metro.cz

Začátek obtíží může připomínat chřipku, říká o koronaviru vedoucí protiepidemického oddělení

  5:16
Epidemii nemoci způsobené koronavirem se v Číně zatím nedaří zbrzdit. A virus se dál rozšiřuje, případy jsou již známé i v Evropě. Co to vlastně koronavirus je? A co má společného s chřipkou? „Jeho nebezpečí spočívá v tom, že toho o něm zatím moc nevíme,“ říká v rozhovoru pro deník Metro vedoucí protiepidemického oddělení Hygienické stanice hlavního města Prahy MUDr. Martina Marešová.
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co jsou to koronaviry?
Koronaviry jsou skupina virů, která se vyskytuje u zvířat, primárním rezervoárem bývají často netopýři. O novém typu koronaviru, který nyní způsobuje onemocnění v Číně, nejsou zatím dostupné všechny informace, genetickou strukturou je příbuzný netopýřím koronavirům. Zatím není zřejmé, jak došlo k přenosu na člověka.

Když ho porovnáme s virem chřipky, v čem se liší?
Stejně jako u viru chřipky se předpokládá přenos vzdušnou cestou, kapénkovou infekcí. Z dosud dostupných informací by měla být míra infekciozity, to znamená, kolik osob může nakazit jeden nemocný člověk, nižší než u chřipky.

Jak moc je nebezpečný?
Jeho nebezpečí spočívá v tom, že toho o něm zatím moc nevíme, že se může chovat nepředvídatelně a nikdo nedokáže přesně říct, jak bude situace v následujících týdnech probíhat.

Jaké konkrétně způsobuje koronavirus potíže?
Začátek obtíží může připomínat chřipku – horečka, bolesti svalů, dále kašel a následně zápal plic.

Jak se pozná, že se jedná právě o tento virus?
To prokáže pouze laboratorní vyšetření.

Pokud někdo onemocní, jak probíhá léčba?
Léčí se jen symptomaticky, to znamená, že se léčí příznaky onemocnění.

Desítky lidí již zemřely, ale spousta se vyléčila. Dá se říci, jako u chřipky, že umírají především oslabení a jinak nemocní?
Podle dostupných informací k těžkému zápalu plic a případnému úmrtí došlo u osob chronicky nemocných, léčících se na jiná základní onemocnění.

Existuje proti nákaze nějaká prevence?
Prevence je stejná jako u jiných respiračních virů. Základem všeho je vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledávat akce s větším nashromážděním lidí a dbát na základní hygienu, tedy často si mýt a případně dezinfikovat ruce.

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že se virus rozšíří i v Česku?
Samozřejmě se může stát, že do České republiky přicestuje nemocný člověk s tímto virem, ale nepředpokládáme, že při nastavených opatřeních by došlo k jeho plošnému šíření. 

zpět na článek