metro.cz

Větší foto
Ve filmu hrají Kryštof Hádek a Tereza Ramba. | foto: Bioscop

Na Frčíme jen do CineStaru nebo menších sálů. 3Bobule na plátna kin dorazí až v červnu

  5:08
Alternativou biografů jsou v posledních dnech autokina. Ale tvůrce třetích Bobulí nelákají.

Od pondělka je při dodržování několika omezení opět možné navštěvovat tuzemská kina. Kvůli koronavirem ořezanému výběru to pro diváky znamená možnost vidět divácké hity jako animák Frčíme či český dokument Víta Klusáka V síti. Zatímco řetězec multikin CineStar začal hned první den po uvolnění restrikcí do sálů pouštět maximálně sto lidí a usazovat je ob jednu řadu s volným místem vedle každé dvojice, druhý podobný gigant – Cinema City – otevření kin zatím neplánuje.

„Kvůli aktuální situaci a omezením nedokážeme divákům dodat takový filmový zážitek, na který jsou u nás zvyklí. Nicméně naši experti situaci sledují, a jakmile vyhodnotí, že k otevření multiplexů nadešel vhodný čas, budete informováni jako první,“ uvádí vedení společnosti.

Bez peněz za popcorn
Cinema City nyní na svém Facebooku uklidňuje fanoušky a nabízí, že jim například automaticky a zdarma prodlouží členství na jejich slevových kartách. Mnoho fandů však překvapilo, že se ke znovuotevření sálů při první možné příležitosti nerozhodla právě společnost, která ještě před dvěma měsíci promítala až do poslední možné chvíle pro pouhou třicítku platících diváků. Podobnou cestou bez otevření jdou také Národní divadlo či Městské divadlo v Brně. Společnost Cinema City má navíc problém nejen s omezením kapacity sálů, ale také se zákazem prodeje občerstvení. Popcorn, nápoje, nachos a bonbony totiž obecně multiplexům přinášejí nemalou část zisků.

Diváci ale nemusí smutnit. Kromě CineStaru fungují téměř všechna menší kina, která vládní opatření o omezeném počtu lidí bez problému splňují.

Malé plátno a zvuk z autorádia
Když se v polovině března uzavřely tradiční kinosály, české podnikavé hlavy okamžitě začaly oprašovat americkou klasiku – autokina. K jejich zbudování stačí jen nějaký nevyužívaný prostor jako louka, brownfield či vnitroblok, projektor a vysílač signálu skrze autorádio ve voze. Pandemie koronaviru tak možná do budoucna pomohla autokinům začlenit se i do tuzemského mainstreamu. A to přesto, že si jejich první návštěvníci stěžovali na fakt, že bývá v autokinech plátno poměrně daleko a zvuk z reproduktorů vlastního vozu či přineseného Bluetooth repráčku kvalit toho v klasickém kině nemůže dosáhnout.

Strahov, Žižkov, ale i šmajchlovací v Plzni
Autokinům se říká také šmajchlovací. Své o tom vědí v Plzni, kde promítání pro dopravní prostředky probíhá již pátým rokem. Autokina najdeme také v Brně, Plzni, Jihlavě, Olomouci, Karlových Varech, Sokolově, Liberci, Mladé Boleslavi nebo Příbrami. Nezaostává ani hlavní město, kde mají úplně nejnovější autokino s kapacitou 120 vozů na Strahově a další v tomto týdnu otevřené o kapacitě sta vozů v Letňanech. Pražáci mohou dále navštívit Art Parking na Nákladovém nádraží Žižkov, autokino Dlabačov na Břevnově či si vyjet kousek na západ od Prahy, do nedalekých Úval. Cenově se autokina pohybují od tří do šesti set korun za vůz. Je tedy mnohde na vás, zda bude plný kamarádů, či obhájíte zmíněnou přezdívku autokin s partnerkou.

Bez Bobulí?
Zdá se, že diváci mají i přes vládní restrikce stále z čeho vybírat, ale kinaři budou ve většině případů ještě pár týdnů sahat po starších kouscích. V zámoří velká studia řeší, zda skutečně pošlou do kin s omezenou kapacitou po celém světě očekávané hity Tenet a Mulan již ve druhé polovině července. V Česku podobné váhavce představuje distribuční společnost Bioscop, viz box.

Kam s Bobulemi

  • Snímek 3Bobule režiséra Martina Koppa měl mít premiéru 12. března. Přesně v tu dobu ale vypukla pandemie koronaviru a 180 kin, kde byl snímek připraven k promítání, se zavřelo. Producent filmu Tomáš Vican a distribuční společnost Bioscop teď nově vybrali termín 25. června. Má to ale háček. Pokud zůstane povoleno 100 lidí v kině a sezení ob řadu, podle Vicana film do kin nejspíš opět nedorazí. „Chytřejší budeme po 25. květnu, potom informaci potvrdíme,“ uvedl Vican.
  • Nejbližší větší české premiéry budou mít snímky Bourák s Ivanem Trojanem (11. 6.) a Havel (13. 7.).
  • Ve čtvrtek 11. června bude mít svou premiéru také dokumentární snímek Psí láska režisérky Lindy Kallistové Jablonské.

Komentáře

zpět na článek