metro.cz

Filmové muzeum bude místo fitka. Stojí šest milionů ročně

  12:34
Novou expozici otevřou filmoví nadšenci před Vánocemi v Mozarteu.
Adéla Mrázová a Terezie Křížkovská v novém prostředí

Adéla Mrázová a Terezie Křížkovská v novém prostředí | foto: ArchivMetro.cz

Přes tři roky provozovali tři spolužáci z vysoké školy netradiční interaktivní výstavy Na film!, které navštívilo přes 45 000 lidí. Naposledy byla umístěna v Paláci Chicago na Národní třídě. Nyní našli Terezie Křížkovská, Adéla Mrázová a Jakub Jiřiště konečně stálé místo pro své filmové muzeum. Přestavují ho z bývalého fitcentra. Vstup do expozice bude u vchodu do Františkánské zahrady.

Zájemci si ale musí ještě několik týdnů počkat. Zatím se s Terezií a Adélou procházíme v prachu a špíně mezi kabely – prostory se totiž rekonstruují. Dělníci čile pracují, na stěnách visí zrcadla z dob nedávných a v jediné místnosti, kde se dá aspoň sedět, je nápis Pilates studio. Dívky ale už vědí, co kde bude.

„V přízemí si návštěvník projde principy filmu, zjistí pomocí zrakových experimentů Jana Evangelisty Purkyně, jaké optické vynálezy předcházely filmu. V této části bude sada optických hraček, ale třeba i promítačka na kličku, na které si budou moct lidé film promítnout,“ říká Křížkovská.

V horním patře ze dvou bude stálá expozice. Objeví se i exponáty ze zmíněných výstav. Virtuální realita nebo holografická projekce, která seznámí návštěvníky s prostředky prvních němých filmových projekcí. „Nově tady bude ruchařské studio, kde si každý bude moci oruchovat němé filmy a sledovat je s vlastní zvukovou nahrávkou, kdy proměna zvuku upraví i samotné vyznění filmu,“ doplňuje Křížkovská.

Když v přítmí sejdeme po schodech dolů, vypadají prostory lépe. U budoucího malého kinosálu už visí ze stropu osvětlení. „Spodek by měl být věnován i dočasným výstavám. Začneme tím, že bude věnován československé meziválečné avantgardě. Dále tam bude část, které budeme říkat filmová laboratoř. Člověk si tam může vytvořit animovaný film. Budou tam dvě galerijní kina, kde poběží pásma starších filmů. Jedno bude věnováno 20. a 30. létům a druhé české animaci,“ líčí Mrázová.

Jedno z kin je přístupné po vlastním schodišti. Dopoledne se tu budou konat dílny pro školy, po zavírací době zase soukromé akce. Chystá se i modernější pojetí. Třeba laboratoř, jak se dostat do filmu trikováním.

Filmové plakáty, rekvizity za sklem nebo kostýmy zde ale nehledejte. „Zjistili jsme, že to lidi už tolik nezajímá. Spíše se snažíme vytvořit věci, aby viděli, na jakém principu fungují. Chtěli jsme, aby vše bylo trochu vzdělávací, ale i zábavné. Aktivní zapojení je lepší než si číst spoustu popisků,“ uvádí Mrázová.

Trojici nadšenců podpořily také známé osobnosti ze světa filmu a nevšední pojetí se jim zamlouvalo. „Dokumentarista Helena Třeštíková měla radost, že si u nás její vnučka mohla něco přímo vyzkoušet,“ líčí Mrázová a dodává: „Jedno téma do budoucna má být střih ve filmu. A tam bychom rádi dali český film, který bude zrovna kinech nebo se teprve bude střihat. Případně ukázali nepoužitý materiál nebo ještě nesestřihaný.“

Projekt ale spolkne velkou spoustu peněz. Vždyť jen na roční provoz budou organizátoři potřebovat šest milionů korun. „Doposud jsme žádali příspěvky vždycky od státních institucí a dostávali jsme peníze na dílčí výstavní projekty. Teď poprvé bylo důležité zjistit, jestli se tyhle organizace za nás postaví znovu. Částka, kterou po nich nyní žádáme, je totiž mnohonásobně větší,“ zdůrazňuje Mrázová. Od Státního fondu kinematografie už podpora na dva roky přišla. Další finance shání s kolegy u soukromých firem či investorů, ale také od obyčejných nadšenců ve crowdfundingové kampani.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek