metro.cz

Museum Kampa otevírá svět umění také dětem a rodinám

  5:41
Návrat mecenášky umění v roce 1989 zpět do vlasti neznamenal jen novou etapu jejího osobního života. S Medou Mládkovou, která dnes oslaví sto let, se do Česka vrátila díla českých umělců, která postupně nakupovala, hlavně od těch, kteří měli ve vlasti problémy.
Meda Mládková vdechla Sovovým mlýnům život. | foto: MAFRA

Součástí Musea Kampa se po jeho založení nestaly jen výstavy a prezentace obrazů či soch. Nedílnou součástí se staly i programy zaměřené na děti a mládež. Ty zde organizují už od roku 2002 a samostatné lektorské oddělení, které setkání dětí s uměním připravuje, vzniklo v roce 2005. „Poptávka pedagodů neustále roste,“ říká ředitel muzea Jan Smetana. I když je v českých školách výtvarná výchova stále braná spíše jako okrajový předmět. „Meda Mládková i její manžel vždy vnímali muzeum jako otevřenou instituci. Paní Mládková i její muž vždy usilovali o to, aby vstup do muzea byl nejen pro děti a studenty zdarma. Meda Mládková věří, že v mládí je budoucnost,“ připomíná Smetana.

Století mecenášky

100

Před tolika lety se 8. září 1919 narodila v Zákupech pozdější mecenáška umění Meda Mládková. V letech 1948 až 1989 žila v exilu, především v Paříži a ve Washingtonu.

Tím, že programy pro děti probíhají ne ve třídě, ale v muzeu, je atmosféra uvolněná a neformální. „Vztah lektora a dětí také není tak autoritativní jako mezi žáky a učitelem. Každé dítě si na výstavě přirozeně vybere tu část, která ho zaujme,“ dodává ředitel Musea Kampa.

Děti jsou podle jeho zkušeností zvídavé, hodně také záleží na tom, jaký mají vědomostní základ. A to nejen ze školy, ale také z rodiny. Kromě komentovaných návštěv organizuje instituce veřejné programy i pro rodiny s dětmi. 

Třicet let pro umění

  • Museum Kampa založila Meda Mládková v roce 1989.
  • Základem sbírek jsou obrazy Františka Kupky a díla, která Mládková nakupovala od našich umělců již od 60. let.
  • V roce 1999 vznikla Nadace Jana a Medy Mládkových, která mimo jiné zpřístupňuje sbírky moderního umění.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek