metro.cz

Nahlédnutí do dějin soli. Vzácné druhy jsou drahé jako lanýže

  11:10
V Chorvatsku, na ostrově Pagu, dobývají sůl už od římských časů. Vzácná surovina, kdysi dražší než zlato, z odpařovacích nádrží v Pažském zálivu, pokrývá podstatnou část chorvatské gastronomické spotřeby soli.

Další 3 fotografie v galerii
Muzeum soli v Pagu je ve skladišti, které je památkově chráněné. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Pokud si během dovolené na Jadranu vyšetříte čas, stojí za to zamířit do muzea historie těžby a zpracování soli v Pagu. Před deseti lety ho otevřeli v jednom ze zachovalých skladišť na ostrově. Je uvnitř haly ze 17. století, která sloužila jako sklad. Pytle soli sem tahali ještě otcové a dědové dnešních obyvatel města Pagu. „Můj děda a táta tady ještě pracovali, denně přenesli na rameni tuny pytlů soli,“ připomíná jeden z průvodců v expozici, kde je zachovaný unikátní solný mlýn. Byla to pěkná rasovina, hlavně na krční páteř. Ke skladištím dovážely sůl čluny, později vláček, ale bez fyzické námahy nosičů se tu v minulosti neobešli.

Každodenní pobyt v solných nádržích však měl pro dělníky i dělnice pozitivní účinek. Sůl zbavuje tělo staré kůže. „Ženy u nás nemusejí na plastiku, jsou stále mladé,“ komentuje se smíchem průvodce muzea. Dodává, že Chorvati spotřebují třiapůlkrát více soli, než je běžné jinde.

Repliky odpařovacích nádrží v bývalém skladišti ukazují, že ani v minulosti, ani teď, se sůl nezískávala pouhým odpařováním vody. Jednalo se skutečně o alchymii, v každé z nádrží, které jsou i v těchto dobách kaskádovitě nad sebou, se postupně hromadí sůl určité kvality a složení. Celý proces trvá asi 40 dní. Té nejjemnější, které se říká Květ soli, se ročně vyrobí jen 500 kilogramů. Je něco jako lanýže mezi houbami, její cena se pohybuje ve stovkách eur za kilogram a odebírají ji nejluxusnější restauranty světa.

Čechy potěší, že mezi vystavenými baleními soli pro nejrůznější domácí využití, jsou i nepřehlédnutelné modré a zelené kilogramové sáčky, které najdete ve většině našich obchodů. I tahle sůl putuje do českých domácností nebo restaurací z Pagu. Turisté si mohou samozřejmě jako suvenýr zakoupit dárková balení. V nabídce najdete i košer sůl. Chorvati umějí kvalitu místní soli patřičně vychválit, zdůraznit její naprostou odlišnost a výjimečnost proti solím z jiných částí světa, takže když si malé balení vezete domů, hřeje vás pocit, že jste udělali všechno pro vlastní zdraví. Inu, slaný marketing tady skvěle zvládají, vždyť to tady ve 14. století patřilo Benátčanům, a ti byli vyhlášenými evropskými obchodníky.

Na cestě do muzea

  • Město Pag je vzdálené asi šedesát kilometrů od Zadaru.
  • U Pažského mostu, který spojuje ostrov s pevninou, jsou zbytky římské strážní pevnůstky.
  • Kolem pevnosti se pohybuje kolonie divokých koček. Vzhledem k časté přítomnosti turistů jsou kočky značně ochočené a líné. Už se neživí lovem myší, ale granulemi od místních i od turistů.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek