metro.cz

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

  19:14
Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek, krajin, západy slunce i selfie. Máme pro vás spoustu krásných míst k obdivování. Užijte si tipy na zajímavé výlety.
České středohoří

České středohoří | foto: Profimedia.cz

Bratr amerického ďábla - České středohoří, mezi městy Bílinou a Mostem
Kopec Bořeň nedaleko Bíliny je jedním z nejvyšších znělcových útvarů střední Evropy. Bizarní skalnatý vzhled kopce může někomu připomínat ležícího lva, mamuta nebo obra. Jisté je, že zvláštní tvar kopce je výsledkem mrazového zvětrávání. Vytvořily se zde skalní stěny, jehly, věže. Hora Bořeň se nápadně podobá Ďáblově věži v americkém Wyomingu, která je také díky svému vzhledu opředena mnohými legendami. 

Nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě - Národní přírodní památka Kaňon Labe (Labský kaňon)
Táhne se mezi městem Děčínem a obcí Hřensko a protéká jím řeka Labe. Břehy tohoto údolí lemují vysoké pískovcové skály a vedou jím turistické trasy, které vás zavedou ke skalním vyhlídkám. Kaňon Labe patří k nejcennějším částem CHKO Labské pískovce. Řeka Labe vytvořila svou erozní činností v křídových sedimentech až 300 metrů hluboký kaňon - nejmohutnější pískovcový kaňon v Evropě - a v jeho spodní části odkryla staré krystalinické podloží.

Národní přírodní památka Kaňon Labe

Působivé údolí na Šumavě - Luzenské údolí, Modrava
Je to jedno z nejpůsobivějších šumavských údolí. Rozprostírá se mezi horami Velká Mokrůvka, Luzný, Hraniční hora a Špičník. Vstupní branou do údolí je Březník, zakončuje ho impozantní kuželovitý vrchol Luzného. Tohle údolí je jedno z nejatraktivnějších míst centrální Šumavy. Mělké údolí je ze tří stran obklopeno nejvyšší částí šumavského hřebenu: na východě Mokrůvky, na jihu krásný výhled Luzenským údolím k Luznému (1373 m), na západě Blatný vrch (1376 m), zastiňující výhled na Roklany. Údolí je výjimečným přírodním fenoménem. Kromě unikátních rašelinišť s řadou velmi vzácných rostlin je jádrovou oblastí výskytu kriticky ohroženého tetřeva hlušce, který zde hnízdí. 

Luzenské údolí

V klidných lesích - Park Podyjí
V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdete vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Monumentální skalní stěna s vyhlídkou byla oblíbeným místem spisovatele Charlese Sealsfielda, rodáka z nedalekých Popic. Navštívit můžete také v Novém Hrádku u Lukova zříceninu, která je jednou z nejkrásnějších a nejzachovalejších zřícenin v okolí, úchvatná je i vyhlídka z nového paláce.

Park Podyjí

Mlynářství v českých zemích - Nezalesněný hřbet Bílých Karpat nad obcí Kuželov
Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Zděný mlýn s otáčivou střechou pochází z roku 1842. Více než sto let sloužil mlýn zemědělcům z Kuželova, Hrubé Vrbky a dalších vesnic. V roce 1946 ustala jeho činnost úplně. V roce 1973 byl převeden do správy Technického muzea v Brně, které provedlo jeho rekonstrukci a renovaci.

Kuželov

Koupačka pod dolem - Horní Blatná, Krušné hory
Tahle oblast byla v nedávných dobách vyhlášená svými nerostnými bohatstvími a třeba město Horní Blatná patřilo k nejvýznamnějším cínovým ložiskům v Čechách. První zmínky o rýžování cínovce se datují od 14. století. Kromě cínu se dobývalo i stříbro a železo. Rozkvět cínového revíru trval až do konce 16. století. Doly poznamenaly různé osudy – hodně jich zůstalo zavaleno, ale některé můžete navštívit, jeden otevřený je například nad Horní Blatnou. 

Horní Blatná

Autor: Marek Peška Metro.cz
zpět na článek