metro.cz

Mozková obrna nutně nemusí být bariérou pro kvalitní život

  19:28
Dvě hodiny cvičení v rehabilitačním centru, pak hodina doma. Tak vypadá život dvouapůlleté Jasmínky.
Jasmínka Kiliánková při rehabilitaci | foto: Axon

Mozková obrna je nemoc, která v České republice zasáhne ročně tisíce dětí. Dříve se jí říkalo „dětská“, v současnosti se užívá už jen „mozková obrna“, protože je to choroba, jež provází pacienty sice od dětství, ale až do dospělosti. O tom, jaký jejich dospělý život bude, rozhoduje kromě druhu postižení i péče. Jak brzo se dítěti dostane a do jaké míry je kvalitní.

Jasmínka Kiliánková měla štěstí v neštěstí. „V jejím případě zasáhla nemoc jen dolní končetiny, nenarušila pohyb rukou a mentálně je Jasmínka zcela normální dítě jako její vrstevníci,“ říká Jarmila Zipserová, primářka neurorehabilitační kliniky Axon, kam Jasmínka s maminkou již rok docházejí. Když sem malá pacientka poprvé dorazila v prosinci loňského roku, přesunovala se v podstatě stylem „žabího skoku“. Teď už zvládá chůzi s oporou chodítka, pohybuje se samostatně například kolem stěny, nábytku a zvládne i samostatné kroky, byť na krátkou vzdálenost.

Dětská už není dětská

  • Letošní říjen je u nás vedený jako Měsíc mozkové obrny. Světový den byl 6. října.
  • Mozková obrna (dříve vedená jako dětská mozková obrna) je dlouhodobé nepostupující postižení hybnosti.
  • Je způsobena poškozením mozku v prenatálním období, během porodu nebo krátce po něm.

„Jasmínka bude jednou normálně chodit, myslím, že jednou zvládne i taneční, možná jen trochu osobitým stylem, ale zvládne je. Mozková obrna ale znamená cvičení na celý život,“ konstatuje primářka Zipserová. Pacienti v Axonu, pokud jim částečně nepřispávají jejich pojišťovny, si rehabilitaci platí sami. Jedná se až o desetitisícové částky měsíčně.

„Momentálně přecházíme k jiné pojišťovně, ta předešlá nám nic nehradila,“ říká Dominika Kiliánková, maminka malé Jasmínky. Peníze prý shání, jak se dá. Kvůli financím založila i transparentní účet, pomáhá i nadační fond Axon a významně přispívá i rodinný známý, který se rozhodl, že bude Jasmínce na její náročnou rehabilitaci pravidelně výrazně přispívat. Primářka Jarmila Zipserová připomíná, že léčba opravdu není bez přispění pojišťoven levná. „Na snaze rodičů u nás je ale znát, že si uvědomují i tu cenu, je to znát na tom, jak sami doma s dětmi rehabilitují,“ upozorňuje primářka rehabilitační kliniky.

Počty pacientů s mozkovou obrnou se nejen v Česku zvyšují. Paradoxně je důvodem i fakt, že se stále víc daří zachraňovat děti z předčasných porodů a nízkou porodní váhou. U nich se tato choroba také vyskytuje. Často se však obrna vyskytne i po bezproblémovém těhotenství i porodu. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek