metro.cz

Pod rouškou pleť trpí, jak jí můžete pomoci svou péčí?

  10:00
Dermatoložka a kosmetička: Důležité je nejen se starat o pleť, ale nosit čisté roušky.
Pleť pod rouškou trpí | foto: MAFRA

Možná trávíte s rouškou na obličeji jen krátký čas při rychlém nákupu v supermarketu. Pokud ji však máte na obličeji dennodenně delší dobu, může vaše pleť nepříjemně reagovat – začervenáním, svěděním, ale i výskytem akné. Opatrní musí být zvláště lidé s citlivou a problematickou pletí nebo ti, co pracují ve ztíženém prostředí. A jaká jsou doporučení dermatologů a kosmetiček?

1. Aktivně předcházejte začervenání pleti
„Snad největší problémy spletí nyní zažívají v souvislosti s nošením roušek lidé s citlivou pokožkou náchylnou k začervenání a praskání žilek. Jejich vznik je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží. Pokud se vhodným způsobem o takto citlivou pleť nestaráme, dochází k rozsáhlejším projevům přecitlivělosti pleti, jež může dlouhodobě vést ke vzniku kuperózy, což je trvalé zarudnutí s rozšířením malých povrchových cév,“ upozorňuje Denisa Jasinská z portálu o kosmetických trendech Inspirace.essente.cz.

Pokud tedy na své pleti pozorujete sklony k začervenání, nebo už dokonce červené žilky máte, je třeba o ni soustavně pečovat a snažit se vyhnout všem situacím, které by stav zhoršovaly. Právě nošení roušky pleť dráždí a potřebujeme o ni o to více pečovat. Například dermokosmetikou, která obsahuje složky zpevňující cévky a zabraňující jejich dalšímu poškození.

2. Maximálně hydratujte
Pro zdravý vzhled pokožky je důležitá optimální vlhkost. Při nošení roušky ale dochází k neustálému otírání pleti o látku, pokožka zároveň trpí nedostatkem čerstvého vzduchu. Všechny tyto faktory se pak podílejí na jejím vysušování. „Při nošení roušky musí být zvláště opatrní například lidé trpící seboroickou dermatitidou, akné, růžovkou, periorální dermatitidou nebo alergií na latex (gumičky na rouškách). Ale negativně reagovat může i pokožka lidí s normální pletí, pracují-li ve ztíženém prostředí, kde je prach, teplo, vlhko, výpary a podobně,“ vyjmenovává dermatoložka Vladěna Fifková. Jako vhodnou prevenci doporučuje zřeknout se make-upu, používat osvědčenou kosmetiku a na noc vhodný regenerační krém.

3. Zabraňte vzniku akné
„Pro pleť postiženou akné je typický výskyt zánětlivých pupínků, uzlin nebo puchýřků, které jsou způsobeny ucpáním vývodu mazových žláz a jejich následným zánětem. Celkový stav akné často také zhoršuje přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií. V tkáni pokožky pak vznikají hluboké a rozsáhlé záněty, které se jen obtížně a dlouho hojí,“ přibližuje Jasinská. Kosmetické přípravky zaměřené na problematickou a aknózní pleť by měly ničit zánětlivé procesy v kůži již v zárodku a také regulovat tvorbu kožního mazu. Stejně tak by ale měly podpořit i nezbytné regenerační procesy v kůži. „My jsme po dlouholetém zkoumání vsadili na ideální kombinaci vyváženého poměru peptidů, AHA, BHA kyselin a dalších aktivních látek. Nejde totiž jen o rychlé viditelné výsledky, ale také o nezbytný dlouhodobý efekt,“ vysvětluje odbornice Jasinská a dodává, že běžné denní krémy nejsou na aknózní a problematickou pleť vhodné. Tato pleť totiž potřebuje speciální dlouhodobou péči, aby na ni mohly působit potřebné aktivní látky.

4. Dopřejte pleti pořádnou očistu
Naše pleť je kvůli nedostatku čerstvého vzduchu, nošení roušek i vlivem stresu, kterému podléháme, dehydrovaná a unavená. „Z těchto důvodů je nutné zbavit pleť všech nečistot, zrohovatělé vrstvy i odumřelých buněk a pečlivě se postarat o její dostatečnou hydrataci,“ připomíná Denisa Jasinská.

Základem správné péče je samozřejmě důsledné čištění pleti a nanesení vhodného krému.

5. Pleťová maska pomůže
Péči o svou pokožku můžete prospět také různými pleťovými maskami. Můžete si je vyrobit doma.

Například pro citlivou pleť je dobré avokádo – vydlabejte dužinu, rozmělněte na kašičku a naneste na vyčištěnou pleť na deset minut, poté opláchněte vlažnou vodou a naneste krém.

Použít můžete také rozmixované ovesné vločky, které s vodou smícháte na kašičku. Po nanesení na obličej ji necháte zaschnout, poté opět smyjete. Nebo vyzkoušejte léčivou sílu tvarohu. Smícháte jej s medem a aplikujete na 20 minut – pleť bude poté jemnější.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz
Témata: pokožka, Akné
zpět na článek