metro.cz

Koronavirová doba přináší strach i lidem, kteří by to ještě před pár měsíci nečekali

  17:14
Někdo snáší situaci kolem covidu s ledovým klidem, jiného sužuje strach nejen o své zdraví, ale i o budoucnost. Spousta lidí má omezené nebo zcela zakázané podnikání, mnozí zaměstnanci dostávají výpovědi a třeba samoživitelky doslova bijí na poplach. Spousta především starších lidí je nucena trávit čas výhradně doma, ovšem pro ty, kteří žijí sami a nemohou se téměř s nikým stýkat, je toto období velmi náročné.
Nenechte obavy, aby vás pohltily. Držte se! | foto: PIXABAY

Strach je to, co lidi dokáže „nakopnout“, ale také doslova paralyzovat. Co je to vlastně za emoci? Původ slova strach je z latinského „angustus“ anebo „angere“, což znamená úzkost, stísněnost a omezení či škrcení. Organismus pomocí ní odpovídá na nové, nebezpečné a nepředvídatelné situace či okamžiky. Se strachem často přichází bolest břicha, nervozita anebo stažené hrdlo.

Co můžete zkusit?

Tipy mentorky Denisy Jedličkové na boj se strachem:

  • Zastavte se, zanalyzujte a řekněte si nahlas, co se ve vás samotných odehrává, a celé si to uvědomte a projděte.
  • Mám strach, že přijdu o práci? Mám strach začít podnikat? Odkud se tyto strachy berou a z jakých starých vzorců pramení?
  • Popište své obavy a zjistěte, odkud pramení. Poté jděte do akce a přeperte je! Držte se!

„Lidstvo odjakživa preferuje pocit bezpečí, a tím pádem i komfortní zónu. V tu chvíli, kdy nám ji cokoliv nabourá, nás přepadne strach. Není to emoce, za kterou bychom se měli stydět. Je potřeba ji přijmout a prožít. Ovšem není vhodné v ní zůstávat déle. Lepší je posunout se dál, do těch radostnějších emocí a pocitů,“ komentuje problém byznys mentorka Denisa Jedličková. A tak i když se zrovna cítíte pod psa a vidina ve světlé zítřky nikde, nevěšte hlavu. Každou emoci je potřeba prožít, nepotlačovat a dát jí průchod.

„Poslední měsíce pro mě rozhodně nejsou lehké. Mám doma dvě děti, které mají povinnou on-line výuku. Musím jim s učením pomáhat, protože samy to úplně nezvládají. Do toho chodím do práce, kde se ale masově propouští, takže vůbec nevím, zda třeba už na konci měsíce nebudu také mezi nezaměstnanými. Zároveň se starám o svoji maminku, která žije sama. Ta na tom také není zrovna nejlépe. Občas jde na procházku nebo na menší nákup, ale jinak se s nikým nestýká – bojí se nákazy. Ani k nám nejezdí. A já vidím, že už to moc nezvládá,“ svěřuje se 40letá Monika z Prahy.

Alkohol není řešení
Právě i pro seniory je nynější situace náročná. Jednak jsou nejvíce ohroženou skupinou, co se týče nemoci covid-19, a zároveň mohou mít horší přístup k informacím, službám i zboží. Navíc se s úzkostí často nemají komu svěřit a nevědí, jak ji řešit. Starší lidé totiž často žijí sami, takže si jejich rizikového chování rodina může všimnout příliš pozdě.

Někteří dokonce „léčí“ své splíny alkoholem, který vidí jako snadné a rychlé řešení. Opak je ale pravdou – alkohol může ve výsledku napáchat více škody než užitku. Účinek totiž může být silný, ale po jeho vyprchání se dotyčný ocitne zase na začátku, proto může sáhnout po další sklence, což může postupně vést až k závislosti.

„Mnohem vhodnější alternativu pro uklidnění a harmonizaci mysli lze nalézt v přírodě. Odedávna využívaným prostředkem pro zklidnění organismu je kozlík, a hlavně tinktura z něj vyrobená. Kromě zklidňujících účinků také zlepšuje spánek, který je důležitý pro dobrý chod organismu,“ radí jedna z nejznámějších českých bylinkářek Jarmila Podhorná.

Nepodceňujte odpočinek

  • Ven prakticky nevycházíte, takže si říkáte, že nemáte být z čeho unavení? I samotný stres z nastalé situace je pro mnoho lidí vysilující.
  • Pokud jste tedy zvyklí na krátký spánek po obědě, není potřeba ho vynechávat.
  • Je-li to možné, spěte dostatečně a udržujte svůj obvyklý spánkový režim.
  • Pokud večer nemůžete usnout, zkuste během dne zařadit nenáročné cvičení, například lehkou formu jógy, pilatesu nebo strečinku. 
  • Pomoci mohou bylinky. „Na kvalitě spánku se mohou podepsat zdravotní problémy. Ať už je to podrážděný žlučník, který znemožňuje zklidnění, a tedy i usnutí, nebo úbytek hormonů v období klimakteria, kdy se nespavost vždy objevuje. V tomto případě tedy použijeme spolu s bylinkami pro zlepšení spánku též bylinky na zlepšení hormonální činnosti,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

„Zklidňující účinky má také vrbka, která uvolňuje psychické napětí, přispívá k psychické pohodě a tiší bolesti hlavy. Jedním z nejlepších bylinných prostředků je potom gemmoterapeutikum z pupenů lípy. Zklidňuje organismus a tlumí bolesti nervového původu. Překonávat působení stresů pomáhá rovněž gemmoterapeutikum z šišáku bajkalského,“ doplňuje Podhorná.

Budu mít ještě práci?
Ale jak jsme již uvedli výše, zvýšený strach prožívají i mladší lidé, kteří nyní řeší svou mnohdy nejistou budoucnost. Strach vzniká v situaci, kdy se rozhoduje o něčem důležitém pro nás samotné. Organismus tak reaguje, protože cítí nebezpečí či nejistotu a mnohdy i ohrožení. Jak se se strachem poprat?

Ověřte si, jestli se váš strach, například o práci, zakládá na reálných podnětech, anebo zda jste jen třeba slyšeli v televizi, že se bude propouštět. „V případě, že vám doopravdy hrozí nebezpečí, je třeba se mu postavit čelem a jednat okamžitě. Výpověď ze zaměstnání může být pro člověka impulzem k něčemu novému. Můžete konečně začít podnikat on-line, udělat si kurz, oprášit angličtinu anebo poslat svůj životopis na jiné pozice a začít tak znova,“ doporučuje Jedličková a prozrazuje svůj osobní tip na boj se strachem.

„Mně osobně pomáhá nenechat si rozjet mysl strachem, ale zanalyzovat jej a porozumět okolním procesům a spouštěčům. Poté pustím emoce a nenechám se strhnout negativním okolím a okolnostmi. Nekoukám prostě napravo ani nalevo. A třetím krokem je jít do akce. Celý život toužíte podnikat a teď jste dostali výpověď? Kdy jindy začít pracovat na svém vlastním snu než právě teď,“ doporučuje.

Může se ale stát, že dobře míněné rady nepomáhají a „běžný“ strach se změní v úzkost či paniku. Pak je vhodné až nutné vyhledat odborníka, protože s těmito stavy si už nemusíte poradit sami. 

Autor:
Témata: emoce, úzkost
zpět na článek