metro.cz

Který je „ten černý vzadu“, na africkém betlému nepoznáte

  10:38
První exotický betlém přivezla Jaromíru Tlustému a jeho manželce před lety z Keni známá česká afrikanistka a diplomatka Marie Imbrová. Teď už jich mají ve sbírce 38. Jak moc se africký betlém liší od tradičního českého, si až do 6. ledna můžete prohlédnout na výstavě v Oblastním muzeu v Chomutově.
Dřevěný betlém z Ghany | foto: Roman BližíkMAFRA

V českých betlémech Ježíška zahřívají osel s volkem, v těch afrických asi budou k vidění jiná zvířata, že?
Ano, máme ve sbírce i takový, při jehož tvorbě autor popustil uzdu své fantazii a na místo oslíka s volkem vytvořil dva čápy. Ježíška navíc přišla kromě ovečky navštívit také zebra.

V čem ještě jsou betlémy jiné?
Některé se od těch našich výrazně neliší. U jiných ale autor do svého díla vložil – někdy více, někdy méně – africké prvky, jako jsou pestré barvy nebo vzory oblečení. Africké betlémy jsou rozmanité a barevné, jako sama Afrika.

Prý v jednom z vašich betlémů chybí Panna Maria, proč?
Josef jen s Ježíškem pocházejí od Viktoriiných vodopádů. Řezbář předtím prodal turistům samotnou Marii. Raději získal peníze za jednu sochu hned, než aby čekal na kupce celých jesliček.

Máte údajně i exemplář s pěti králi...
Ano, v jednom z betlémů z Keni je opravdu namísto tří králů pět. Betlém z měkkého kamene vytvořil svahilský autor v roce 2014. Byl to muslim a vycházel z předpokladu: čím více králů, tím zdobnější a bohatší betlém. Věděl z biblického příběhu o narození Ježíška totiž jen to, že k jesličkám přišli králové, a králové jsou pro něho synonymem bohatství.

Co barva pleti postav, jak se pozná Baltazar?
U mnoha afrických betlémů je barva pleti postav černá, a to i těch, jejichž postavy nebo oděv vychází z evropských podob betlémů. Je tedy těžké rozlišit, který z králů je „ten černý vzadu“. Z těch necelých čtyřiceti betlémů v naší sbírce je jen jeden, kde kromě jednoho krále mají zbývající postavičky světlou barvu pleti.

Zmínil jste Keňu a Viktoriiny vodopády, odkud jsou další kousky z vaší sbírky?
Celkem z dvanácti zemí. Nejvíce jsou zastoupeny betlémy a jesličky z Keni a ze Zimbabwe. Z dalších zemí bych zmínil například ze dřeva vyřezané moderní pojetí Madony z Botswany, keramický betlém z Malawi, ze dřeva vyřezané betlémy z Tanzanie a Nigérie nebo betlém z pálené hlíny z Etiopie, jehož částečná glazura je vytvořena slanou vodou.

Autor: Libor Hruška Metro.cz
zpět na článek