metro.cz

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

  13:02
Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.
Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen. | foto: CinemArt

Je tomu sotva pár měsíců, co na čtenáře útočily z novin i zpravodajských webů titulky typu „Freddie Mercury porazil v tržbách i Avatara“. Životopisný snímek o jednom z nejslavnějších rockových zpěváků všech dob s názvem Bohe- mian Rhapsody se totiž v loňském roce skutečně stal nej- úspěšnějším filmem v českých kinech. Filmoví odborníci se dosud nemohou shodnout na tom, kdy se úspěch životopisu Mercuryho podaří v tuzemských kinech překonat. Na podobnou notu jako Bohemian Rhapsody chce nyní navázat snímek Rocketman, který vypráví o životě zpěváka Eltona Johna.

„Jak možná víte, Bohemian Rhapsody nedal ve finále dohromady režisér Bryan Singer, nýbrž Dexter Fletcher, režisér skvělého Orla Eddieho. Studio Fox mu film svěřilo i proto, že právě chystal podobného Rocketmana, a teď to vypadá, že úspěch Freddieho Mercuryho nebyl náhoda. Biografie Eltona Johna totiž sbírá chválu všude, kam se člověk podívá,“ předpovídá Rocketmanovi, který má premiéru příští čtvrtek, úspěch filmový web moviezone.cz.

Hvězdy se rodí a peníze tečou
Kapela Queen přitáhla do kin celkem milion 626 tisíc českých diváků, kteří zde podle statistik webu kinomaniak.cz zanechali neuvěřitelných skoro 250 milionů korun. Hned po Jižní Koreji se v tuzemsku, z hlediska počtu obyvatel, chodilo na film nejvíce na světě. Šlo dokonce o více než osm procent Čechů. Za úspěchem Freddieho a jeho party však rozhodně nestojí jen všeobecná tuzemská obliba této legendární hudební formace. Jak se nechali dříve slyšet i sami distributoři snímku, film zapůsobil na opravdu širokou škálu různých diváků napříč generacemi.

Pověstná šeptanda zafungovala i u nové verze slavného příběhu, kdy bývalá hudební hvězda, která propadá alkoholu, nezištně pomůže mladé zpěvačce nastartovat kariéru – Zrodila se hvězda. „Na snímek do českých kin vyrazilo slušných 197 600 diváků,“ uvedl pro deník Metro Tomáš Vyskočil z webu Kinomaniak.cz. Mezi nedávné megahity patřily také oba díly muzikálu Mamma Mia! či La La Land.

Hudební filmy Češi milují
Úspěch hudebních filmů v českých kinech ale rozhodně není záležitostí posledních let. Typickým příkladem je například českými kritiky velmi pozitivně hodnocený příběh o mladém bubeníkovi, jenž se dostane do skupiny, kterou vede despotický učitel – Whiplash. Před pěti lety si připsal na své konto slušné tržby také muzikálový snímek Bídníci s Hughem Jackmanem a Anne Hathaway v hlavních rolích. Své fanoušky má v Česku dodnes i příběh prostitutky Vivian v podání Nicole Kidman vyobrazený ve snímku Moulin Rouge (2001) či muzikálové Chicago (2002).

Hudba z tuzemska
S úspěšným hudebním snímkem v minulosti přicházeli i čeští tvůrci. Dobrým příkladem je třeba oscarový Amadeus Miloše Formana (1984), donekonečna v televizi reprízovaná Noc na Karlštejně (1973) či pohádka Šíleně smutná princezna (1968) nebo Popelka (1969).

Že neumějí natočit úspěšný hudební snímek jen v Hollywoodu, před jedenácti lety prokázali také naši němečtí sousedé. Jejich životopisný hudební snímek o největší rakouské hvězdě populární hudby Falcovi se dodnes pravidelně umisťuje mezi nejoblíbenějšími evropskými hudebními filmy všech dob.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek