metro.cz

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

  5:03
Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?

Další 1 fotografie v galerii
Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu | foto: BONTONFILM

Trikový fantasy film kombinující živé herce s animovaným a počítačově vytvořeným prostředím. Tím měl být český přelomový snímek Poslední z Aporveru, jehož jedna minuta by při dvouhodinové stopáži aktuálně vyšla zhruba na dva miliony korun. Příběh chlapce Rybliho a dívky Maysu, jenž měl být nejdražším dílem, jaké jsme mohli vidět na plátnech kin, provázejí řadu let problémy. Ty vyvrcholily v letošním roce, kdy měl jít snímek do veřejné dražby, aby se ho vůbec podařilo někdy dostat do kin.

Jeho tvůrci však nyní čelí ještě větším potížím. Visí jim na krku obvinění z dotačního podvodu. „Tunelování ve velkých finančních obnosech máme spojené hlavně s politikou a vysokým byznysem. Film Poslední z Aporveru ukazuje, že podvod v milionových částkách lze provést i v české kinematografii,“ pojmenoval pocity mnoha fanoušků, kteří se na fantasy snímek těšili, redaktor serveru ctidoma.cz Jakub Kučera.

Dotace díky Zemanovi
Na vznik filmu přispěl necelými padesáti miliony korun Státní fond kinematografie (SFN) a dalších osmnáct milionů do snímku vložila Česká televize. Důvod byl prostý. Tvůrci v čele s producentem Jiřím Košťálem, režisérem Tomášem Krejčím a jednatelem společnosti CZ PAP, která se na tvorbě filmu podílela, Petrem Hemmrem totiž avizovali, že má snímek navázat na tradici zavedenou velikánem českého fantasy i sci-fi Karla Zemana. Nyní se zdá, že by vše mohl být jen dobře promyšlený podvod.

Aporver vs. Andělská tvář

  • Poslední z Aporveru, jehož náklady se za patnáct let příprav vyšplhaly na 241 milionů korun, se stane pravděpodobně vůbec prvním českým snímkem, který skončil své putování v aukci. Jak upozornila pro MF DNES tuzemská filmová kritička Mirka Spáčilová, alespoň si ušetří pohanu Andělské tváře.
  • Snímek, jenž vznikl pod režisérským dohleden Zdeňka Trošky a producenta Jiřího Pomeje, do kin sice došel, vzápětí však propadl a zadluženého producenta přivedl na mizinu.
  • Troškovo romantické drama z roku 2001 snese srovnání s Aporverem ještě v jedné věci. Je zde použito na tu dobu a české poměry vysoké množství vizuálních efektů, které podle diváků částečně vyrovnávaly předvídatelný scénář. Andělská tvář sice u diváků neuspěla, získala však dva České lvy, a to za kameru a kostýmy.
  • „Kauza Aporver poskytuje důvod, proč ještě hlouběji smeknout před jinými smělými plány, které se podařilo dokončit se ctí, jako letošní Nabarvené ptáče. A přitom i krachující stavitel vzdušných zámků budí pořád větší pochopení než malí příživníčci na filmovém koláči, kteří ze sponzorských milodarů od místního řezníka, kadeřníka, autodopravce a radních upletou rok co rok další brakovou rádoby komedii,“ napsala Spáčilová.
  • Peníze tvůrci Aporveru nečerpali jen od ČT a fondu kinematografie. Třeba 37,8 milionu korun získali na pobídkách. 

„Mohu se jevit jako cynický režisér s megalomanskými představami, ale ve skutečnosti jsem se snažil film udržet ve výrobě, přestože jsem sám přišel o všechny své peníze i střechu nad hlavou, a právě jen kvůli tomu se může konat alespoň dražba práv, protože jinak by žádný film neexistoval,“ nechal se slyšet režisér Krejčí.

Fantasy za všechny peníze
Již z traileru filmu, jehož premiéra byla původně v plánu již v roce 2011, tedy před osmi lety, je patrné, v jak velkém průšvihu se tvůrci ocitli. Kvalita vizuálních efektů, kvůli kterým rozpočet snímku nabobtnal, tu pokulhává. Ani Filip Cíl, Petr Forman a několik zahraničních herců podle fanoušků celkový dojem nezachraňují. Spíše naopak. „Já si vždycky říkám, že je to docela hezky vypadající kreslenej film, a potom se tam objeví živej herec,“ napsal na csfd.cz uživatel Beckett51.

Kdo koupí nedodělek?
„Již brzy pohltí celý Aporver bezedný chřtán všech temnot.“ Tak zní věta vypravěče podbarvující poslední dostupnou ukázku připravovaného fantasy snímku. Že v upoutávce nemluví nikdo z herců, není náhoda. Torzu snímku totiž stále chybí velká část trikové a zvukové postprodukce. Je tedy otázka, kdo bude ochoten na dokončení díla přispět. Minimální příhoz v aktuální dražbě snímku je mimochodem vysoká částka, půl milionu korun. Zatím mělo Aporver vidět testovací publikum, investoři a lidé na festivalu stereoskopických filmů v Moskvě. Reakcí na něj je však k dohledání pomálu. Sám Krejčí měl navíc před časem tvrdit, že měla zájem o Aporver projevit jedna z firem režiséra Stevena Spielberga. Podle fanoušků se však Krejčímu nedá příliš věřit (více v textu níže).

Hvězdně obsazený tunel

  • Ústřední píseň k filmu nazpívala písničkářka a držitelka Oscara Markéta Irglová společně s kapelou Zrní. 
  • Fantasy snímek Poslední z Aporveru přilákal řadu českých hvězd, jakými jsou například herci Filip Cíl, Tomáš Klus, Petr Forman, Jana Pidrmanová, Hana Vagnerová, Nela Boudová, Petr Lněnička, Jiří Dvořák, Jan Meduna či Tereza Tobiášová.

Český Avatar? Spíš další Bubeník a princezna
Poslednímu z Aporveru se před lety přezdívalo český Avatar. Spekuluje se také o tom, že se právě ve stínu úspěchu tohoto snímku podařilo tvůrcům přemluvit investory k nemalým příspěvkům.

Fantasy snímek však nyní snese srovnání spíše se dvěma díly posledních let. Nedokončenou animovanou pohádkou Bubeník a princezna a propadákem Zdeňka Trošky Andělská tvář. V prvním případě je podobnost nasnadě. Britsko-český koprodukční film měl mít premiéru loni v zimě. Jeho tvůrci se však pár měsíců předtím pochlubili trailerem a problém byl na světě. Celý český internet pohádku, ve které se objevil také animovaný Karel Gott, odsoudil, a to právě kvůli příšerné kvalitě triků. Ačkoliv se tvůrci obhajovali tím, že jde o promyšlenou marketingovou kampaň, snímek se premiéry dosud nedočkal.

Režisér Krejčí. Na internetu je známý jako Baron Prášil

Když se vám coby filmaři patnáct let nedaří zdárně dokončit připravovaný snímek, ubere vám to na filmařském sebevědomí. Soudě podle plánů absolventa filmové školy amerického kameramana Andrewa Laszla Tomáše Krejčího, jenž stojí za Aporverem, tento osud nepotkává zdaleka všechny. Mezi jeho příští projekty totiž nepatří žádné čudly, ale velké ambiciózní snímky jako například adaptace legendárního českého komiksu z časopisu ABC Kruanova dobrodružství, snímek na motivy Čapkova románu Válka s mloky nebo komedie Eva zase tropí hlouposti, jež svým názvem odkazuje na komediální klasiku. „Na facebookovém profilu Posledního z Aporveru jsem poukázal na natáčení na Havaji, na umělé navýšení rozpočtu i na další nerealizované projekty dokládající Krejčího šmejdství – a dostal jsem ban,“ píše na csfd.cz uživatel Bluntman. 

„Jeden den jste nahoře, druhý dole. My jsme byli nahoře, když jsme s projektem přišli. Potom jsme se dostali do úplně jiné situace, která už není příjemná,“ komentoval už v roce 2015 situaci kolem filmu producent Jiří Košťál. Učinil tak v dokumentu Nekonečný příběh Posledního z Aporveru, v němž se tvůrci tvářili tak, že se jejich snímek brzy dostane i do světových kin. „Projektu jsem od začátku věřil a dodnes jsem připravený udělat maximum, aby celá časová i finanční investice nevyletěla oknem. Ale sám to nikdy nemůžu zvládnout,“ uvádí nyní Krejčí na Facebooku. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek