metro.cz
Julie Červená | foto: Metro.cz

Sloupek Julie Červené: Stromy pro děti

  11:11
Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima, píše ve svém sloupku Julie Červená.

Vybavujete si ještě, jaké bylo letos horké léto? Trvalo v podstatě od dubna do října. A pamatujete si, jak to vypadalo v Praze (a možná i kdekoliv jinde) na hřištích? Přes den se na nich nedalo téměř být. O klouzačky se člověk spálil, na rozpálenou zem nešlo stoupnout bosou nohou, a když už se někdo na hřiště odvážil, schovával se ve stínu stromů. Když tedy hřiště takovým luxusem, jako je vzrostlý strom, který vrhá stín a ochlazuje vzduch, oplývalo.

Všichni jsme asi na vlastní sluncem spálenou kůži zažili, jak moc jsou stromy ve městě potřeba. Že ulice bez stromů jsou vyprahlé asfaltové pasti, zatímco ulice se stromořadím jsou alespoň snesitelné. Stromy poskytují chládek, stín a celkově příjemnější klima. A teď si představte, že plánujete sportoviště pro děti na parcele, kde je několik zdravých vzrostlých stromů. Co uděláte? Vymyslíte kurty a třeba venkovní posilovnu tak, aby děti mohly sportovat částečně ve stínu? Nebo to celé vykácíte a vylejete umělý povrch ode zdi ke zdi? Praha 2 takový projekt právě realizuje v ulici Na Smetance.

Bohulibý záměr připravit vinohradským dětem důstojný prostor pro sportování samozřejmě nezpochybňuju. Protestuju ale proti tomu, aby se zbytečně kácely stromy. Moje děti totiž potřebují stromy k životu, potřebují stín nad hlavou, aby neomdlévaly vedrem.

Píšu to sem proto, že jako single jsem se opravdu zajímala spíš o sebe. Dřív bych si asi zanadávala na poměry a nechala to být. Ale když má člověk děti, už některé věci prostě být nenechá. Jestli si také myslíte, že by Praha 2 nebo jakákoliv obec neměla kácet sedmdesátileté zdravé stromy zbytečně, napište na radnici. Když nás bude víc, třeba pohneme také vesmírem.

Komentáře

zpět na článek