metro.cz

Kosí soupeře. Jeho pracovním nástrojem jsou myš a klávesnice

  5:23
Ve škole má individuální plán, k ruce psychologa i fitness-trenéra. Osmnáctiletý Filip Dolenský se profesionálně věnuje sportu. Respektive e-sportu. Laicky by se dalo říct, že ho živí počítačová střílečka. Nenechte se ale zmást, být profi hráčem hry Counter- Strike je docela makačka. Deník Metro si s členem týmu Brute povídal o jeho začátcích i o několikahodinovém trénování.
Filip Dolenský | foto: Brute

Proč hráč počítačové hry potřebuje fitness-trenéra?
Je to dost důležité pro celé tělo. Rozhodně nemůžeme jen celý den sedět u počítače. Musíme se hýbat a hlídat si i stravu. Všechno má totiž vliv na naše výkony. Když si dám před zápasem pizzu, tak se cítím unavený. Když si dám pro změnu něco lehčího a dodržuji pitný režim, cítím se úplně jinak. Lépe.

Co konkrétně v posilovně cvičíte?
Hlavně si udržujeme fyzičku. Dostali jsme i pár cviků na doma. Uvidíme, co nás čeká dál.

Jak často trénujete samotnou hru?
V podstatě každý den. Jen v pátek máme volno a víkendy jsou také o něco volnější. Celodenní herní soustředění bývá vždy před důležitějšími zápasy.

Vídáte se s týmem i mimo herní povinnosti?
Každý bydlíme někde jinde, takže se vidíme jen při soustředění nebo při zápasech. Jinak není moc času. Zato se každý den slyšíme, když trénujeme on-line.

Jak se z vás stal profesionální hráč?
Tři roky jsem hrál jen ze srandy s kamarády a nebral jsem to tak vážně. Loni náš tým oslovil investor Petr Andrýsek a ten nám ke konci roku dal nabídku, ať se z nás stanou profesionální hráči.

Čím jste investora oslovili?
Kromě dlouhodobých výsledků se mu také líbilo to, jak se prezentujeme na sociálních sítích.

Odkud plyne zdroj vašich příjmů? Dá se hraním živit?
Myslím si, že ano. Peníze jsou od naší organizace Brute, zčásti plynou od sponzorů a zčásti od investora, pana Andrýska.

Hrajete Counter-Strike. O co ve hře jde?
Je to strategická střílečka, kde proti sobě stojí dva týmy o pěti hráčích. Jeden tým hraje za teroristy, druhý za counter teroristy. Teroristé se snaží položit na určité místo bombu. Counter teroristé se snaží místa chránit, případně položenou výbušninu do pětačtyřiceti sekund zneškodnit.

Counter-Strike vznikl před dvaceti lety. Jak se hra vyvinula?
První verzi, tedy Counter-Strike 1.6, jsem nikdy nehrál. V další verzi Counter-Strike Source se zlepšila grafika a ta je lepší i v poslední verzi Global Offensive, kde přibyly i nové herní mapy nebo zbraně.

Čím to, že je i takto stará hra pořád tolik hraná?
Hráče prostě moc baví. A nejen je. Nejlepší zápasy se hrají před plnou halou diváků, kteří fandí, a atmosféra je prostě bomba.

Jste v Česku jediný profi tým?
Letošní rok byl pro naši scénu zlomový, vznikly hned čtyři profesionální týmy. To znamená, že i v Česku je velká konkurence.

Četl jsem, že vaší největší fanynkou je vaše babička. Jak se to stalo?
To ona mě v podstatě přivedla k počítačovým hrám. Když jsem jezdil o prázdninách k ní, tak jsem začal s hraním prvních her. Po nějaké době mi pořídila vlastní notebook. Kamarád mě pak přivedl ke Counter-Striku. Babička poté začala e-sport sledovat. Je jí 69 let a strašně ji to baví. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek