metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Karel Holas | foto: MAFRA

Nové album jsme nahrávali všichni pohromadě, říká Karel Holas

  12:24
Kapela Čechomor vydala v pátek novou desku s názvem Radosti života. Zpěvák a houslista skupiny Karel Holas v rozhovoru pro deník Metro uvedl, jak vznikala, ale také nastínil, že letos už s kolegy fanouškům naživo nezahrají.

Kde jste hledali další lidové písně, které jste chtěli posluchačům přiblížit?
Kromě obvyklých zdrojů jsme udělali jednu píseň na text Františka Gellnera Napsala mi psaní ze sbírky Radosti života a doma v garáži našel Franta (František Černý – pozn. redakce) knihu Středověké písně cechu žákovského, ze které jsme použili text v písni Pijácké mravy.

Zmíněnou Gellnerovu báseň už zhudebnili na svém posledním albu i Chinaski. Věděli jste o tom a chtěli jste popřípadě jít odlišnou cestou?
Básně Františka Gellnera zhudebnilo už mnoho interpretů, například Vladimír Mišík nebo Mňága a Žďorp. Já ho mám rád od svých studentských let, takže konečně na to přišlo i u nás a máme z písničky velkou radost.

Opět se v textech objevuje několik starodávných slov. Máte rádi nevšední jazyk a krásu slov? Jedna píseň je i polsky, proč?
Ano, starodávná slova máme rádi, přesně jak říkáte, pro jejich nevšední krásu a zvukomalebnost. Píseň Amy dziady z Baranowa hrajeme už dlouho. Už nám jednou vyšla s českým textem na albu Písně z hradů, ale nám se stále více líbil originál, takže jsme ji teď nahráli a vydali znovu v polštině.

Myslím, že jste se snažili obecně na desce najít zase trochu jiný zvuk. Jak těžké je lidové písně oblékat do modernějších kabátů?
V dubnu, kdy deska vznikla, se nám už tak moc stýskalo po živých koncertech, že jsme se rozhodli postavit celou kapelu ve studiu a album nahrát všichni pohromadě, jako bychom hráli na koncertě. Nenatáčeli jsme nástroj po nástroji, jak studiové desky natáčíme obvykle. Jak zní, vychází i z našeho nynějšího obsazení, kdy se do kapely po nemoci vrátil náš harmonikář Radek Pobořil, a tím jsme se trochu vrátili k našim kořenům.

Obal nové desky

Obal nové desky

Jak vás napadlo oslovit k ilustraci na obal desky Jindřicha Čapka?
S Jindrou Čapkem se známe už delší dobu a líbí se nám jeho práce. Když jsme ho navštívili, ukázal nám své nové věci a nám se na první pohled zalíbil ten obraz, co je na obalu. Přišlo nám, že vystihuje dobu, ve které naše deska vznikala.

Co jsou pro vás radosti života kromě hraní a skládání písniček?
Pro mě to je celková radost z toho, co žiju. Rodina, kapela, hudba, knihy, procházky, sbírání hub, cestování...

Co se týče koncertů, je to letos dost špatné. Měli jste v plánu vánoční turné. Věříte stále, že bude?
Osobně mě to moc mrzí, ale myslím, že letos si už před publikem nezahrajeme. Ale o to víc se těšíme na příští jaro a léto. V roce 2021 oslaví Čechomor Kristova léta a také uběhne dvacet let od prvního vydání alba Proměny. Takže bude co slavit.

Komentáře

zpět na článek