metro.cz

Povirová dovolená v Řecku je balzám na duši. Bez opilých Britů a halekajících Němců

  5:53
Na ostrově Kos zjistíte, že je realita ještě barvitější a kýčovitější než ten nejvybarvenější katalog.
Kós je řecký ostrov v Egejském moři

Kós je řecký ostrov v Egejském moři | foto: Metro.cz

Jeden z nejjižnějších řeckých ostrovů je teď ideálním místem pro dovolenou. Chcete-li si vychutnat tichou a klidnou dovolenou a zažít pocity ne nepodobné těm, když bylo pusté centrum Prahy, máte šanci. Z Prahy je Kos dosažitelný letadlem za přibližně dvě a půl hodiny. Je velká pravděpodobnost, že vaše letadlo bude jedno z mála, která tu zatím přistávají. V obvyklé nevirové sezoně tu přistává kolem šedesáti letadel denně. Teď je nebe nad Egejským mořem o poznání klidnější.

Co je dobré vědět

  • Ostrov byl v minulosti potravinově soběstačný. I když se stále hodně lidí zabývá zemědělstvím (rajčata, melouny, olivy, víno aj.), nyní je hlavním zdrojem příjmů turistika. 
  • Ceny jsou na Kosu po epidemii příjemné a mírné. Bicykl si lze půjčit na jednodenní pojíždění za osm (městské), dvanáct (horské) až dvacet (elektrokolo) eur .
  • Malé a střední auto si půjčíte za přibližně 1700 až 1800 korun na tři dny. Prémiové značky a SUV se pohybují za stejný čas už kolem sedmi až necelých deseti tisíc korun.
  • Půldenní výlet lodí z nabídky CK Blue Style, například po třech okolních ostrůvcích, vyjde pro dospělého na 1400 korun, děti jsou přibližně za polovic.

Hotelů, které už přivítaly turisty, není zatím moc, lehátka na severních i jižních plážích ostrova jsou v podstatě vylidněná. Největší „nával“ na nich zatím zajišťují o víkendech obyvatelé ostrova, k nim se postupně přidávají Evropané.

Všechno je tady na dosah ruky. Vedle koupání si můžete zajít nebo zajet do romantické vesničky Zia na severním úpatí zdejšího „pohoří“ (nejvyšší bodem je hora Dikaios, 846 metrů nad mořem). Kromě toho, že je to vstupní brána do přírodního parku a že je odtud nejlepší výchozí bod pro pěší výlet na vrcholky zmíněné hory, se tu také báječně najíte. Navíc večerní posezení na terase restaurace Olympia 2 nabídne ten nejkýčovitější západ slunce na ostrově. Nachomýtnete-li se také k tomu, že místní mladík obřadně a v pokleku požádá svou milou o ruku, získáte pocit, že když tohle nerežíroval americký Hollywood, tak alespoň indický Bollywood…

Výhodou Kosu je, že se dá obejít během týdenní dovolené i pěšky (pobřeží měří kolem 112 kilometrů), ale když si půjčíte bicykl (podrobnosti v boxu), není problém projet si v klidu ostrov během jednoho dne. Řekové tady tento druh pohybu, vedle autopůjčoven, podporují. V této době je tu slabý provoz, na silnicích vás nikdo troubením neobtěžuje a navíc domácí obyvatelé jezdí tak trochu jako Rudolf Hrušínský ve střediskové vesničce. Kochají se.

To, co je na Kosu nejpřitažlivější, kromě pláží, je jeho historie. I to je důvod, proč sem na pár dní zavítat. Vládci Středomoří se tu docela střídali, architekturu i styl života přijímali ostrované nejdřív od Atéňanů, pak tady poroučel Makedonec Alexander Veliký, po něm Egypťané, Římané, námořníci z Benátek, johanitští křižáci. Čtyři století tu měli trvalé bydliště Turci, od roku 1912 do druhé světové války Italové. Na čas je vystřídali Němci. Od roku 1948 vlaje nad Kosem (definitivně) modro-bílá vlajka. 

Tipy na výlety

  • Poloostrov Kefalos. Je na západním cípu ostrova Kos a patří k nejmalebnějším místům celé destinace. Pyšní se jednou z nejkrásnějších pláží, které dominuje malý ostrůvek s malým kostelíkem ze 14. století. Jedná se o přitažlivé fotografické panoráma, výhodou je malá vzdálenost od pláže. Proto lze na ostrůvek doplavat i bez lodě, čehož turisté často využívají.
  • Větrné elektrárny. Tyčí se na jižní straně nejvyššího hřebenu. Přístup k nim je od odbočky silnice, která vede od letiště a střediska Kardamona na severní stranu ostrova. Je to současně i cesta ke kostelíku svatého Georgiase. Lze se tam dopravit na horském kole, ale doporučujeme vypravit se nahoru někdy mezi šestou a devátou ranní, kdy slunce ještě moc nepálí. Cesta ovšem není asfaltovaná, ale hrubá a prašná a jen pro zdatné cyklisty. Pokud se nahoru vypravíte autem, doporučujeme SUV. Od jednotlivých větrníků jsou nádherné výhledy na jižní i severní pobřeží (směrem na turecký Bodrum).
  • Centrum města Kos. Na malém prostoru najdete architektonické styly od antického Řecka až po italský fašismus ze 30. let. Neměli byste minout Hippokratův platan (známý lékař a patron lékařů) se na ostrově narodil. Kousek od hlavního náměstí je zdejší Agora, starověké shromaždiště. Koský hrad je v současnosti nepřístupný (od roku 2017) kvůli poškozením během velkého zemětřesení (více než 6 stupňů Richterovy stupnice).
  • Pevnost Antimachia. Nachází se přibližně v centru ostrova. Vybudovali ji křižáci, sloužila nejen jako strategický hrad a strážní místo námořních cest, ale také jako vězení.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek