metro.cz

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

  5:39
Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose inhaluje čistý kyslík. Honza Vlachynský je zakladatelem a šéfem brněnské gastronomické skupiny Lidi z Baru, která ve městě provozuje několik vyhlášených podniků, ale je také brainhackerem – vášnivým experimentátorem posedlým zdokonalováním vlastní mysli. Jeho posledním pracovním projektem bylo vytvoření prvního českého brainhack drinku Osmička.

Další 1 fotografie v galerii
HONZA VLACHYNSKÝ | foto: Archiv

Jak byste jednoduše popsal brainhacking?
Jako snahu o maximální využití potenciálu vlastního mozku. Prostě se zkoušíte stát co nejvýkonnějšími a nejefektivnějšími. Můžete toho docílit konzumací určitých látek, použitím různých vychytávek, nebo naopak vyvarováním se něčeho. Třeba si na oběd nebudu dávat kachnu se zelím, když vím, že mi to po těžkém jídle nemyslí. A takovou kávou nebo čerstvým vzduchem z otevřeného okna se asi brainhackuje velká část populace.

Takže většina lidí je vlastně brainhackery, aniž by si to uvědomovali?
Samozřejmě, všichni jsme brainhackery! Podle mě je to úplně přirozená potřeba, s níž se lidstvo potýká odnepaměti. Když okusíte, jaké to je nacházet se v produktivním stavu a co všechno v něm dokážete, tak se do něj chcete zase navracet. Můžete to přitom zkoušet různými cestami.

Kdy jste se začal zajímat o brainhacking hlouběji?
Takové první uvědomění, že mi něco pomáhá lépe myslet, přišlo s přípravou a konzumací japonského zeleného čaje. Za nějakou dobu jsem vyzkoušel mikrodávkování, tedy užívání nízkého množství, které nezpůsobuje psychedelické prožitky, třeba LSD a taky jsem si pořídil polohovatelný psací stůl, u kterého se střídá sezení a stání. Díky obojímu jsem byl nadprůměrně produktivní, což mě fascinovalo a vedlo ke zkoumání dalších možných brainhacků. Co mi naopak nefungovalo, byly některé preparáty jako piracetam nebo DMAE.

Čím si k lepší práci pomáháte v současnosti?
Stůl mi zůstal, ale přibyla k němu zdravotní židle s pružinou, na které musíte neustále držet balanc. Používám taky brýle s filtrem modrého světla, díky nim jsem schopný dívat se do počítače, jak dlouho potřebuji. V zimě pro zlepšení nálady zapínám infračervenou lampu. Zajímavou součástí mé kancelářské výbavy je kyslíkový koncentrátor produkující 92% kyslík k inhalaci. Výborně pomáhá i chlad – každé ráno zahajuji ledovou sprchou, příležitostně chodím do kryokomory. Denně spořádám několik různých nootropik, tedy látek podporujících myšlení, ve formě tablet.

Lidi z Baru nedávno přišli na trh s Osmičkou, prvním českým brainhack drinkem, který po požití slibuje „osm hodin dobré práce“.

Není divu, že Lidi z Baru na váš popud nedávno přišli na trh s Osmičkou, prvním českým brainhack drinkem, který po požití slibuje „osm hodin dobré práce“ a je složený z osmi ingrediencí. Co všechno obsahuje a jaký to dohromady dává smysl?
Základem je výluh z čajů matcha a sencha, které tělu dodávají kombinaci kofeinu a L-theaninu. Lidé dlouho měli za to, že čaj na rozdíl od kávy obsahuje povzbuzující látku tein, a proto taky působí jeho pití na organismus odlišně – nástup energie je pomalejší, ale dlouhotrvající. Ve skutečnosti čaj obsahuje tentýž kofein, avšak doplněný o relaxant L-theanin, který je původcem onoho harmoničtějšího zážitku. Je zajímavé, že L-theanin v přírodě nenajdeme nikde jinde než v čaji.

To ale zatím máme jen dvě složky drinku…
Dalším zdrojem kofeinu je v Osmičce guarana. Na rozdíl od energetických nápojů nepoužíváme jako palivo cukr, ale MCT olej. Dávka cukru je totiž krátkodobým řešením – během hodiny vám ji narychlo vyplavený inzulin v těle „požere“ a vy jste opět bez energie. Kdežto MCT olej tuto reakci nezpůsobuje. Složení drinku doplňuje kvarteto nootropik, tedy látek, které pozitivně působí na myšlení či soustředěnost, obecně na nervovou soustavu. Jsou to korálovec ježatý, vitaminový B-komplex, citikolin a L-tyrosin.

Jste sice barmani, ale varujete před mícháním Osmičky s alkoholem. Proč?
Už minimálně kvůli vysokému obsahu kofeinu, který v kombinaci s alkoholem zatěžuje kardiovaskulární systém. U některých obsažených látek účinky s alkoholem doposud nikdo vědecky nezkoumal. A především, tenhle drink je určen k tomu, aby se po něm dobře pracovalo, a ne pařilo. Vlastně ani není nijak extrémně chutný. Takže s alkoholem si absolutně nerozumí, a proto jej neprodáváme v žádném z našich barů, ale pouze v e-shopu. 

Autor:
Témata: Čaj, nápoj
zpět na článek