metro.cz

Herci a číšníci v pasti. Nový byt si nekoupí

  10:20
Hladová okénka hospody neuživí. Divadla nemají pro umělce práci. Lidé z mnoha profesí teď na vysněné bydlení nedosáhnou. Banky je řadí mezi rizikové.
hypotéka | foto: MAFRA

Cimrmanův uhlobaron ve hře Posel z Liptákova vidí svou profesi jako perspektivní. Důl, to je díra v zemi, tu mu nikdo ukrást nemůže. Současná krize tak vtipná není. Koronavirus je zloděj, který teď krade všem. Pánovi i kmánovi, jak by řekl klasik. Leckterá zaměstnání, jež se ještě v lednu jevila jako zlatý důl, nebo minimálně jako jistý zdroj příjmu, nyní trpí. Banky, které půjčují na bydlení, jsou už od jara opatrné, komu peníze dají a komu ne. S druhou vlnou epidemie jsou ještě ostražitější.

Šťastní a nešťastní

Které profese teď vidí banky rády a které naopak méně?

  • Největší jistotu při žádostech 
  • O úvěr na bydlení mají státní zaměstnanci, například hasiči a policisté. Důvěru mají i lékaři, pedagogové, zvláště ti vysokoškolští.
  • Mezi riziková zaměstnání nyní patří především lidé z gastronomie (na jaře skončilo asi 10 procent restaurací), výrazné snížení příjmů zasáhlo umělecké profese (zpěváci, herci).

Klienti jsou pod rentgenem
Prověřování budoucích klientů je teď pro zaměstnance hypotečních společností více než detektivní práce. Více než v předcházejících letech obrazně „svlékají klienty donaha“. Vydělává? Nevydělává, ale vydělávat bude? Nebude už vydělávat? Kdo nedoloží skutečný stav, odejde zřejmě s nepořízenou. „Od doby pandemie posuzujeme jednotlivé žádosti o hypoteční úvěry s větší obezřetností,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky. Při podání žádosti banka věnuje výrazně vyšší pozornost aktuálním příjmům, ale především jejich udržitelnosti do příštích let. „Například u podnikatelů zjišťujeme aktuální míru jejich ekonomické aktivity. Potvrzení o příjmu jsou pak platná po kratší dobu, u zaměstnanců údaje z potvrzení o příjmu ve vyšší míře ověřujeme přímo u zaměstnavatele,“ říká mluvčí Vokálová pro deník Metro. Určitě však na každý případ hledí úředníci individuálně. „Není to tak, že bychom některým profesím žádosti o hypotéku automaticky zamítali,“ dodává.

Hypotéky trhají rekordy
„Letošní rok je zatím co do objemu hypotečních úvěrů rekordní, a to i navzdory pandemii koronaviru,“ připomíná Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace. Za vysoký zájem o hypotéky mohou zejména nízké úrokové sazby a také zrušení daně z nabytí nemovitosti. „Druhá vlna koronaviru způsobila pokles sazeb na mezibankovním trhu. Trh se nyní obává negativního vývoje ekonomiky české i světové a očekává nízké sazby,“ vysvětluje Staňura. Banky tak podle jeho názoru mohou jít se svojí nabídkou hypotečních úrokových sazeb dolů. Prostor pro pokles se sice výrazně snižuje, ale existuje. Žadatel o hypoteční úvěr musí podle zmírněných pravidel České národní banky doložit minimálně deset procent ceny nemovitosti.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek