metro.cz

Bohatší část národa může volit léčbu přímo přednostou, říká lékařka, která působí v Berlíně

  11:26
Lékařka Lucie Kretzler žije v Německu již 13 let. „Poslední tři roky působím v Berlíně, v největší a nejznámější fakultní nemocnici v Německu,“ podotýká.
Lucie Kretzler | foto: Archiv

Jak se v posledních týdnech proměnil chod vašeho oddělení?
Jedno – původně kardiologické lůžkové oddělení – slouží nyní jako přechodná stanice pro ty, u kterých čekáme na výsledky testu na COVID-19. Kromě toho byla kapacita naší jednotky intenzivní péče v oblasti umělé ventilace přístrojem zmnohonásobena a personál byl důkladně proškolen.

Srovnejte německé zdravotnictví s českým.
Systém zdravotní péče je velmi podobný. K hlavním rozdílům patří intenzita financování a existence soukromého zdravotního pojištěni v Německu, které v Čechách chybí. V Česku plyne do zdravotnictví 7,2 procenta HDP, v Německu je to 11,5 procenta. Podstatně méně peněz se odráží samozřejmě i v kvalitě a kvantitě zdravotní péče a především ve spokojenosti zaměstnanců v sektoru zdravotnictví. České zdravotnictví je podfinancované, chybí koncepce a představa o optimálním rozsahu a struktuře zdravotnických zařízení. V Německu působí 411 lékařů na 100 tisíc obyvatel, v České republice 348.

Co v Česku děláme lépe?
Oceňuji, že v Česku nejsou upřednostňováni pacienti lukrativněji (soukromě) pojištění na úkor pacientů běžných. Toto je diskutovaný společenský problém v Německu, neboť bohatší část národa může volit léčbu přímo přednostou, který ji smí po dohodě s pacientem delegovat na nejschopnější lékaře na klinice. Tímto způsobem dochází v některých nemocnicích k velkým odlišnostem v péči na úkor chudší části obyvatelstva. 

Autor: David Halatka Metro.cz
zpět na článek