metro.cz

Češi točí svou odpověď na pandemické filmy. Děj seriálu vymyslí diváci

  16:09
Česká televize se nynější situaci rozhodla čelit humorem. Netflix epidemiologickým seriálem.
Dustin Hoffman ve filmu Smrtící epidemie | foto: WARNER BROS. PICTURES

Tři generace, jeden dům a jedna pandemie. Tak by se dala podle jeho tvůrců shrnout premisa seriálu Láska v čase korony. V polovině dubna se začala tato šestidílná humoristická série natáčet v ateliérech České televize a jeho první díl si na jejích obrazovkách odbude premiéru příští pondělí, 4. května na ČT1.

Samotné natáčení se přitom pravděpodobně zapíše do dějin tuzemské kinematografie. V dobách, kdy se kvůli minimalizaci možných rizik spojených s šířením koronaviru zrušila téměř všechna natáčení nejen v tuzemsku, ale i ve většině zemí světa, si totiž Češi klidně natáčejí dál. Podle režiséra Jana Bárteka a scenáristy Tomáše Baldýnského jde však o náročnou záležitost, a to jak organizačně, tak zdravotně. „Protože v první řadě myslíme na bezpečnost, tak například kameramani nebudou smět být v místnosti s herci a budeme točit na odložené kamery,“ přibližuje situaci na place režisér Bártek.

Herci bez roušek
Představitelé jednotlivých rolí nebudou mít roušky, proto je ztvární buď reální životní partneři sdílející spolu i v civilním životě domácnost, nebo herci, mezi nimiž bude při natáčení reálná bariéra, například dveře. „Reflektovat tuto nastalou koronavirovou situaci formou sitkomu mi přijde jako velmi zajímavý nápad. Karanténa nabízí spoustu originálních momentů. Myslím si, že jestli se dokážeme zasmát i v této těžké době, naučíme se jí i lépe čelit,“ dodává pro Českou televizi herečka Zita Morávková, jejímž partnerem v příběhu bude i její skutečný partner Petr Vršek.

Humorem proti viru
Seriál, jehož název odkazuje ke slavnému románu Gabriela Garcíi Márqueze Láska za časů cholery, má v plánovaných šesti epizodách rozehrát příběhy několika obyvatel jednoho menšího českého činžáku. Tvůrci vychází ze situací, které v této době zažívá spousta domácností – omezení vyžádaná nouzovým stavem dopadají i na mezilidské vztahy, ať už jsou pracovní, rodinné, nebo partnerské. Hlavními hrdiny fiktivního příběhu jsou teenager Franta, jehož rodiče se nestihli vrátit ze zahraničí, senior Libor, který je po letech odkázán sám na sebe, když jeho žena uvízne mimo město, a mladý manželský pár Petr a Anna, pro něž zákaz vycházení a karanténa budou rozhodující zkouškou jejich vztahu. Jaké budou jejich osudy, zatím nevědí ani sami scenáristé, existuje totiž pouze scénář k prvnímu dílu. Další už si napíší sami diváci, tvůrci totiž chtějí, aby se v seriálu odrážely skutečné problémy i zážitky. „Napište nám humorný příběh, který jste zažili v časech koronaviru, a my jej zveřejníme na webových stránkách České televize!“ vyzývají.

Epidemie v televizi
Po uzavření většiny kin po celém světě jsou filmoví a seriáloví fandové často odkázáni na své předplacené internetové televize či nelegální stahování. Typickým příkladem je podle českých filmových expertů současný zvýšený zájem o snímek Smrtící epidemie (1995) s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli, který deník Metro doporučoval již ve svém přehledu pandemických filmů 6. března. Velkému zájmu diváků se nyní, obzvláště na poměry dokumentárních sérií, těší seriál on-line televize Netflix Globální pandemie. Ten přitom stanice pověstná svou byznysovou předvídavostí uvedla již v lednu. Tedy těsně před plným vypuknutím koronavirové krize. „Je trochu absurdní, že tenhle dokument spatřil světlo světa ve stejné době, kdy nám začala trochu cuchat nervy Čína a její velvyslanec koronavir. Netflix dokumenty umí a umí je dobře,“ okomentoval šestidílnou sérii na filmovém portálu csfd.cz uživatel LuciusWlk.

Smrtící pandemie

Máte chuť na tematické koukání? Přinášíme tipy.

Nákaza (2011): Snímek krok za krokem sleduje pandemické šíření napříč obyčejnými lidmi i zdravotníky. Jde o jeden z nejrealističtějších filmů s tematikou pandemie.

Vyšinutí (2012): V Jižní Koreji vypuká epidemie. Ve vodních plochách jsou nalézáni mrtví lidé, kteří se sem přišli utopit dobrovolně.

Doporučujeme i další filmy: Kmen Andromeda (1971), 28 dní poté (2002), Přenašeči (2009), REC (2007) či Panika v ulicích (1950).

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek