metro.cz

Upoutat pozornost dětí před spaním lze i bez obrázků

  5:02
Čtyři muži se před časem sešli ve slovenské vývojářské firmě InloopX. Slovo dalo slovo a vrhli se na přípravu mobilní aplikace, která zpestří četbu pohádek dětem. A tak vzniklo Readmio. „Každý z nás má specifickou škálu schopností a zkušeností. Zcela nenuceně si vybíráme to své a jsme schopni si práci jednoduše rozdělit,“ říká o svém týmu spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Ilya Novodvorskiy.

Další 1 fotografie v galerii
Ilya Novodvorskiy | foto: ARCHIV

A co vůbec zmíněná čtveřice vytvořila? Zkrátka čtete více či méně známé příběhy a když v textu uvidíte označené slovo, po jeho přečtení aplikace zareaguje a vydá zvuk vhodný ke kontextu. Více než 160 pohádek doprovází na 1 800 zvuků. „Momentálně přidáváme dva až tři příběhy každý týden a plánujeme knihovnu pravidelně doplňovat. Původně jsme se soustředili především na tradiční pohádky a lidové povídky, ale v poslední době jsme začali také s novými moderními příběhy. Cílem je vytvořit knihovnu tak, aby vyhovovala touze každého dítěte,“ nastiňuje Novodvorskiy.

Z pohádky Lev a zajíc

Podle něj nehodlá Readmio soutěžit s klasickými knihami, spíše je chce doplnit. „V některých případech je pro rodiče nudné číst stále stejné příběhy dokola. Naším cílem je vytvořit pro rodiče pohodlný způsob, jak mohou mít pro své děti neustále nové příběhy. Utvrzuje nás v tom množství obdržených zpráv od uživatelů, že čtení z naší aplikace se pro ně stalo každovečerním rituálem,“ zmiňuje ředitel společnosti. Tvůrci také nedávají záměrně do textu obrázky, protože chtějí, aby se děti plně soustředily na své rodiče, ne na obrazovky mobilu. „To vytvoří unikátní pouto a je prokazatelně lepší pro uspávání dětí,“ dodává Novodvorskiy. 

Mnohé příběhy jsou v aplikaci zdarma, nyní už je ale dostupná i prémiová verze. Tam může například pohádku dítku nahrát babička, přestože s ním zrovna není a rodiče mu její hlas z aplikace pustí.

Zmíněný startup vsadil na moderní rozpoznávání řeči, zatím tedy jde o češtinu a slovenštinu. Aplikaci si za šest měsíců stáhlo již přes šedesát tisíc lidí v těchto dvou zemích. Nyní firma míří do Velké Británie, přidává se tedy angličtina a brzy ji bude následovat i němčina. „Poté je naším plánem pravidelně přidávat příběhy i v dalších jazycích,“ uvádí Novodvorskiy, který má do budoucna ještě jednu vizi: „Chceme rozpoznání hlasu natolik zpřesnit, že si budete moci číst jakoukoliv knihu. S použitím naší aplikace změníte váš telefon v chytrý reproduktor.“

Autor: Pavel Urban Metro.cz
zpět na článek