metro.cz

Práce šéfů? Odhánět mouchy

  5:49
Sním či bdím? To si řekne člověk, když zaslechne jméno nové profese a láme si hlavu, čím se takový člověk zabývá.
Ilustrační snímek. | foto: BeeConsulting

Pesimisté tvrdí, že v dohledné době zanikne až 45 procent současných povolání. Třeba taxikáře nahradí autonomní vozy, místo recepčních v hotelech budou fungovat roboti, nákup nám spočítají chytré košíky. A nemusíme jít úplně daleko – už nyní místo pokladních v supermarketech pracují samoobslužné pokladny.

Před dvaceti lety bychom například „manažera štěstí“ brali jako postavu ze sci-fi románu. V současné době už na něj narazíte ve větších firmách a nikdo nad tím nekroutí hlavou. Přitom je to „jen“ osoba, která hledá recept na to, aby lidé z firmy neutíkali za lepšími podmínkami jinam. Podobných těžko uvěřitelných profesí přibývá, i když někdy se jen nově nazývají staré činnosti. Technologický posun však umožnil vzniknout i zcela novým oborům, pro něž jsme ještě před pár lety ani neznali název.

Zlomová data

2002

V tomto roce přepojila v Česku telefonní spojovatelka naposledy volajícího s volaným a ukončila éru (především) žen, které v ústřednách propojovaly města i země.

2010

V tomto roce naposledy putoval k příjemci telegram. Stalo se tak na apríla a nebyl to žert. E-maily, mobily a SMS tento způsob oznamování rychlých zpráv zcela pohřbily. Současně s tím zmizela profese doručovatele telegramů.

2015

V této souvislosti vydržely v Česku telefonní seznamy ještě poměrně dlouho. V tomto roce se k zákazníkům naposledy dostaly, byť již značně okleštěné, telefonní seznamy Zlaté stránky. Tlusté knihy plné telefonních čísel i reklam zanikly po 132 letech.

Podobné je to i se „scrum masterem“. Pro širší veřejnost je to funkce zahalená tajemstvím. Přitom se jedná o člověka, který chrání svoje podřízené, svůj projektový tým, před vnějšími vlivy, které by je mohly odvádět od práce na zadaném úkolu. Možná by se pro něho hodil i název „odháněč much“.

Technologie poznamenaly například nábytkářství. „Velmi se snížil prodej intarzovaného nábytku. Dříve se intarzie vyřezávaly ručně velmi ostrým nástrojem a přesně se skládaly do sesazenek, které se pak lisovaly na nějaký plošný materiál. Nyní intarzie vyřeže laser na NC strojích,“ připomíná Tomáš Lukeš, mluvčí Asociace českých nábytkářů. 

Relativně konzervativní na nové profese je bankovní sektor. Mnoho činností se tu sice zjednodušilo díky nejrůznějším mobilním aplikacím a třeba hypotečním kalkulačkám. S papírovým příkazem k platbě jde už v současnosti do banky jen zanedbatelný počet klientů. „Řada lidí si peníze vybírá a ukládá v bankomatech. S ohledem na náklady, že máte na pobočce pokladnu, trezor, pokladníka, musíte dovážet a odvážet hotovost, je profese pokladníka jedna z těch, která rychle mizí,“ komentuje změny Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace. „Přesto v peněžnictví zánik poboček v budoucnu asi nehrozí, ale stávají se stále více poradenským místem než místem, kam se peníze přinášejí a odnášejí. Lidé se stále chtějí o svých financích poradit osobně, ne přes internet,“ komentuje situaci Vladimír Staňura. 

Nové profese vznikají také kvůli nemocným s kily navíc

  • Zaplať pánbůh za tlouštíky. Jednak dali šanci plastickým chirurgům, kteří se naučili v podstatě na počkání odsávat přebytečný tuk těm, kteří na to mají. A také se stále vyšším podílem obézních pacientů zavádějí lékařské školy nové obory, kde vychovávají budoucí obezitology a další poradce v této oblasti.
  • Jednou z nových profesí, které se začínají promítat i do studijních plánů lékařských fakult, je profese nutričních terapeutů. To, co dříve museli zvládat praktičtí lékaři, je v současnosti samostatnou disciplínou. Uplatnění absolventů je po absolutoriu více než široké. 
  • Mohou pracovat například v nemocnicích na odděleních léčebné výživy. Přivítají je i v ambulancích, kde mohou přispět radami jak onkologicky nemocným při skladbě stravy, tak pacientům po operacích. Také vzniká stále víc soukromých poraden pro ty, kteří si nevědí rady se svými kilogramy navíc. 
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek