojtů. Na fotce jsou jí dva roky.

Holčička z Granka je Veronika Fojtů. Na fotce jsou jí dva roky. | foto: NestléMetro.cz

Víte, kolik barev mají lentilky? Tušíte, odkud mají název hašlerky nebo čím se Rakousku-Uhersku znelíbila čokoládová továrna Zora? My to víme. Deník Metro dal dohromady historické zajímavosti ze světa sladkostí.

Neoblíbená barva

Historické putování po mlsech začneme u lentilek. Vyrábí se už od roku 1907. Původně bylo v krabičce osm různých barev. Jedna z nich nebyla moc oblíbená, a tak ji nahradila dvojitá žlutá. Hnědá malá čočka se zkrátka lidem nezamlouvala.

Lentilky jsou dodnes fenomén. Jen v Česku jich za den vyrobí na šest milionů, tedy více než dva tisíce tun ročně.

Proč nepijeme Insta-gran?

Před čtyřiceti lety začal podnik Čokoládovny Praha vymýšlet vlastní instantní granulovaný prášek na výrobu kakaa. V polovině února 1978 podnik také vyhlásil soutěž o název produktu.

Vyfoť. Hashtaguj. Vyhraj

  • Granko se málem jmenovalo Insta-gran. Nás ale baví spíš Instagram. Náš profil najdete pod názvem @mojemetro.
  • Deník Metro navíc vyhlašuje soutěž. Udělejte tu nejsladší fotku, jakou dokážete, a nasdílejte si ji na svůj instagramový profil. Nezapomeňte ke snímku přidat hashtag #mojemetro.
  • Redakce do pondělního poledne vybere nejoriginálnější fotku. Autora snímku odměníme 300 korunami. Ty pak může třeba promlsat.

Výběrové řízení bylo rychlé. Do tří týdnů měly Čokoládovny na stole 394 návrhů. Padaly různé nápady. Některé se držely specifikace výrobku, tedy že název by měl napovídat, že se jedná o instantní kakaový nápoj. Tak se objevily například Granulka, Kagran či Insta-gran. Jiné náměty odkazovaly na historii kakaa – jako názvy Azték (Aztékové pili kakao již před příchodem Španělů) či Montezuma (aztécký panovník, který měl denně na stole 50 koflíků s kakaem). Jiní navrhovatelé se netrápili se složitými zkratkami a vsadili na jednoduché pojmenování – Lahodík, Chuťkao či Nalejko.

Pětičlenná komise vybrala nejvhodnější název na základě dvou kritérií – aby se hodil pro granulovaný kakaový nápoj a zároveň aby šel uplatnit i pro nápoj s různými příchutěmi a neomezoval se jen na kakao. Vítězem se tedy stal název Granko.

Mouřenín na obalu

Ikonická čokoládová tyčinka s kávovou chutí vznikla už v roce 1923. Mouřenína na jejím obalu vymyslel prvorepublikový výtvarník Zdenek Rykr, který se dal inspirovat svými cestami po Orientu. Tato typická postavička na obalu Kofily už zůstala – kromě krátkého intermezza v době spartakiády v roce 1965.

Rykr pro čokoládovnu také vytvořil modrou hvězdu Orion a logo v psacím písmu.

Nepřátelský název

Zora – nejstarší kontinuálně fungující továrna na čokoládu – u nás letos slaví 120. výročí. První společná moravská továrna na cukrovinky a čokoládu vznikla v Olomouci 25. listopadu 1898. Název se podobal označení jitřenky velkosrbské říše, v té době našeho nepřítele. Před registrací tak měli rakouští úředníci podezření, že název má spojitost s touto říší. Na to zareagovali továrníci dopisem, že název Zora je pouhou zdrobnělinou tehdy velice užívaného jména Terezie.

Vtipný je sortiment, který továrna za první republiky vyráběla: Moravská akciová čokoláda s vanilkou na vaření, Zlomková čokoláda, Reformní čokoláda, Úsporná domácí čokoláda vanilková.

Cucáme už sto let

Tmavomodré bonbony letos slaví výročí. Se vznikem republiky totiž založil továrník František Lhotský výrobu cukrovinek v dílně na Vinohradech.

V roce 1920 získává souhlas známého šansoniéra Karla Hašlera, aby po něm pojmenoval své anýzovo-mentolové bonbony, které se dříve nazývaly Caruso.

Hašlerkám se v té době také dostává značné marketingové podpory – v tisku i rozhlase, rozvážejí je dokonce automobily ve tvaru ruličky hašlerek. Republikou letí okřídlené slogany „Hašler kašle, nevadí, hašlerky ho uzdraví“ či „U nás nekašleme, máme hašlerky“.

Starší než republika

Výročí letos slaví i Nestlé. Nejstarší doložená zmínka související s obchodními aktivitami této společnosti na našem území je sice z roku 1890, ale přímé obchodní zastoupení Nestlé v Praze vzniklo až po vyhlášení samostatné Československé republiky. V roce 1918 byl totiž jmenován první ředitel společnosti pro toto území.

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek