metro.cz

Větší foto
Muzikanti Kyle Dixon (vlevo) a Michael Stein | foto:  Jackie Lee YoungMetro.cz

Těšte se na hudbu z Vetřelce i na tóny ze Stranger Things

  11:45
Festival filmové hudby nabídne i světové koncertní premiéry.

Hororový seriál Stranger Things se stal okamžitě hitem. Dokonce spisovatel Stephen King o první řadě, která se vysílala předloni, napsal na Twitter: „To nesmíte minout.“ Mysteriózní série si získala miliony příznivců i díky podmanivé hudbě. Právě tu mají možnost fanoušci slyšet 2. února v Karlíně. Koncert je součástí festivalu Film Music Prague 2019.

Sami pořadatelé berou tento bod programu jako jeden z vrcholů festivalu. „Jsme nadšení, že se podařilo dojednat koncert takového formátu. Kyle Dixon a Michael Stein vytvořili úchvatnou poctu hudbě 80. let. Vidět je na pódiu za synťáky bude nezapomenutelný zážitek,“ řekl Nikola Bojčev, umělecký ředitel festivalu. „Skladatelé chystají pro pražský koncert také netradiční stage design, který připomene atmosféru první a druhé sezony seriálu,“ dodal Bojčev. Třetí série startuje na stanici Netflix v létě roku 2019.

Více filmové hudby

  • Kongresové centrum Praha také hostí filmovou hudbu.
  • Na 11. března je přichystáno promítání filmu Matrix s doprovodem velkého symfonického orchestru.

Na koncert Stranger Things plynule naváže finský mistr hry na analogové syntezátory Kebu, který je autorem celé řady cover verzí tracků od takových velikánů jako Giorgio Moroder nebo Vangelis.

Na 8. ročník festivalu Film Music Prague přijedou do české metropole také hollywoodští skladatelé John Powell (Solo: Star Wars Story, filmová série Jak vycvičit draka) a Harry Gregson-Williams. Powell uvede zahajovací koncert, který zahrne všechny jeho největší hity.

Program

  • Film Music Prague se koná od 1. do 4. února.
  • Vstupenky jsou v prodeji na Filmmusicprague.com. Festival chystá také panelové diskuse a workshopy s pozvanými hosty.

Britský skladatel Gregson-Williams se zúčastní koncertní pocty legendárnímu režisérovi Ridley Scottovi. Ta se koná 3. února. Diváky při ní čeká hudební výprava filmy Vetřelec, Gladiátor, Království nebeské, 1492: Dobytí ráje či Blade Runner.

Závěrečným koncertem festivalu bude 4. února charitativní gala Remember Them, které v sále Paláce Žofín představí klasickou tvorbu filmových skladatelů. Už zmíněný John Powell uvede monumentální oratorium A Prussian Requiem. Ukrajinská pianistka Valentina Lisitsa pak za doprovodu orchestru zahraje klavírní koncert Ruin & Memory, který napsal tvůrce Pána prstenů – Howard Shore.

Světové premiéry

  • Jedním z cílů festivalu je uvádět premiéry, ať už české, nebo i ty světové.
  • Koncert Legends: Ridley Scott (3. února) přinese světovou premiéru hudby skladatele Harryho Gregsona-Williamse. Pražské publikum dostane unikátní příležitost slyšet pompézní skladbu pro velký symfonický orchestr a sbor.
  • Poprvé v Česku bude uveden také chorál z historického dramatu Království nebeské, ve kterém se blýskne sbor Vox Pragae.

Komentáře

zpět na článek