metro.cz

„Jsem tvůj otec“ neuslyší Pardubičtí

  10:39
V amerických kinech kralují filmy z osmdesátek a devadesátek. Češi kráčejí v jejich šlépějích nešikovně.

Další 2 fotografie v galerii
V pátém díle dojde na trénink Luka Skywalkera. | foto: PROFIMEDIA.CZProfimedia.cz

Mrzí vás, že není pořád na co chodit do kina? Že kinům kvůli koronavirové pandemii vládnou jen tuzemské filmy a pořádné zahraniční trháky ne a ne dorazit? Od včerejška si můžete v některých pobočkách multikin Cinema City i CineStar k příležitosti čtyřicátého výročí užít pořád skvělou pátou epizodu Star Wars: Impérium vrací úder! Má to ale háček, většina republiky jak se říká ostrouhá. Film pak sice do kin dorazí, nebude však vybaven českými titulky.

„Trochu mi uniká komerční smysl této aktivity. Já měl za to, že v USA se ty staré filmy promítají proto, aby lidi přišli do kina alespoň na něco. Pokud to u nás pustí takhle na pankáče, jenom v angličtině, tak na to přijde tak akorát pár geeků (mezi které se hrdě hlásím), kteří nezaplatí náklady ani na spuštění projektoru,“ okomentoval chování dvou největších tuzemských řetězců uživatel Jirka Vít.

Učinil tak na facebookovém profilu filmového portálu moviezone.cz, který o podivném kroku informoval. Obratem se tu rozhořela plamenná debata. „Ten pocit, když si přečtete tuto luxusní zprávu a jdete se kouknout na program vašich kin (CineStar a Cinema City) a zjistíte, že se vám to obloukem vyhne. V Pardubicích neuslyšíte Jsem tvůj otec,“ napsal uživatel Pavel Hrubeš.

Kina plná vykopávek
I když jsme již před časem slavnostně mohli odkládat roušky a mohli směle vyrážet do českých kin téměř bez omezení, podle řady diváků není příliš na co. Kromě očividného hitu, tedy už snad padesáté verze snímku Víta Klusáka V síti, tu máme poměrně slušnou německou komedii Téměř dokonalá tajemství. Následují české kousky 3Bobule, Bourák a Havel a v neposlední řadě také několik zahraničních kousků, jež si řada lidí již v době pandemie „upirátila“ (stáhla z internetu).

„Americká kina na tom nejsou o nic lépe. Nejrůznější analýzy straší, že ani na Vánoce se do kin žádný hollywoodský blockbuster (trhák – pozn. redakce) nepodívá a všichni si budeme muset počkat na vakcínu a definitivní uklidnění strachu z dalších vln pandemie. Ať už to dopadne jakkoli, působí pohled na žebříčky návštěvnosti v USA poněkud surreálně,“ komentuje na moviezone.cz situaci filmový žurnalista Václav Rybář.

Americká nostalgická
Rybář přesně pojmenoval pocit, jaký měl snad každý, kdo v poslední době zkoumal zámořskou nabídku titulů v kinech. V půlce června zde kralovaly 45 let staré Čelisti a první Jurský park z roku 1993. O čtrnáct dní později bodovali Krotitelé duchů z roku 1984 a nový australský horor Relic. Před týdnem pak vládly Star Wars: Impérium vrací úder (1980) a dva roky stará komiksovka Black Panther. V žebříčku tržeb lze nalézt také vykopávky jako Goonies z roku 1985, o rok starší klasiku Gremlins či animák V hlavě. Ten slavil v zámořských kinech úspěch před pěti lety.

„Výsledky z uplynulého víkendu: vítězem je Kráska a zvíře (2017) následovaná Iron Manem (2008) a Bohemian Rhapsody (2018),“ uvádí server boxofficemojo.com.

Jde se oprašovat
Na nostalgické projekce, jakési přeladění na retro, došlo v posledních týdnech i v tuzemsku. Obnovené premiéry se dočkaly kultovní snímky: Kouř Tomáše Vorla z roku 1990 a o deset let mladší Samotáři Davida Ondříčka. Letošní léto se po digitalizaci objevil v kinech také film Postřižiny Jiřího Menzela z roku 1980. Pro někoho jde o milované klasiky, pro jiného o stokrát omleté příběhy, z nichž fandové citují celé pasáže zpaměti. Sám Ondříček s Vorlem se nechali již dříve slyšet, že je nasazení jejich filmů nijak finančně nevytrhne. Jde spíše o přátelskou pomoc českým kinařům.

Na co si již zajdeme
Abychom nehovořili jen o depresivních dopadech koronavirové pandemie na nabídku zahraničních i tuzemských kin, krátce si shrňme, na co si zajdeme v následujících týdnech.

Eva Green ve filmu Proxima

Už za šest dní vstoupí do tuzemských kinosálů snímek Proxima s Evou Green v hlavní roli. Francouzsko-německý film, jenž si odbyl premiéru na přehlídce Tadyvary, má realisticky vyobrazovat přípravy posádky na let do vesmíru. Na jeho tvorbě se podílela i Evropská kosmická agentura.

Fandové českých komedií si budou muset na nový přírůstek počkat do konce srpna. Film Štěstí je krásná věc s Petrou Hřebíčkovou a Karlem Zimou v hlavních rolích přijde do kin 27. srpna.

S americkými kiny ostrouhávají i česká. Co nedorazí?

  • Distribuční plány se mění každý den. Podle původního záměru měl v tuzemsku letní našlapanou sezonu zahájit v červnu návrat komiksové hrdinky Wonder Woman 1984. Ta podle posledních informací dorazí nejdříve v říjnu. 
  • Červencové sloty měly zabrané filmové tituly Mimoni: Padouch přichází, Krotitelé duchů: Odkaz či Top Gun: Maverick. Na svém místě v prvním prázdninovém měsíci však zůstal pouze český Havel. Důvod je prostý. Jeho úspěch či pád nezávisí na jiných než tuzemských kinech.
  • Mezi nejproblematičtější snímky patří sci-fi novinka režiséra Christophera Nolana s názvem Tenet, jehož premiéra byla v Česku i Americe odložena již potřetí. Situace v USA je čím dál tragičtější. Do ne zdaleka všech otevřených kin by snímek za zhruba 225 milionů dolarů nyní pustil jedině blázen. Šéf studia Warner Bros. nedávno naznačil, že připouští možnost vypustit Tenet do části světa dříve, než si premiéru odbude v Americe. V tomto měřítku by šlo o bezprecedentní záležitost.
  • Průlom distributoři očekávají nejdříve v září. Po všech odkladech by měla dorazit pokračování filmových sérií Tiché místo, V zajetí démonů či Kingsman. Nic ale není jisté. Je také otázkou, jak to dopadne s odkládanou hranou verzí disneyovské pohádky Mulan nebo tržebně prokleté komiksovky Noví mutanti.
  • Na příští rok se letos přesunulo mnoho dalších očekávaných hitů. Vlnu odkladů zahájil produkční tým poslední bondovky s Danielem Craigem s názvem Není čas zemřít. Následoval snímek Rychle a zběsile 9, jenž proti původním plánům odstartuje v kinech příští duben. Na následující rok se přesunula také premiéra českých snímků Jan Žižka a Zátopek. Spekuluje se však, že  na vině není pouze koronavirová pandemie.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek