metro.cz

RESTART: Do roka se situace vrátí do normálu, věří hypoteční specialista

  16:03
Server Hyponamiru.cz spustil před několika týdny on-line hypoteční bankovnictví. Lidé si tak doma v klidu mohou porovnat různé nabídky a vybrat si ideální hypotéku. Zakladatel webu Miroslav Majer pro Metro.cz hovořil o přístupu bank, úrokových sazbách i trhu s nemovitostmi.
Miroslav Majer | foto: Archiv M. M.

V dubnu jste spustili on-line hypoteční bankovnictví. V čem spočívá a jaký je o něj zájem?
Je to pohodlný a přehledný nástroj pro získání a spravování hypotéky. Cílem je zjednodušit celý proces získávání hypotéky pro klienty za zvýhodněných podmínek. Našim klientům v případě, že využívají bankovnictví, poskytujeme finanční zvýhodnění až v řádech tisíců korun na různé poplatky, jakou jsou kolky na katastr, odhady nemovitostí apod. Zájem o naše bankovnictví naprosto předčil očekávání. Množství pozitivní zpětné vazby nás žene dál za novými vychytávkami.

Setkání s odborníkem na hypotéky lidem pomáhalo k zodpovězení některých nejasností. Budou Češi přecházet na on-line sjednání hypoték bez osobního kontaktu?
Určitě budou, tento trend je nevyhnutelný, vše v současnosti přechází do on-line světa. Jistě, nebude to ve sto procentech, ovšem mladší generace hledá možnosti zejména on-line. Díky tomu, že se klient zapojí v bankovnictví, navíc získá zvýhodnění, které jinde nedostane. Tímto trendem chceme jít i dále, aby u nás klienti měli vždy něco navíc. Odborníky máme také a jsou k dispozici při vyřizování hypotéky a na každou dohlíží. To je také výhoda, jelikož odpadá domlouvání schůzek, parkování u bank a následně mnohdy člověk odchází s více produkty, než zamýšlel.

Od kolika bank a institucí máte údaje, aby mohlo dojít k opravdu důkladnému porovnání?
Aktuálně máme k dispozici srovnání mezi 18 institucemi, které nabízejí financování bydlení. Každá instituce je v něčem specifická a nedá se předem říct, kam jaký klient půjde. Naším cílem je dále rozšiřovat portfolio bank, které nabízíme.

Jak je zajištěno bezpečí osobních údajů při samotném on-line sjednání hypotéky?
Bezpečí je u nás na prvním místě. Postupuje podle evropského nařízení GDPR a veškerá komunikace mezi klientem a Hyponamiru.cz je vždy šifrovaná.

Poslední dva měsíce zahýbaly kvůli koronaviru i s ekonomickou stránkou mnohých lidí. Je aktuálně zájem o hypotéky nižší?
Situace zejména v začátcích krize opravdu zahýbala s trhem, ovšem aktuálně vnímáme zájem o hypotéky vyšší, tedy aspoň v rámci on-line světa. Hodně bank mělo zavřené pobočky, a tak klientům nezbývala jiná možnost, jak si financování zajistit. Jsme v úzké komunikaci s bankovními domy a otevřeně s nimi komunikujeme problémy i prodlení ve schvalování úvěrů.

Jak se krize promítne do cen nemovitostí?
Za nás si nemyslíme, že se krize do cen nemovitostí zásadně podepíše. Poptávka stále převyšuje nabídku a jediné ochlazení trhu je způsobeno výpadkem bank.

Jak se situaci přizpůsobily právě banky a poskytovatelé hypoték? Mění nějak podmínky pro jejich získání?
Reakce se různí, ovšem některé banky zavedly neakceptování příjmů z nejvíce postižených oborů, jako je gastronomie, hotelnictví či automobilový průmysl. Zaměstnanci z těchto oborů mohou mít v současné době problém získat hypotéku. Dalším opatřením je zvyšování minimálního množství vlastních prostředků například z 10 na 40 procent. Obecně všechny banky zpřísňují pohled na příjmy klienta tak, aby se vyvarovaly většímu množství nesplácených úvěrů.

Očekáváte ještě nějaké úpravy úrokových sazeb?
Ano, s napětím očekáváme, kdy začnou hypotéky snižovat sazby. Ovšem výrazné snížení přijde spíš až koncem léta. Pak rozhodně stojí za to zkusit i refinancovat svůj stávající úvěr.

Vláda připravila balíček daňových opatření, který se dotýká i hypoték. Například zrušila čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. Můžou tyto úpravy nějak zahýbat s hypotékami?
Daň jako taková šla financovat hypotečním úvěrem a její zrušení je určitě spojené s lepší dostupností bydlení. Jelikož dříve člověk musel počítat s 20 procenty ze svého, čtyřprocentní daň a provizí realitky. Mnohdy se náklady vyšplhaly až na 30 procent a zrušení daně bude mít určitě pozitivní vliv na dostupnost získání vlastního bydlení. Hypotéku tak získá více zájemců, kteří mají méně vlastních zdrojů.

Jak dlouho se podle vás bude realitní trh vzpamatovávat z krize a co by pomohlo správnému restartování tohoto trhu?
Naše očekávání, aby se situaci vrátila do normálu, je jeden rok. Ovšem uvidíme, co si na nás doba ještě nachystá. K oživení trhu určitě pomůže snížení daňové zátěže spojené s pořízením vlastního bydlení. Například ono zrušení čtyřprocentní daně je určitě správným krokem k oživení trhu.

Autor: Pavel Urban Metro.cz
Témata: banka, Hypotéka
zpět na článek