metro.cz

Televizní show mladých talentů klasické hudby poprvé v Česku. Na obrazovky vstoupí dnes

  10:47
Světová televizní show mladých talentů klasické hudby Virtuosos míří z Maďarska poprvé do České republiky. Šestá řada je výjimečná tím, že spojila mladé umělce čtyř států Visegrádké čtyřky a přizvala také Srbsko. Soutěž dlouhodobě podporuje například tenor Plácido Domingo, který byl i letos součástí hvězdné poroty, ale také pianista Lang Lang či Andrea Bocelli. Za Českou republiku usedla do porotcovského křesla Gabriela Boháčová, hudební producentka a umělecká ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Show s názvem Virtuosos 4+ mohou do 18. prosince od 20:40 h na ČT Art, kdy dojde k velkému finále.

Další 1 fotografie v galerii
Posláním soutěže Virtuosos je objevování a podpora mladých talentů klasické hudby. | foto: VIRTUOSOS

„Posláním jedinečné soutěže Virtuosos je objevování a podpora mladých talentů klasické hudby, kterým dlouhodobě pomáháme se rozvíjet. Dalším cílem soutěže je představit divákům klasickou hudbu, tradice, nádherné památky, bohatou kulturu nebo významné skladatele každé zúčastněné země. Jsem nadšená, že se Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Srbsko do projektu zapojily,” říká zakladatelka soutěže Mariann Peller.

Soutěž Virtuosos

Virtuosos je maďarská soutěž mladých talentů klasické hudby a je určená pro děti a teenagery do 18 let. Show se poprvé objevila na televizních obrazovkách před šesti lety. Letos se poprvé do soutěže zapojili i mladí talenti ze zemí Visegradu a Srbska. Z každé země vzejde jeden vítěz, který získá 15 000 euro.

Soutěž má celkem čtyři díly. V každém z nich jako symbol mezinárodní spolupráce vystupuje „super porotce”. Jedná se o hvězdy jako jsou skladatel a producent Gabriel Prokofjev (vnuk Sergeje Prokofjeva), herečka Coco Konig nebo významný ruský houslista Maxim Vengerov. Zvláštním hostem a členem „super poroty” byl i operní zpěvák Plácido Domingo.

V pětičlenné porotě zasedla jako reprezentantka České republiky Gabriela Boháčová, hudební producentka a umělecká ředitelka Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. „Bylo mi velkou ctí být součástí této výjimečné talentové show Virtuosos. Soutěž a celý její koncept dokazuje, že klasická hudba může být podána takovou formou, která dokáže oslovit širší publikum. Díky této soutěži došlo v Maďarsku k nárůstu 14 procent dětí, které se začaly učit hrát na hudební nástroj. Doufám, že stejný trend zaznamenáme i v České republice,” říká  Boháčová.

Soutěž má celkem čtyři díly. V každém z nich jako symbol mezinárodní spolupráce vystupuje „super porotce”.

Pět vítězů, jeden jazyk a až 70 milionů diváku
Do Budapešti dorazilo dvacet soutěžících, tedy čtyři z každé zúčastněné země. Svůj talent ukázali i čeští zástupci, a to hráč na lesní roh Jan Vobořil, klavíristka Eliška Tkadlčíková, houslista Eduard Kollert a akordeonista Martin Šulc. „Ze soutěže vzejde dohromady pět vítězů, z každé země jeden. Líbí se mi myšlenka spolupráce mezi národy a také to, že nás hudba spojuje a je společným jazykem, kterým mluvíme všichni bez ohledu na to, odkud pocházíme,” dodává Boháčová.

Soutěž mladých umělců se na českých obrazovkách objeví poprvé. Na maďarském televizním trhu se stala jednou z nejlépe hodnocených pořadů. „Díky spolupráci zemí Visegrádské čtyřky a Srbska máme letos možnost oslovit skrze televizní stanice až 70 milionů lidí,” říká Peller.

Autor: Metro.cz
Témata: Martin Šulc
zpět na článek