metro.cz

Větší foto
„Zabijáků vztahů je více. Dneska třeba snáze přijdeme na nevěru,“ říká Matoušová. | foto: ARCHIV L.M.

Opravářka vztahů: Mladí žijí rychle, páry se lehce opouští

  5:50
Podle statistik se polovina manželství v Česku rozpadne. Jenže partnerská krize nemusí nutně znamenat konec, nýbrž podnět ke zlepšení vztahu. Tvrdí to psychoterapeutka Lenka Matoušová, která se svým týmem rozjela novou službu – je jakousi opravářkou vztahů. „Dřív se lidi snažili vše opravit. Dnes raději rozbité věci zahazují a pořizují nové. Vztahy by se ale měly také uzdravovat,“ říká v rozhovoru pro deník Metro.

Co dělá opravářka v Servisu vztahů?
Podporuje páry, které se dostaly do krize, a pokud to lze, tak je podporuje při řešení krize. A pokud to už nelze, tak umožní kultivovaný rozchod s co nejmenším dopadem na děti.

Děti ty rozchody odnesou asi nejvíce, že?
Děti věří, že když se mezi maminkou a tatínkem něco porouchá, dokážou jim pomoci dát vše do pořádku. A my ze zkušenosti víme, že dívat se na svět optikou dětí se většinou vyplatí. Pro nás nejsou partnerské vztahy pouze čísla v tabulkách, koncentrovali jsme odborníky s mezioborovým rozhledem a zkušenostmi do unikátního projektu a nabízíme řešení na míru jednotlivým párům a jejich vztahům. Servis vztahů vznikl na podzim loňského roku, aby pomohl párům řešit jejich neshody, uzdravit vztah či nalézt další společnou cestu životem.

Jak vypadá samotná oprava vztahu?
Rodič nebo oba rodiče vyplní náš dotazník na webové stránce www.servisvztahu.cz a my je do jednoho týdne pozveme na osobní schůzku. V první fázi proběhne setkání s průvodcem, case manažerem, který s rodiči celou situaci probere, a dohodnou se spolu vždy podle konkrétní situace dané rodiny, které odborníky z našeho týmu je vhodné do řešení situace zapojit. Case manažer provází a podporuje rodiče po celou dobu spolupráce.

Co nejčastěji zabíjí vztahy?
Zabijáků vztahu je mnoho. Byl by to dlouhý výčet od zraňující komunikace přes odlišné životní hodnoty, větší počet odhalených nevěr moderní technikou až po nereálná očekávání, která od vztahů a svých partnerů máme. Velkou paseku nám v tom dělají romantické filmy a sociální sítě s fotkami báječných rodinných dovolených.

Sociální sítě a mobily. Jak se ještě změnily partnerské vztahy?
V posledních letech je nárůst počtu rozvodů, je mnohem více nesezdaných párů a více smíšených rodin. V důsledku toho také za posledních padesát let narůstá počet dětí narozených mimo manželství. Kvůli vyššímu počtu rozpadajících se rodin vychovává stále více lidí děti samostatně, bez přítomnosti druhého rodiče. Děti se tak často nacházejí ve dvou samostatných rodinách. Existuje mnoho důvodů, proč se koncept rodiny v průběhu let tolik změnil. Účinná a bezpečná antikoncepce umožnila ženě kontrolovat, kolik má dětí. Dalším důvodem, proč se rodiny tolik změnily, je nezávislost žen a jejich touha vybudovat si kariéru. Společnost také změnila postoj k rozvodům i postoj v oblasti přijímání manželství a výchovy dětí k párům stejného pohlaví.

Je to dobrý, či špatný směr?
Rovnoprávnost, samostatnost a tolerance jsou pochopitelně správný směr. Nárůst rozpadů rodiny je však směr velmi negativní, s extrémně velkým dopadem především právě na ty děti.

Je nějaký rozdíl v přístupu ke vztahu mezi mladší a starší generací?
Určité rozdíly vnímat můžeme, dříve se lidé drželi tradičního uspořádání rolí, dnes je tomu jinak, role se mění a jejich uspořádání také. Lidé dříve byli ve vztazích více, neodcházeli z nich a doslova je leckdy drželi. Dnešní generace žije rychle, a to se odráží i ve vztazích, lehce je navazujeme a lehce také opouštíme. Mladší generace je informovanější v oblasti mezilidských vztahů, je také více zaměřená na své potřeby a méně ochotná snášet překážky a bolest, kterou soužití občas přináší.

Co říkáte na nastupující trend single?
Souvisí to s narůstající individualizací naší společnosti. Hlavní otázkou je, zda tento trend přináší jedincům větší životní spokojenost. To se bohužel příliš nepotvrzuje. Pro člověka je přirozenější život ve společenství. Na druhou stranu, každý má právo se rozhodnout o svém uspořádání života, takže i o tom, zda být single. Odkládání dětí souvisí často s kariérou, s tím, že toho chtějí lidé co nejvíce stihnout, cestovat, užívat si volnosti. Pokud se někdo rozhodne děti nemít, je to jen jeho rozhodnutí, a společnost by to měla respektovat.

Můžeme to nějak změnit?
Vztah potřebuje především zralost obou partnerů. Pro kvalitní vztah je nutné přijetí nejen sama sebe, ale i odlišnosti toho druhého.

Komentáře

zpět na článek