metro.cz

Jak to foodblogeři dělají, že jejich fotky jídla vypadají tak hezky? Zkusila jsem to

  5:15
Doba koronavirová a karanténa vybízí k vyzkoušení nějakého toho on-line kurzu. Vždy jsem obdivovala ty, co mají cit pro focení. Že i pouhým mobilem udělají fotku třpytící se vody nebo nastylovaného jídla tak, aby byla jak od profíka.
Doba koronavirová a karanténa vybízí k vyzkoušení nějakého toho on-line kurzu.

Doba koronavirová a karanténa vybízí k vyzkoušení nějakého toho on-line kurzu. | foto: Metro.cz

Fotograf Jan Rybář už několik let provozuje web iFotografování.cz a má tam i několik kurzů. Slovo dalo slovo a pro své reportážní snažení jsem tedy vybrala 90 minut trvající lekci Jak skvěle fotit jídlo mobilem. Obložené mísy jsem fotila nejlépe, jak to jen šlo.

Aspoň jsem si to tedy myslela... a vlastně mi to nepřišlo tak špatné. Později ale vyšlo najevo, že bylo všechno trochu špatně. Zajímalo mě, jestli hodina a půl nebude na jeden kurz až moc a jak se Honza popere s vysvětlováním focení mobilem, který mnozí profesionálové berou s despektem. Kurz je rozdělený do několika kratších videí a začíná nadějně radami, jak hezky se dá vyfotit i obyčejný hrnek s kávou. 

Autor webu je nakonec u tohoto kurzu spíš také studentem, hlavní slovo má Jana Vašáková z foodblogu Slepicarna-blog.cz. Samozřejmě vám nemůžu prozradit všechna kouzla, ale základy snad mohu: jídlo fotit na výšku, dát si pozor na pozadí a výzdobu. U mě se nakonec jako nejobtížnější ukázalo to, jak vyfotit sama sebe ve chvíli, kdy zkouším fotit. Složitá konstrukce ze starého mobilu, krabičky od nového a selfie tyče nakonec byla dostačující, ale nasmála jsem se u toho dost. A jak mé snažení ocenil sám Honza? Trochu se zdráhal, protože prý u fotek záleží i na okolnostech pořízení a je to subjektivní, ale nakonec napsal následující:

K fotkám před kurzem
Jen cvakat nestačí, i hezky působící jídlo může dopadnout na fotce ne moc hezky. Zásadní je světlo, když je mizerné, často prostě vůbec fotit nejde – ani zkušený profík to nezvládne, tedy od světla je potřeba začít. Důležité je odstranit z fotky všechny rušivé zbytečnosti a najít vhodné pozadí.

K fotkám po – pokrok je vidět, hurá!
Je krásně vidět, jak i malé detaily fotce pomohou. „Osobní účast“, třeba ruka u hrníčku, vše posouvá dál, než se může zdát na první pohled.

Na co pozor
Dobré je snažit se, aby „zátiší“ vypadalo nenuceně, náhodně, tedy opravdově. To ale nemusí u některých fotek fungovat. Ještě více bych experimentoval se světlem, ne vždy je dostatečně výrazné a fotka pak trochu zaniká a jídlo je šedivé, nebo bych zkusil přisvítit třeba jiným mobilem. U některých obrázků, pokud to kompozice dovolí, bych zkusil něco s hloubkou ostrosti, tedy s mírně rozmazaným pozadím. To se dá udělat, když jste s objektivem relativně blízko například hrnečku a okolí se tak trochu rozmaže a dodá fotce prostor. Důležité je experimentovat, tedy těch fotek vyfotit klidně několik desítek, zkoumat, co funguje a co ne… chce to trochu cviku, ale podaří se! Tak držím palce!

Praktické info

  • Na webu www.ifotografovani.cz naleznete také kurz zaměřený na focení iPhonem.
  • Zájemci o focení tu najdou i návody, jak si vybrat správný aparát a jak s ním zacházet.
Autor: Iveta Benáková Metro.cz
zpět na článek