metro.cz

Ze starých hodinek nové. Jak se jim vrací lesk

  16:43
Možná vám v šuplíku leží staré primky. Jsou od někoho, ke komu vás váže vztah, na koho si chcete uchovat vzpomínku.

Další 1 fotografie v galerii
Obnovit lesk oblíbeným hodinkám pomůže renovace. | foto: Elton

S hodinkami značky PRIM se během svého života setkal téměř každý. Zejména pro starší generaci je slovo „primky“ téměř synonymem pro náramkové hodinky.

Hodinky se vyrábějí ve společnosti Elton již 70 let a během této doby jich bylo prodáno 13 milionů. Věděli jste ale, že staré hodinky se zašlým číselníkem či chybějící ručkou, již dávno nefunkční, je možné zrenovovat a vrátit jim život?

„Klubové“ hodinky

  • Původní primky jsou předmětem sběratelské vášně. Někteří nadšenci vlastní tisíce kusů. 
  • První československý přemožitel kanálu La Manche František Venclovský si na Prim Sport půjčil od své maminky, stály kolem 400 korun. Prim Sport za vlastní peníze několik týdnů před plavbou doma denně namáčel ve vaně se solí, zda vydrží.

Pozor na „číňany“, asijské díly tolik nevydrží
Rozběhnout staré strojky, obnovit lesk oblíbeným hodinkám pomůže renovace. Její rozsah se může pohybovat od jednoduchého vyčištění a seřízení přes výměnu ruček, opravu strojku, renovaci číselníku až po výměnu celého pouzdra. V minulosti se pro výrobu pouzder používaly méně odolné materiály, nové pouzdro z nerezové oceli tedy nejen zatraktivní vzhled, ale zároveň zvýší odolnost hodinek při každodenním nošení. Pokud ale chcete zachovat hodnotu svých hodinek, dejte si pozor na opravny, které používají neoriginální díly z Číny nebo z Polska. Ty jsou nejen méně kvalitní, ale jejich použití vám hodinky znehodnotí, podobně jako třeba použití neoriginálních dílů při opravě auta. Ideální je dát si primky zrenovovat přímo tam, kde se „narodily“, tedy v Eltonu v Novém Městě nad Metují. K renovovaným hodinkám firma vystaví certifikát originality Novinka 2020.

S hodinkami značky PRIM se během svého života setkal téměř každý.

Některé typy nestárnou
Nemluvíme samozřejmě o digitálkách nebo levných hodinkách na baterku. Renovace se vyplatí zejména u modelů s mechanickým strojkem. Právě takové hodinky jsou nadčasové, většinou mají design, který nestárne – když se podíváte třeba na klasické primky, modely jako Diplomat, Orlík nebo Pavouk se nosí stále. Mechanický strojek je navíc možné téměř vždy opravit, zničenou součástku lze nahradit. Čas od času navíc společnost připraví speciální edice těch nejikoničtějších hodinek. Jako například sportovních hodinek, ve kterých František Venclovský zdolal moře mezi Francií a Anglií, ale v takovém případě je cena pochopitelně v řádech vyšší než u renovace starých strojků a pouzder.

Hodinky mohou bez problémů sloužit další desítky let. Jejich renovace je navíc příkladem toho, že není potřeba neustále kupovat nové a nové věci a zatěžovat tak nejen životní prostředí, ale i vlastní kapsu. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek