metro.cz

Rádce pro seniory: deník Metro shrnul, co dělat v době pandemie

  10:19
Vláda doporučila seniorům nad 70 let, aby nevycházeli z domovů. Kam volat, když potřebujete pomoci? A kdo nakoupí jídlo, léky nebo vyzvedne poštu?

Další 2 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Podle demografické ročenky v Česku žije přes 1,4 milionu lidí nad 70 let. V domovech pro seniory pak kolem 35 tisíc lidí. Doporučení nechodit ven neplatí jen pro starší lidi žijící doma.

Vláda zakázala obyvatelům domovů pro seniory, postižené či pacienty s demencemi opouštět areál těchto zařízení. Senioři by měli z domu odcházet jen kvůli návštěvě lékaře při neodkladné zdravotní péči.

Jenže když nepomůže rodina, obec nebo dobrovolníci, na nákupy se jít musí. Změnily se hodiny vyhrazené pro nákupy seniorů v obchodech s potravinami či drogeriích. Nově jsou od konce minulého týdne mezi sedmou a devátou hodinou. Do obchodů mohou nově ve vymezenou dobu také držitelé průkazů pro osoby zdravotně postižené a zaměstnanci pečovatelských služeb.

Jak postupovat?

Kam volat o pomoc?
Veškeré otázky a nejasnosti týkající se koronaviru by měli seniorům zodpovědět na bezplatné infolince 1212. „Může být ale přetížená, a tak může chvíli trvat, než se na ni dovoláte. V takovém případě zachovejte klid, nepanikařte a buďte trpěliví,“ radí web ministerstva zdravotnictví. Pociťujete-li příznaky, necítíte se dobře a podobně, určitě nikam nechoďte a nejezděte.

Můžete zavolat svému praktickému lékaři, který má veškeré potřebné informace a poradí vám, co přesně dělat. Pokud je vám opravdu zle, můžete samozřejmě volat i linku 112, ale rozhodně je předem upozorněte, že pociťujete příznaky koronaviru. Tuto linku využívejte opravdu jen v krajní nouzi. Jestliže se chcete pouze poradit ohledně informací o koronaviru, volejte linku 1212.

Kdo nakoupí potraviny a léky?
V tomto směru by se měly postarat hlavně děti seniorů, k péči o seniory vybízí mladší generace i stát. Když to není možné (děti nemáte, jsou třeba v karanténě nebo vás dělí velká vzdálenost), nebojte se. Pomoci určitě mohou i sousedé. Vyzvednout vám mohou také léky na předpis, zavoláte-li svému lékaři a požádáte-li ho o zaslání elektronického předpisu. Lékař vám ho zašle na jakékoli mobilní číslo a dotyčný poté může léky bez problémů vyzvednout.

Dnes startuje televize pro seniory

  • Ode dneška, denně od 9 do 17.25 hodin, bude dočasně Česká televize divákům nabízet kanál ČT3. Zahrne oblíbené seriály, nostalgické komedie i tematické pořady a nový lifestylový magazín. Na obrazovku se díky ČT3 také po patnácti letech vrátí hlasatelky.
  • Vysílání ČT3 se bude opírat o tři základní pilíře: praktické rady přinesou tematické magazíny, které diváci naleznou v programu vždy v devět hodin ráno a ve tři a v pět hodin odpoledne. Zpravodajský blok, sdílený s Jedničkou a ČT24, vstoupí do vysílání vždy v poledne. Po zbytek dne bude pro diváky připraven výběr ze zlatého televizního fondu, ikonické seriály i zábava, například oblíbené komedie, seriály, talkshow nebo záznamy koncertů natočených od šedesátých do devadesátých let.
  • Program ČT3 je možné naladit v terestrickém vysílání, a to v novém vysílacím standardu DVB-T2. V satelitním i kabelovém vysílání bude program rovněž dostupný. V pozemním příjmu se program objeví v nabídce buď automaticky (při zapnuté funkci automatické aktualizace, kterou disponuje velké množství přijímačů i set top boxů), nebo jej bude potřeba naladit manuálně – diváci se mohou obracet pro pomoc na Divácké centrum České televize. 

A když ani tohle nejde? Možností jsou nejrůznější donáškové služby, služby pečovatelských domů, využití služeb dobrovolníků či nejrůznějších organizací, center a klubů seniorů, které pomoc postupně nabízejí.

Například Život 90 otevřel Koordinační centrum pro seniory z Prahy a nonstop linku pro pomoc v krizové situaci na telefonním čísle 739 477 609. Linky pomoci zřizují i obecní a městské úřady. Dále je možné kontaktovat také základní infolinku Život 90: 800 157 157.

Potřebuji dezinfekci?
Dezinfekční gely na ruce jsou samozřejmě formou prevence, ale především v situacích, kdy nemáte k dispozici vodu a mýdlo. Jste-li doma, stačí, když si budete pravidelně (po použití toalety, po smrkání, kýchání, po příchodu z venku, po kontaktu s jinou osobou a podobně) a důkladně mýt ruce mýdlem.

Kdo mi vyzvedne důchod?
Česká pošta má povinnost uchovat jednotlivci až tři splátky důchodu, lidé si jej mohou vyzvednout až po ukončení domácí karantény. Upozorňujeme však, že tři měsíce jsou hraniční, jelikož následně je vrátí ČSSZ, která výplatu důchodů zastaví až do doby, než se důchodce u ní znovu o důchod přihlásí. Jenže nově pošťáci donesou důchody domů i těm seniorům, kteří pro ně běžně chodí na pobočky. Za dnešek a zítřek by mělo jít asi o 150 tisíc plateb.

Desatero ke koronaviru

„Prakticky to znamená, že v tomto týdnu nemusí žádný důchodce pro svůj důchod na pošty, všechny důchody se pokusí Česká pošta doručit. Pokud by se stalo, že důchodce nebude doručovatelem zastižen, bude mu důchod uložen na ukládací poště,“ řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Telefonicky si bude možné domluvit opakované doručení, znovu se pošta pokusí doručit i důchody, které si lidé nevyzvedli v pátek 20. března. Ode dneška budou navíc pobočky od devíti hodin otevřené pouze pro seniory. Po distribuci důchodů pak budou standardním způsobem doručované i doporučené zásilky, které nově nebudou automaticky uložené na pobočkách. 

Autor: Petr Holeček Metro.cz
zpět na článek