metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Adéla Pollertová | foto: BAAPMetro.cz

Nehrbte se a nezapomínejte na humor, říká slavná baletka

  9:54
Gymnastiku dělala už odmala, nakonec, narodila se do sportovní rodiny. V patnácti propadla baletu a ten se stal její celoživotní vášní. Vyšvihla se v něm na absolutní špičku. Slavná česká primabalerína Adéla Pollertová zářila jako sólistka v Národním divadle nebo v Hamburku. Nyní vede svou baletní akademii v Praze. V domě v ulici Na Poříčí s velmi baletním názvem – Černá labuť.

Popište nám vaši baletní akademii.
Velmi ráda, jen nevím, zda chcete popsat naše nádherné prostory se dvěma krásnými baletními sály, celkový design, který si vzala na starost naše skvělá Tereza Hejnová, nebo filozofii naší baletní školy a jak vůbec funguje. Jsme prostorem, kde se o baletu dozvíte první poslední. Od samotných baletních kroků přes historii a veškeré reálie až po pikantnosti z baletního prostředí, jeviště, zákulisí a ze života tanečníků. Škola je určena široké veřejnosti. Máme jak děti, letos okolo sto sedmdesáti studentů, tak i dospělé, všechny věkové i výkonnostní kategorie.

Jak jste přišla na myšlenku věnovat se i obyčejným ženám v jakémkoliv věku?

Žádná žena není obyčejná! Ale přiznám se, že když jsem přemýšlela, co podniknout po ukončení mé profesionální kariéry, tak mě myšlenka na tak velký projekt ani ve snu nenapadla. Byla to spíše shoda náhod, souhra okolností, které mě přivedly na téma vlastní baletní školy. Ještě při angažmá v Národním divadle jsem si přivydělávala učením a zjistila jsem, že mě to vlastně naplňuje více než stát na jevišti a interpretovat něco, co není úplně moje. Ano, člověk do role dá sám sebe, ale stále musí dodržovat určité mantinely. Být pedagogem je daleko svobodnější, hodina je taková, jakou si ji já udělám. Když se podívám zpátky, nezměnila bych ani minutu ve svém životě. Všechno mělo smysl a všechno mě posunulo dál, ale teď si troufám říct, že jsem při učení opravdu šťastná.

Proč by se ženy neměly bát navštěvovat vaše lekce, ačkoliv balet v životě nedělaly?
Protože chtějí zažít něco nového, vyčistit si hlavu, alespoň 75 minut nemyslet na každodenní starosti, protáhnout si tělo od hlavy až k patě, a hlavně vnímat pohodovou atmosféru, která na hodinách panuje. Všechny naše lektorky jsou totiž nejen výborné pedagožky, ale především osobnosti se smyslem pro disciplínu, která je u baletu nutností, a také se smyslem pro humor. Žádná žena, ovšem našimi klienty jsou i muži, se nemusí bát, že je na balet silná, neohebná nebo dokonce stará. Hodiny jsou tak fajn, že všechny tyto aspekty zapomenete s první minutou a při odchodu se budete po ulici vznášet jako víla a těšit se na další lekci.

Fotogalerie

Čím je balet pro ženské tělo prospěšný?
Někde jsem četla, že balet je jógou 21. století. Na hodinách si nejen protáhnete celé tělo, zapojíte i ty svaly, o kterých ani netušíte, že je máte, ale také si nádherně spravíte celkové držení těla. Chůze na jehlách přestane být noční můrou a chlapi se za vámi budou při vašem ladném kroku otáčet.

Odráží se baletní cvičení také na psychice?
O tom nepochybujte! Sebevědomější držení těla a parádní pocit, že jsem pro sebe něco udělala, je jen začátek.

Jakou byste současně doporučila životosprávu?
Tak tady jste trochu na špatné adrese. Já si po každém tréninku dávám doma pivo a moje životospráva vůbec nekoresponduje s mou tělesnou konstitucí a vzhledem éterické víly. Proto je samozřejmé, že všem doporučuji: Hřešte, ale všeho s mírou!

Prozradila byste některé finty, jak při běžné chůzi, při každodenních postojích, například ve frontě nebo v metru, či při sezení může žena vypadat co nejlépe?
Rozhodně se nehrbit! Žádný postoj rumunské gymnastky, která právě odpočívá a čeká na známku. Taktéž postoj Adiny Mandlové z filmu Kristián, kde nejvíc sexy byla ramena dopředu, kulatá záda a zapadlá prsa do dekoltu. Kdepak! Mějte pocit, že právě v tom dekoltu máte světlo, u něhož chcete, aby zářilo na celou ulici a oslnilo všechny okolo.

Dá se ve výše uvedených situacích také potají cvičit? Například zatahovat svalstvo či protahovat některé partie?
Pokud stojíte v dopravním prostředku, dejte pozor, abyste si neseděla takzvaně v bocích, to znamená s pánví mírně vzad jako kachna. Hned vás začnou bolet záda, jelikož budete mít lordózu. Posuňte váhu nad špičky, zvláště na jehlách to oceníte, vytáhněte se ve slabinách a zkuste zkrátit břicho a protáhnout záda, tak trochu jako byste si zapínala zip džínů o dvě čísla menších. Ovšem světlo v dekoltu svítí, takže žádné hrbení! Nejen že budete vypadat vyšší a štíhlejší, ale hlavně budete šetřit vaše kyčle a záda a jemně posílíte i břišní svaly.

Vy sama denně cvičíte?
Cvičit denně bych potřebovala, ale bohužel. Jednou je mou výmluvou čas, podruhé moje skoro tříletá dcera, potřetí jsem jenom líná. Ale je pravda, že pokud necvičím baletní trénink v rámci hodin, které vedu, kdy všechny cviky s klienty cvičím úplně naplno, tak denně si minimálně půlhodinu na protažení a drobné posilování vždycky najdu. Jinak ráda a hodně chodím a samozřejmě lítám za svou poměrně aktivní neposedou.

Co vám přináší radost?
Mimo balet jako takový, kdy kromě cvičení sleduji nové baletní trendy doma i ve světě, mi radost dělají knížky a šití. Šiji drobnosti na doma, ale hlavně vyrábím na každé představení, které míváme ve vinohradském divadle dětem kostýmy, které s lektorkami vymýšlíme a společně zdobíme. Máme skvělý tým a vždy se nasmějeme, že jsme konkurence dílen Národního divadla, i když naší realitou je šití na koleni.

Co byste poradila především čtenářkám, jak nejen přečkat, ale třeba i využít tohle těžké období? 
Pro mě je asi nejdůležitější humor a dobrá nálada. A pak také disciplína. Dodržovala jsem ji celý život, což bylo skvělé, a už to nehodlám měnit. Takže všem doporučuji, aby si zorganizovali každý den, ve kterém je nejen práce, ale i nějaké cvičení nebo procházka, dále aktivní relaxační čas, například s knížkou nebo u filmu či s ručními pracemi, a v neposlední řadě i pohoda a chvilka vydechnutí třeba u skleničky vína, aby se z toho v této době člověk nezbláznil.

Komentáře

zpět na článek